Scenariusz uroczystości „Pożegnania zimy i powitania wiosny” w grupie dzieci 4, 5 – letnich Biedronek: „Zaobserwuj wiosnę dookoła...”
Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.
- Stwarzanie okazji do poznawania różnych ekosystemów w kolejnych porach roku.
- Stwarzanie okazji do przygotowania i czynnego udziału w uroczystościach..
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej.
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
Metody: techniki C. Freineta (swobodna ekspresja słowna, ruchowa, plastyczna, taneczna, doświadczenia poszukujące, fiszki), pedagogika zabawy Klanza.
Literatura: materiały warsztatowe: B. Piotrowska „Pedagogika zabawy w przedszkolu”, B. Wapińska: „Maszeruje Wiosna”,
Środki dydaktyczne: dendrofon, instrument perkusyjny (np. tamburyn, bębenek, grzechotka), grzechotki wykonane z pudełek po jajkach – niespodziankach, przedmioty i obrazki do zabawy „Pakujemy zimę”, mała walizka, rolki po papierze toaletowym, lupy, karta zdobywania i medale sprawności Wiosennego Odkrywcy, regulamin, pieczątki, naklejki, kredki świecowe, kartki, podkładki, nożyczki, dyplomy, płyty CD: „Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie. Ja w przedszkolu, w domu, w środowisku”, „Maszeruje Wiosna”, „Pedagogika zabawy w przedszkolu”, „Przedszkole Czterolatka cz.1” lub „Śpiewające Brzdące cz.1”, „Najsłynniejsze dzieła muzyki klasycznej cz.1”
W przypadku brzydkiej pogody, impreza odbywa się w sali grupowej, zamiast dendrofonu, można zastosować dowolny instrument perkusyjny.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci zabawą integracyjną: „Jestem dziewczynką, jestem chłopczykiem (CD 16 „Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie....”)
2. Zapoznanie z regulaminem zdobywania Sprawności WIOSENNY ODKRYWCA.
3. Zabawa ilustrowana ruchem do piosenki: „Jadą sanie” (CD24 „Ple 4l/1” lub CD 15/16 Śp.Brzd.1”)
4. Zabawa dydaktyczna: „Pakujemy zimę”. Na podkładce/dywanie/trawie zgromadzone są różne przedmioty/obrazki. Zadaniem dzieci jest spakowanie do walizki tych, które kojarzą się z zimą i nie będą już potrzebne. Przykładowe przedmioty: szal, rękawice, nauszniki, zimowa czapka, skarpety, gogle, spodnie narciarskie, obrazki: narty, sanki, łyżwy, hokej, przedmioty: okulary przeciwsłoneczne, parasol, kalosze, krótkie spodenki, sandały, klapki, skakanka, piłka, itp.
5. Zabawa artykulacyjna: „Żegnaj, zimo!” Powtarzanie za N. wersów rymowanki, cicho i coraz głośniej, z jednoczesnym wygrywaniem rytmu na grzechotkach wykonanych przez dzieci z opakowań po jajkach – niespodziankach. „Kumka żabka, raz i dwa: - Odejdź, odejdź, zimo zła!”
6. Swobodna ekspresja taneczno – ruchowa do piosenki: „Wiosna” (CD 42 „Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie...”) pkt. 1 sprawności
7. „Ślady we wiosennym ogrodzie” – zabawa twórcza. Obrysowywanie swojej stopy/buta na kartce/tekturce, wyrażanie swojego nastroju na wiosnę poprzez narysowanie odpowiedniej buźki, wycinanie stopy i naklejanie na arkuszu - wiosennym ogrodzie (lub układanie na trawie w ogrodzie) pkt. 2 sprawności
8. Zabawa integracyjna: „Rączki robią” (CD 7 „Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie...”)
9. „Wiosenna piosenka” – zabawa ilustrowana ruchem do treści piosenki wraz ze śpiewem (CD 2/17 „Maszeruje Wiosna” lub CD23 „Płyta z uśmiechem 4 latek”/muz.do pl-a), pkt. 3 sprawności.
10. „Wiosenni odkrywcy” – zabawa w poszukiwanie oznak wiosny. Każde dziecko wykorzystując lornetkę z rolki po papierze toaletowym oraz lupę wyszukuje 1 oznakę wiosny w otoczeniu – ogrodzie (w sali na ilustracjach). Następnie rysuje to, co zaobserwowało na fiszce. pkt. 4 sprawności.
11. „Kukułka w naszym ogrodzie” – zabawa słuchowa w ogrodzie. Odgadywanie z zasłoniętymi oczami ilości usłyszanych dźwięków, wygrywanych na dendrofonie (lub wybranym instrumencie perkusyjnym).
12. „Maszeruje wiosna” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki (CD 1/16 „Maszeruje Wiosna” B. Wapińska)
13. Wiosna” – słuchanie muzyki klasycznej z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego (CD 4 „Najsłynniejsze dzieła muzyki klasycznej cz.1”), wykonanie ilustracji wg pomysłów dzieci, pkt. 5 sprawności.
14. Pożegnanie tańcem integracyjnym: „Deszczyk” (CD 4 Klanza)
15. Pożegnanie z dziećmi, wręczenie naklejek za wykonane zadania oraz medali WIOSENNEGO ODKRYWCY, podziękowanie za udział we wspólnej zabawie, zachęcenie do jesiennych zabaw, spacerów i obserwacji przyrody.
„Jestem dziewczynką, jestem chłopczykiem” CD 16
„Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie. Ja w przedszkolu, w domu, w środowisku”
Jestem dziewczynką, nazywam się:..... To jestem ja, to jestem ja! Jestem dziewczynką, nazywam się: ... I każdy mnie tu zna!
Jestem chłopczykiem nazywam się: ... To jestem ja, to jestem ja! Jestem chłopczykiem, nazywam się: ... I każdy mnie tu zna!/ Całość x2
„Rączki robią” CD 7
„Rosnę z piosenką. Piosenki na powitanie. Ja w przedszkolu, w domu, w środowisku”
Rączki robią: klap, klap, klap. Nóżki tupią tup, tup, tup. Tutaj swoją głowę mam, a na brzuszku: bam, bam, bam.
Buzia robi: am, am, am, oczy patrzą tu i tam. Tutaj swoje uszy mam, a na nosku sobie gram.
Regulamin zdobywania sprawności WIOSENNEGO ODKRYWCY
Dziecko:
1. Zilustruje ruchem piosenkę: „Wiosna”
2. Wykona „Wiosenny ślad”
3. Zilustruje ruchem i zaśpiewa piosenkę: „Wiosenna piosenka”
4. Wyszuka i narysuje wiosenną oznakę na fiszce.
5. Wykona ilustrację wg własnego pomysłu do utworu klasycznego „Wiosna” A. Vivaldiego.
Fiszka „Oznaki wiosny” (4 i 5 – latki)
Opracowanie: M. Szymuś i M. Ściślak
Data: ................
Kto pracuje:.................
Co robimy: „Wykorzystując lupę i lornetkę z rolki po papierze toaletowym obserwuj otoczenie dookoła. Na podstawie obserwacji, narysuj 1 zaobserwowaną oznakę wiosny”
Co potrzebujemy: kredki
Miłej pracy!