SCENARIUSZ ZAJĘĆ POPOŁUDNIOWYCH DLA 3-4-latków
Temat: „ZABAWY Z KOTKAMI”
Cel główny: wyciszenie, zrelaksowanie i przygotowanie do przyjścia rodziców.
Cele szczegółowe: Dziecko:
uważnie słucha opowiadania,
naśladuje ruchy nauczyciela,
w miarę swoich możliwości jest sprawne fizycznie,
potrafi się wyciszyć.
Formy:
praca z całą grupą.
Metody:
- słowna: opowiadanie, piosenka
- czynna: zabawa paluszkowa, zabawa ruchowa
Przebieg zajęć:
1. Opowiadanie „O kotku i tęczy” (lub inna spokojna bajka o kotku):
Dzieci leżą na dywanie w dogodnej pozycji, mają zamknięte oczka. Nauczyciel czyta fragment opowiadania odpowiednio modulując i ściszając głos, w tle może być puszczona spokojna muzyka.
Po przeczytaniu opowiadania nauczyciel pozwala jeszcze chwilę leżeć dzieciom w ciszy, po chwili dzieci siadają na dywanie.
2. Zabawa paluszkowa „Kotek” (Tekst: autor nieznany).
Myje kotek rączki(pocieramy dłońmi),
Buzia - aż się świeci (głaszczemy policzki),
Czysty chce być kotek
Cóż dopiero dzieci (rozkładamy ręce).
Umył kotek łapki (pocieramy dłonią o dłoń),
Umył kotek nosek (głaszczemy nos)
Więc mu na śniadanie
Miskę mleka niosę (ręce składamy w łódeczkę).
3. Zabawa ruchowa „Kotek lubi mleczko” (Tekst: Julian Tuwim „Kotek”, fragment):
Kotki śpią – dzieci siedzą na podłodze, ręce kładą przed sobą, głowę opierają na rękach, przed każdym dzieckiem leży krążek (miseczka). Kotki budzą się, powoli się przeciągają, robią koci grzbiet, powoli chodzą na czworakach, podchodzą do miseczek. Dzieci siedząc na dywanie, trzymając krążek w dłoniach, śpiewają:
Miauczy kotek miau
Coś ty kotku chciał?
Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał!
4. Zabawa z zakresu profilaktyki logopedycznej „Kotki piją mleko”:
Dzieci siedzą na dywanie otwierają szeroko buzię, ruszają językami w górę i w dół, oblizują najpierw górna wargę, potem dolną; czyszczą językiem podniebienie, wewnętrzne policzki, zęby. Kotkom smakowało mleczko – dzieci cmokają i szeroko się uśmiechają.
5. Konstrukcje z klocków:„Domek dla kotka”:
Dzieci na dywanie wznoszą konstrukcje z klocków drewnianych, bawią się figurkami kotków lub pluszowymi kotkami.
6. Zabawy dowolne i rozchodzenie się dzieci do domów.
Opracowała: mgr Elżbieta Surniak-Pacuła