Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI
Temat lekcji: Różne pomysły na życie (T.Janson)
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać płynnie tekst literacki
• Wskazywać fragmenty charakteryzujące bohaterów
• Porządkować wydarzenia
• Określać nastrój tekstu
• Wypowiadać się na określony temat
• Wyrażać własne opinie
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem,
• Metoda aktywizująca: dyskusja, praca w parach
Środki dydaktyczne:
• Literatura, Strona 173 175 T.Jansson „Są tacy, co zostają w domu i tacy, co odchodzą”
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Uczniowie pracują w parach – chłopcy z dziewczętami.
3. Głośna lektura tekstu. Dyskusja:
4. Dyskusja:
- O czym jest ta opowieść?
- Kim są bohaterowie tekstu?
- Jak działają bohaterowie?
- Co daje im poczucie bezpieczeństwa?
- Kiedy są szczęśliwi?
- Co jest dla nich ważne?
- Czego nie akceptują?
- Czego się boją?
5. Uczniowie pracują w parach i uzupełniają tabelę (dziewczynki – Filifionkę, chłopcy Włóczykija). Podczas uzupełniania kierują się pytaniami zadawanymi w toku lekcji.( Jak działają bohaterowie? Co daje im poczucie bezpieczeństwa? Kiedy są szczęśliwi? Co jest dla nich ważne? Czego nie akceptują? Czego się boją?)
„Włóczykij (...)poczuł, że nadeszła jesień i czas ruszać w drogę” „Filifionka wiedziała, że nadeszła jesień i zamknęła się w środku”
6. Głośna lektura wypracowanych wniosków. Dyskusja, waloryzowanie postaci.
7. Zapis pracy domowej
Który styl życia jest Ci bliższy? Uzasadnij swoją wypowiedź.