KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
W KLASIE SP5
Data: 11.04.2017r.
Uczestnicy zajęć: klasa SP5
Temat zajęć: „Tworzenie wielkanocnego jajka”
Cel główny:
─ wykonanie wielkanocnego jajka
Cele szczegółowe:
Uczeń:
─ zapoznaje się ze zwyczajami wielkanocnymi
─ wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchow?
─ rozwija kreatywność
─ usprawnia motorykę mał?
─ wybiera elementy pasujące do koszyczka wielkanocnego
─ przykleja wybrane elementy na koszyczek wielkanocny
─ wykonuje wielkanocne jajo z kolorowego makaronu
Formy:
─ indywidualna
─ grupowa
Metody:
─ praktycznego działania
─ oglądowa
─ słowna
Środki dydaktyczne:
─ podpisane obrazki przedstawiające zwyczaje świąteczne, papierowy koszyczek, obrazki przed-stawiające produkty do koszyczka (podwójne: dla nauczyciela i uczniów), kolorowy makaron, kon-tur wydrukowanego jajka, karteczki z pisankami (podwójne)
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna:
─ zapoznanie uczniów z przebiegiem zajęć
─ rozmowa kierowana na temat wielkanocnych zwyczajów świątecznych (uczeń, który czyta, odczytuje podpisy pod obrazkami, a drugi uczeń ogląda obrazki i wskazuje wybrane elementy)
2. Faza właściwa:
─ przyklejanie właściwych elementów do papierowego koszyczka wielkanocnego (nauczyciel pod-nosi do góry jeden obrazek, a uczniowie naprzemiennie odszukują wskazany obrazek wśród pozo-stałych: uczeń lepiej funkcjonujący ─ z wszystkich elementów rozłożonych na stole, natomiast drugi uczeń wybiera jeden z dwóch; chłopcy przyklejają wybrane obrazki na koszyk
─ zaprezentowanie uczniom przykładowej pisanki z makaronu
─ polisensoryczne poznawanie materiału, z którego zostanie wykonana pisanka
─ wykonanie wielkanocnego jajka z makaronu
3. Faza podsumowująca:
─ umieszczenie prac uczniów na tablicy
─ gra memory ─ uczniowie dobierają w pary obrazki przedstawiające identyczne pisanki (w miarę możliwości czasowych)
─ podziękowanie uczniom za udział w zajęciach
opracowała:
mgr Daria Faińska