SCENARIUSZ
Temat tygodnia: Witaj, Nowy Roku
Temat dnia: Stary Rok / Nowy Rok
Data: 5.01.2015r.
Klasa: I d
Prowadzący: Anna Kasz
Edukacje:
- polonistyczna;
- matematyczna;
- społeczna;
- plastyczna;
- muzyczna.
Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości o stały następstwie i powtarzalności pór roku, miesięcy i dni tygodni;
- zachęcanie do uważnego słuchania tekstu wiersza i analizowania jego treści;
- poszerzenie słownictwa.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w kolejnych porach roku;
- utrwalenie w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych nazw pór roku, miesięcy i dni tygodnia oraz ich stałego następstwa;
- zapoznanie z różnego rodzaju kalendarzami;
- rozwijanie umiejętności dokonywania opisu na podstawie treści wiersza;
- zachęcanie do wyszukiwania wyrazów o przeciwstawnym znaczeniu w zabawie werbalnej.
Metody:
- czynne (zadań stawianych dzieciom w celu nabywania nowych umiejętności oraz kierowanie aktywnością);
- słowne (wiersz, rozmowa);
- oglądowa (pokaz ilustracji, kalendarzy).
Formy:
- zbiorowe;
- grupowe;
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- wiersz "Zmartwienia Starego Roku" N. Łasochy;
- kalendarze;
- gra memory "Przeciwieństwa";
- ilustracje pór roku i miesięcy;
- płyta CD - "Cztery pory roku" Vivaldi.
Przebieg lekcji:
1. Przeczytanie wiersza, jako wprowadzenie do zajęć
Natalia Łasocha "Zmartwienie Starego Roku"
Gdy księżyc już świecił, gwiazdy migotały,
dreptał wąską dróżką zmęczony Rok Stary.
Był całkiem wysoki, ale przygarbiony,
miał wąsy pod nosem i beret zniszczony.
Szedł sobie powoli po bielutkim śniegu,
gdy nagle ktoś mały zatrzymał się w biegu.
Na głowie miał czapkę z jednym pomponikiem,
a zziębłe policzki owinął szalikiem.
Spojrzał chłopczyk z troską na pana starszego,
a ten mu powiada: "Posłuchaj, kolego...
Niełatwa to sprawa cały rok pracować.
Cztery pory roku trzeba przypilnować,
miesięcy doglądać, by się nie mieszały,
a w każdym tygodni dni się pojawiały".
Westchnął ciężko Rok, gdy skończył narzekać,
a chłopczyk od razu zaczął go pocieszać:
To teraz odpoczniesz, przecież zasłużyłeś.
Ja się zajmę wszystkim, co dotąd robiłeś".
"A kim to ty jesteś?" - spytał się Rok Stary.
Zmarszczył lekko czoło i zdjął okulary.
Chłopczyk zsunął czapkę i w przód zrobił krok.
Skłonił się i szepnął: "Jestem Nowy Rok".
Rozmowa z dziećmi inspirowana treścią wiersza. Dzieci dzielą się własnymi doświadczeniami związanymi z odejściem starego roku, a przyjściem nowego.
2. Nauczyciel prezentuje różnego typu kalendarze. Dzieci wraz z nauczycielem wymieniają dni tygodnia, pory roku oraz uczą się, powtarzając, nazw miesięcy.
3. Przeciwieństwa - zabawa werbalna. Nauczyciel rozkłada grę memory z przeciwieństwami, zaś uczniowie po kolei losują jedną kartę i mówią do niej przeciwieństwo, np. : ciepło - zimno.
4. Spacer z porami roku - zabawa naśladowcza. Dzieci zostają podzieleni na 4 grupy. Dostają od nauczyciela szarfy w 4 kolorach: zielony, żółty, czerwony, niebieski. Kolory szarf oznaczają daną porę roku. Dzieci spacerują po sali słuchając muzyki poważnej, gdy muzyka zamilknie dzieci wykonują cechy charakterystyczne dla swojej pory roku:
wiosna - dziecko kuca i powoli się unosi, jak rosnąca trawa;
lato - dziecko porusza rękami, jakby pływało;
jesień - dziecko nachyla się i zbiera kasztany;
zima - dziecko kuli się i trzęsie się z zimna.
Następuje zmiana pory roku.
5. Spacer z Vivaldim - aktywne słuchanie muzyki. Nauczyciel zapoznaje dzieci z 4 utworami Vivaldiego: wiosna, lato, jesień, zima. Dzieci podzieleni na 4 grupy z szarfami w odpowiednim kolorze spacerują, gdy nie ma muzyki. Gdy tylko dzieci usłyszą muzykę, muszą zgadnąć, jaką porę roku Vivaldiego słychać. Tańczą tylko te dzieci, które usłyszą swoją porę roku.
6. Dwanaście miesięcy - kolorowanka. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie odpowiedniej części koła na kolor pory roku oraz dorysowanie elementów do drzew wg. pór roku (wiosna - kwitnące kwiaty na gałęziach, lato - zielone liście, jesień - kolorowe liście jesienne, zima - gałęzie brązowe). Następnie ilustracje dzieci wklejają do zeszytu w linie.