X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33780
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zamieszanie w krainie bajek - wpływ literatury dziecięcej na wzmacnianie więzi rodzinnych

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie dzieci 4- letnich.

Przygotowała: Magdalena Kasznia

Temat: „Zamieszanie w krainie bajek”- wpływ literatury dziecięcej na wzmacnianie więzi rodzinnych.
Cel ogólny:
- pogłębianie więzi łączącej dzieci, rodziców i nauczycieli
- rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki
- rozpoznaje literki
- uważnie słucha
- śpiewa piosenki
- wymienia poprawne nazwy bajek
- reaguje na zmiany w muzyce
- układa pocięty obrazek w całość
- zna wybrane bajki i ich bohaterów
- współdziała w zespole
Metody:
- czynna – zadań stawianych dziecku
- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje, zagadki, list
- oglądowa – pokaz
Formy pracy:
- praca z całą grup?

- praca w zespołach

Środki dydaktyczne:
Nagrania muzyczne, kuferek, list od bajkowej wróżki, zagadki czarodzieja Kadabry, jabłka, sylwetki: Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Calineczki, Czerwonego Kapturka, puzzle do układania: chomik, jaskółka, mysz, żaba, obrazek chatki krasnoludków, domku Calineczki, Baby Jagi i Czerwonego Kapturka

Przebieg:
1. Powitanie wspólnie z rodzicami przy piosence „ Jesteśmy wszyscy razem”.
Po odśpiewaniu piosenki rodzice siadają przy stoliczkach, dzieci zostają w kręgu na dywanie.
2. „ Zaproszenie do świata bajek”-
Witam serdecznie wszystkie dzieci i naszych miłych gości. Dzisiaj chciałabym Was zaprosić w podróż do „ Krainy bajek”.
Nagle słychać pukanie do drzwi sali przedszkolnej. Nauczycielka odbiera
„ przesyłkę”-kuferek i list. Prowadząca odczytuje list.

Kochane przedszkolaki, witam Was serdecznie.

Jestem bajkową wróżką i przybywam do Was z Krainy Bajek. Na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję Wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia.
Bajkowa Wróżka
Ps. Proszę o odkrycie tablicy. Znajdują się na niej domki: Królewny Śnieżki, Calineczki Czerwonego Kapturka i chatka Baba Jagi. Pod obrazkami przyklejone są sylwety postaci z wymienionych bajek. Będą Wam potrzebne do wykonania zadań czarnoksiężnika Kadabry.
Na przykrytej materiałem tablicy znajduje się napis: KRAINA BAJEK. Po odczytaniu listu nauczyciel pyta dzieci o nazwy pierwszych literek w wyrazach oraz czyje imię rozpoczyna się na te literki -wykorzystanie elementów metody nauki czytania I. Majchrzak.
3. Zadania czarodzieja Kadabry:

- Zadanie 1- czyta rodzic przebrany za Śnieżkę
Odgadnijcie zagadkę:
Jestem królewną,
lecz nie mieszkam w pałacu.
Moje imię podobne jest do śniegowego płatka.
Kto je odgadnie – ten dobry koleżka.
Nazywam się Królewna .......... (Śnieżka)

Nauczyciel: Już wiemy, o kogo chodzi, ale Śnieżka uwięziona jest wśród innych postaci. Teraz zapraszam trzech odważnych rodziców. Jeżeli w 4 minuty zjecie jabłko uwolnicie z czarów Śnieżkę i będzie mogła wrócić do chatki krasnoludków.
Wybrani rodzice wykonują zadanie. Dzieci kibicują.
Po wykonaniu wybrane dziecko przypina na tablicy sylwetę Śnieżki obok narysowanego domku krasnoludków.

Zabawa ruchowa z rodzicami Gasca Zurli- „ A ram sam sam”.

- Zadanie 2- czytają rodzice przebrani za Jasia i Małgosię- odgadnijcie kolejną zagadkę:
Z jakiej wyszliśmy bajki?
To my – brat i siostrzyczka.
Znaleźliśmy w lesie „słodką” chatkę
i zjedliśmy z jej dachu pierniczka.
Nie mamy na imię Staś i Zosia,
bo my jesteśmy .......... (Jaś i Małgosia)

Rodzic: Jeśli chcecie by Jaś i Małgosia byli wolni, musicie wykonać jeszcze jedno zadanie.
Zły czarnoksiężnik pozamieniał tytuły bajek. Posłuchajcie zamienionych tytułów i podajcie ich poprawne nazwy:
• „Cudowny Kapturek”
• „Janek i Gosia”
• „Gapciusek”
• „Kot w autobusie”
• „O rybaku i rudej rybce”
Po wykonaniu zadania wybrane dziecko przypina sylwetę Jasia i Małgosi obok domku Baby Jagi.
- Zadanie 3- czyta rodzic przebrany za Czerwonego Kapturka-odgadnijcie zagadkę:
Szła do chorej babci, wilka się nie bała.
Czerwoną czapeczkę na głowie miała .......... (Czerwony Kapturek)
Nauczyciel: Czerwony Kapturek wróci do swojej bajki jeśli wykonacie „ Rodzinny taniec”- Rodzic z dzieckiem swobodnie poruszają się w rytm muzyki,
jednak muszą być bardzo uważni, bo gdy muzyka ucichnie ,rodzic przykuca, a dziecko szybko odnajduje rodzica i siada mu na kolanie.
Po wykonaniu zadania, sylweta Czerwonego Kapturka przypięta jest obok obrazka domku .

- Zadanie 4- czyta rodzic przebrany za Calineczkę
Mała jak paluszek w płatkach róży spała
gdy spadła do ogrodu
żaba ją porwała.
Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? .......... (Calineczka)

Nauczyciel: Calineczka wróci do swojej bajki, jeśli odgadniecie, jakie postacie z tej bajki schowały się w kopertach. Musicie je ułożyć z puzzli i nazwać.
Dzieci podzielone na 4 grupy układają z pociętych części postacie: chomika, jaskółki, myszy i żaby.
Po wykonaniu zadania, sylweta Calineczki przypięta jest obok narysowanego domku – kwiatka.
4. Powrót bohaterów do krainy bajek.
To było ostatnie zadanie czarnoksiężnika. Myślę, że znakomicie się spisaliście i Czarodziej Kadabra pozwolił już wszystkim bohaterom powrócić do swoich bajek. Dzięki Waszej pomocy w krainie bajek zapanował ład i porządek.

5. Pożegnanie z rodzicami zabawą integracyjną Brigada Bum „Chu chu ua”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.