X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33756
Przesłano:

Morza i oceany - scenariusz zajęć

Temat zajęc: Morza i oceany
Cel główny:
-Wzbogaca wiedzę z zakresu flory i fauny mórz i oceanów, orientacji na mapie świata.
-Rozwija umiejętności w zakresie nauki czytania, pisania oraz edukacji matematycznej.

Cele operacyjne:
-orientuje się na mapie świata
-zna nazwy oceanów
-wymieni zwierzęta żyjące w morzach i oceanach
-wypowiada się zdaniami
-dodaje i odejmuje w zakresie 10
-układa zagadki
-dokonuje analizy i syntezy wyrazów
-przestrzega zasad wspólnej zabawy
-układa obrazki z kilku elementów

Metody: pokaz, instruktaż, zadań stawianych do wykonania
Środki dydaktyczne: napisy nazw zwierząt oceanicznych, , rozsypanka literowa, emblematy z literami, podkład muzyczny „Szum morza”, obrazki –puzzle, papier xsero , klej, kredki, zapis działań matematycznych


Przebieg zajęc
1.Powitanie - zabawa muzyczno-ruchowa „Wesołe kółeczko”
Stajemy wszyscy w kole - Łapiemy się za ręce
Skaczemy jak najwyżej - Kucamy jak najprędzej
Za ręce się łapiemy-Jak delfiny w przód skaczemy
A teraz już kucamy - Jak kraby powracamy.
2.Zagadki „ Zwierzęta morskie”– wybrane dziecko losuje napis (nazwę zwierzęcia morskiego), odczytuje w ciszy. Następnie wymienia cechy charakterystyczne zwierzątka (układa zagadkę). Pozostałe dzieci próbują odgadnąc nazwę. Po rozpoznaniu dzieci dzielą wyrazy na sylaby i głoski. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek, odczytujemy hasło ukryte w wyrazach.
-Analiza i synteza wyrazu – ocean , układanie wyrazu z rozsypani literowej.
3.Oceany – pokaz mapy świata, wskazanie oceanów i kontynentów na mapie, nazywanie oceanów.

4.Zabawa ruchowa „ Wyprawa przez oceany” - dzieci podzielone na 4 zespoły (załogi statku) wg. kolorów. Każdy zespół siada w rzędzie (ułożenie wg. kolejności liter np. załoga – delfiny, załoga – orki, płetwale, rekiny). Dzieci w zespole (załodze statku), samodzielnie odczytują swoją nazwę i ustawiają się kolejno wg. liter swojej nazwy. Po ustawieniu wszystkich załóg , statki wyruszają na wyprawę poprzez oceany, odwiedzając kolejno wyspy na nich położone. Po dotarciu na wyspę, wysiadamy z statku i ją zwiedzamy. Podczas zabawy dzieci poruszają się do muzyki „ Szum morza”.
Podczas rejsu po oceanach, nauczyciel wydaje załodze polecenia:
- „na prawą burtę” – dzieci przechylają się na prawą stronę
- „na lewą burtę” – dzieci przechylają się na lewą stronę
- „na rufę” – dzieci przechylają do tyłu
- „na dziób” – dzieci przechylają się do przodu.
-szukanie ukrytego skarbu na ostatniej w wysp – skrzynia z muszlami.
5. Zabawa słowna „Co powie muszla” przykładanie muszli do ucha, wypowiedzi dzieci – budowanie zdań związanych z morzami i oceanami.
5.Zabawa matematyczna – dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Nauczyciel układa tekst „ zadań tekstowych” , dzieci podają wynik. Wskazują właściwy zapis graficzny działania matematycznego i dopasowują właściwą liczbę - wynik.
-W oceanie atlantyckim pływało 7 delfinów, potem przypłynęło jeszcze 3 – to ile razem ich było
7+3= 10
-W oceanie spokojnym pływały 4 orki, nieopodal rybacy dostrzegli jeszcze 7, to ile razem pływało orek.
4 + 3 = 7
-W oceanie indyjskim pojawiło się 8 rekinów, ale 3 odpłynęło – to ile zostało
8 – 3 = 5
-do wybrzeży Australii podpłynęło 10 płetwali, ale dla 4 z nich woda okazała się za płytka i szybko odpłynęły – to ile zostało.
10 – 4 = 6
6. Puzzle – dzieci z pociętych elementów, układają sylwety zwierząt morskich , naklejają i kolorują powstały obrazek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.