Spotkanie z książk?
Scenariusz zajęć dla dzieci klas II-III
Czas trwania: ok. 60 min
•Cele główne:
- zapoznanie dzieci z biblioteką i zasadami zachowania się w niej
- propagowanie idei głośnego czytania
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci
- rozwijanie wyobraźni i słownictwa związanego z książk?
Metody
- rozmowa na temat biblioteki i książek, słuchanie opowiadania, zagadki, kalambury, oglądanie książek dla dzieci, zwiedzanie biblioteki, zabawy ruchowe przy muzyce
Środki i pomoce dydaktyczne:
-Joanna Krzyżanek „Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci”
- piosenki dla dzieci Wyd. MAC odtwarzane z komputera
- zagadki związane z tytułami bajek dla dzieci
- tablica magnetyczna z krzyżówkami Hasło: MINIONKI, BOLEK I LOLEK
- książki dla dzieci
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach
2. Zapoznanie dzieci z bibliotek?
-co to jest biblioteka
-wypożyczalnia, a czytelnia
- co to jest katalog
-zasady korzystania z biblioteki
-zachowanie się w bibliotece
3. Zabawa integrująca grupę „Wesoły balon”
Jedno dziecko wchodzi do środka koła i zaprasza kolegę, wołając go po imieniu. Tworząc drugie koło w środku dzieci wołają się po kolei imionami, dopóki wszyscy nie znajdą się w jednym kręgu.
4. Rozmowa z dziećmi o książkach:
-z czego składa się książka
-co to jest okładka, obwoluta, strona tytułowa
-co znajduje się wewnątrz książki
-co znajduje się na stronie tytułowej
5. Zapoznanie dzieci z książkami Christiana Bieńka „Karolka Karotka”, Małgorzaty Strzałkowskiej „ABC ucze się”, Christiana Andersena „Baśnie”
6. Podanie nazwiska, imienia i tytułu książki, którą oglądały dzieci
7. Zabawa ruchowa przy muzyce „Pająk i muchy”
Jedno dziecko jest pająkiem i przed rozpoczęciem zabawy ogłasza, co chroni przed nim muchy, to znaczy, co muszą zrobić pozostałe dzieci, aby nie zostać złapane
-przytul się do innej muchy
-wszystkie muchy robią koło
wszystkie muchy robią pociąg
8. Czytanie opowiadania Joanny Krzyżanek „O śpiochu i porannym ptaszku” z książki „Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci”
9. Rozmowa na temat porannego przygotowania do szkoły przez dzieci
10. Rozwiązywanie krzyżówek na tablicy magnetycznej, których rozwiązanie to tytuły bajek telewizyjnych dla dzieci „Muminki”, „Bolek i Lolek”
11. Odgadywanie tytułów bajek na podstawie opisu głównego bohatera (po odgadnięciu przez uczniów nauczyciel pokazuje ilustrację tytułu bajki)
12. Zabawa ruchowa przy muzyce „Figurki zmieniajcie się”
Dzieci poruszają się po sali, a po wyłączeniu muzyki tworzą taką figurę, aby się nie poruszyć
13. Kalambury – pokazywanie przez dziecko wylosowanego tytułu książki. Pozostałe dzieci muszą odgadnąć jaki to tytuł : Kopciuszek, Śpiąca królewna, Brzydkie kaczątko, Król Lew, Kubuś Puchatek
14. Zakończenie zajęć i podziękowanie za udział w zajęciach
Opracowanie : Hanna Bloch
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Wolsztynie