X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33737
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Biedroneczki poznają wielkanocne zwyczaje - scenariusz warsztatów z rodzicami

Scenariusz warsztatów z Rodzicami w grupie dzieci 4- letnich „Biedroneczek”
04.04.2017 -prowadząca: Danuta Banach
Temat: Biedroneczki poznają wielkanocne zwyczaje
Cel główny:
- Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt Wielkanocnych
Cele ogólne:
- Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi
- Kształcenie umiejętności globalnego czytania wyrazów
- Kształcenie umiejętności dzielenia słowa na wyrazy
- Kształcenie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dziecku
- Przestrzeganie zasad i reguł obowiązujących w grupie
Cele szczegółowe (operacyjne):
• Zna tradycje i zwyczaje wielkanocne
• Globalnie czyta wyrazy
• Dzieli słowo na sylaby
• Liczy w zakresie dostępnym dla siebie
• Aktywnie uczestniczy w przebiegu zajęcia
Metody aktywne: Sojusz metod E. Arciszewskiej, C. Orffa
Formy aktywności dzieci: językowa, ruchowa, muzyczna, matematyczna, grafomotoryczna
Formy: praca z całą grupą i indywidualna
Pomoce: płyta CD, literatura, ilustracje, napisy, rekwizyty świąteczne, kostka do gry, obręcze, koszyk, sylwety zajączka, kurczaka, baranka, jajka styropianowe, bibuła, klej, elementy dekoracyjne, tablica magnetyczna
Przebieg zajęcia:
Dzieci siedzą w kole na dywanikach- Rodzic siedzi za dzieckiem na krzesełku
- Zabawa na powitanie- Dziecko klaszcze w dłonie rodzica
Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas...

- „Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o ilustracje. Na dywanie rozłożone są różnorodne obrazki związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia. Dz. Wybierają te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić odpowiedź.

- „Wielkanocne symbole”- Dzielenie słów: jajko, baranek, palma, pisanka na sylaby.
- „Pisanki jajka malowane” – śpiewanie piosenki ilustrowanej jajkami z obrazkami.
- „Kolorowa pisanka” - zabawa. Kolorową pisankę puszczam w krąg , niechaj wróci do mych rąk- uczestnicy podają pisankę z rąk do rąk.
- Pisanki z imionami- każde dziecko szuka swojej pisanki ze swoim imieniem. Rozpoznaje pisanki z imionami kolegów.

- Kolorowe pisanki mamy... Zabawa ruchowa przy piosence – Zieloną Pisankę do koszyka włóż... - segregowanie pisanek- wkładanie do koszyka

- Dopasuj skorupki jajek- dzieci i rodzice otrzymuję połówkę jajka. Poruszają się swobodnie przy melodii, na przerwie w muzyce szukają drugiej połówki jajka.

- „Kura znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami liczenia. Dzieci poruszają się w podanym rytmie na przerwę w muzyce Nauczycielka rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dzieci liczą i podają liczbę oczek, a potem tyle razy mówią KO- KO i biorą tyle pisanek ile pokazuje kostka.

- „Zajączki” – zabawa paluszkowa- Dziecko z Rodzicem- dziecko liczy, Rodzic sprawdza
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.
- „Idą święta , wielkanocne idą święta” – zabawa przy piosence ilustrowana sylwetami ( zajączek, kurczątko, baranek). Dziecko z Rodzicem skaczą, biegają w kole do słów piosenki.
- Podpisujemy obrazki- czyta globalnie wyrazy i podpisuje nimi obrazki. Nauczycielka pokazuje wyrazy, dziecko odczytuje i mówi do ucha Rodzicowi następnie wybrane dziecko odszukuje obrazek do napisu.

- Wielkanocne stroiki- wykonanie wspólnie z Rodzicami stroików , prezentacja swoich wytworów.
- Podziękowanie dzieciom i Rodzicom za udział w spotkaniu częstowanie jajeczkami.
- Ewaluacja -Karton z wesołą i smutną buzią. Jeżeli dziecku podobało się zajęcie , dobrze się bawiło przykleja pisankę pod wesołą buzią, jeżeli nie pod smutną. Rodzice wypełniają ankietę ewaluacyjną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.