Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
I. Temat zajęć: Ja i moje imię.
II. Cele ogólne:
- wprowadzenie dziecka w świat liter,
- rozwijanie pamięci wzrokowej,
- uczestniczenie w zabawach przy muzyce,
- rozwijanie sprawności motorycznej i ruchowej.
III. Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje napis swojego imienia wśród innych imion,
- rozpoznaje pierwszą sylabę w swoim imieniu,
- wykonuje odpowiednio figury taneczne,
- rozwija poczucie rytmu,
- porusza się w odpowiedni sposób po wyznaczonej przestrzeni – tor przeszkód.
IV. Metody:
- metody oparte na działaniu (metody czynne),
- metody oparte na obserwacji (metody oglądowe),
- metody oparte na słowie (metody słowne).
V. Formy:
- praca indywidualna,
- praca grupowa,
- praca zbiorowa.
VI. Środki dydaktyczne:
- wizytówki z imionami, płyta CD, odtwarzacz, papierowe słońce i chmura, miotła, drewniane pałeczki, papierowe tuby, gazety, plakaty przedstawiające: wiosnę, kwiaty, ptaki, wstążki.
VII. Przebieg zajęć:
1. „Wiosna radosna” – powitanie piosenką.
Śpiewanie piosenki oraz wykonanie układu tanecznego w parach.
2. „Gdzie jest moje imię?” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem wizytówek.
Dzieci ustawiają się do pociągu, który prowadzi nauczycielka, następnie poruszają się w rytm melodii – Żyj z przyrodą w zgodzie i próbują odnaleźć swoją wizytówkę (ułożone w kole na dywanie), kto znajdzie swoją wizytówkę (stacja) siada w siadzie skrzyżnym na dywanie.
3. „Słoneczko i chmurka” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka wymienia pierwszą sylabę imienia dziecka, wybrane dziecko wstaje i umieszcza wizytówkę jako promyk słońca – dziewczynki lub w chmurce – chłopcy. Na koniec każdy uczestnik zabiera swoją wizytówkę i odkłada na wskazane miejsce.
4. „Mietlorz” – ludowa zabawa taneczna.
Dzieci dopierają się w pary, łapią się na obie ręce i tańczą do muzyki. Jedna osoba tańczy z miotłą – mietlorz. Gdy muzyka cichnie, osoba tańcząca z miotłą rzuca ją i biegnie do najbliższej osoby. Wszystkie osoby w tym czasie muszą zmienić parę. Osoba, która zostanie sama tańczy kolejny fragment utworu z miotłą.
5. „Wiosenna orkiestra” – zabawa rytmiczna.
Podział przedszkolaków na trzy zespoły: drewniane pałeczki, papierowe tuby, gazety. Każdy zespół wg poleceń dyrygenta (nauczycielka) odtwarza prosty rytm połączony z recytacją tekstu: i-dzie wio-sna, ro-sną kwia-ty, le-cą pta-ki, wi-taj. Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy.
6. „Pajęczyna” – zabawa ruchowa.
Pokonywanie toru przeszkód – pajęczyny (wykonana ze wstążek) po wyznaczonej trasie. Przechodzenie pod i przez pajęczynę. Włączenie rodziców do aktywnej zabawy.
7. Rozmowy indywidualne z rodzicami.