SCENARIUSZ PROJEKTU „KOLORY ZIMY”
SCENARIUSZ PROJEKTU PLASTYCZNEGO Z ELEMENTAMI ARTETERAPII
TEMAT: ,,KOLORY ZIMY”
CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności manualnych, pobudzanie potencjału twórczego i wyobraźni dzieci, wykorzystanie terapeutycznego oddziaływania sztuk plastycznych.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- ma poczucie odpowiedzialności za wykonane zadanie
- integruje się z grupą, rozwija możliwości współdziałania i współpracy
- rozbudza twórczą postawę wobec świata, odrzuca zahamowania związane z aktywnością twórcz?
- kształci wrażliwość plastyczną, uruchamia obszary swojej wyobraźni
- rozwija praktyczne umiejętności i sprawności manualne
- poznaje różnego rodzaju materiały do wykorzystania w procesie tworzenia
- poznaje sposób powstawania płatków śniegu
- dostrzega piękno zimowego krajobrazu,
- rozwija swój potencjał twórczy poprzez terapeutyczne oddziaływanie sztuk plastycznych.
METODY:
- podająca – rozmowa
- aktywizująca – drama, twórcze działanie
- oglądowa – pokaz
- poznawcza – odkrywanie emocji poprzez działania artystyczne
FORMY:
- prace zespołowe,
- grupowe,
- indywidualne
CZAS:
3 spotkania po 90 minut
MIEJSCE:
szkoła podstawowa ( sala lekcyjna, boisko szkolne)
UCZESTNICY
wychowankowie świetlicy (klasy III)
PROWADZĄCY:
Danuta Grabowska,
Marta Pilch,
Małgorzata Wiśnicka,
Dominika Kłusek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1 spotkanie
1 Zabawa integracyjna – KŁĘBEK.
2.Wiersz –Ludwik Kern „ Kolorowy śnieg”
3.Prezentacja albumów z krajobrazami zimowymi.
4.Zabawa muzyczno – ruchowa KULIG.
5.”Jak powstają płatki śniegu? – prezentacja multimedialna –ciekawostki.
6.Praca plastyczno – techniczna: Wycinanie płatków śniegu z kolorowych kartek (podkład z muzyki relaksacyjnej).
7.Ozdabianie drzewa wykonanymi płatkami.
2 spotkanie
1. Przypomnienie poprzednich zajęć ( prezentacja drzewa, kolory zimy).
2.Zabawa integracyjna – ZIMA - Wszyscy ci, którzy lubią ....
3.Tworzenie bajki (twórcze opowiadanie) „W krainie kolorowych Śnieżynek „.
4 Malowanie pasta do zębów w grupach na dużym podłużnym arkuszu papieru, barwienie pasty, tworzenie ilustracji do stworzonej bajki.
5.Muzyczna zabawa –”Taniec zimowy płatków śniegu”, improwizacja taneczno ruchowa z wykorzystaniem rekwizytów do utworu „Zima” - A. Vivaldiego.
3 spotkanie – Dzień na podwórku
1.Wykonanie mandali – dekoracja drzewa.
2. Malowanie śniegu wodą zabarwioną kolorami - tworzenie kompozycji wg. pomysłów dzieci.
3.Wywiezienie na sankach kolorowego drzewa, ustawienie go na tle śnieżnobiałej zimy.
Wspólne zdjęcie zabawy na śniegu.
PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.
Opracowały: Marta Pilch
Danuta Grabowska
Małgorzata Wiśnicka
Dominika Kłusek