X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33711
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Spotkanie z książką w bibliotece: scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich

Spotkanie z książką w bibliotece : Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich

Czas trwania: ok. 60 min
Cele główne:
- zapoznanie dzieci z bibliotek?

- propagowanie idei głośnego czytania
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci

Metody:
- rozmowa kierowana na temat biblioteki i książek, słuchanie bajki, zagadki, pogadanka, oglądanie książeczek dla dzieci i ilustracji bajek, zwiedzanie biblioteki, zabawy ruchowe przy muzyce
•Środki i materiały dydaktyczne:
- Tajemniczy świat baśni -oprac. Marta Berowska,
--książeczki dla dzieci
- piosenki dla dzieci 6-letnich – Wyd. MAC odtwarzane z komputera
- ilustracje związane z tytułami bajek
- zagadki o bibliotece i książce
- piłka


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach
2. Zabawa integracyjna „Piłka w kole”
Dzieci podają sobie piłkę wymieniając głośno imię dziecka do którego ją wysyłają.
3. Wprowadzenie – rozmowa z dziećmi o bibliotece:
Co to jest biblioteka?
Czy byliście już kiedyś w bibliotece?
Co można wypożyczyć z biblioteki?
Jak się zachowujemy w bibliotece np. w czytelni?
Czy lubicie książki, jeśli tak to dlaczego?
Kto czyta wam książki?
Skąd bierzecie książki do czytania?
Jakie są wasze ulubione tytuły książek?
4. Czytanie baśni „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”
5. Rozmowa z dziećmi o przeczytanym tekście:
- jak miała na imię dziewczynka z bajki
-dokąd poszła Złotowłosa, kiedy znudziła się jej zabawa w ogrodzie?
-co zjadła w domku?
-gdzie zasnęła dziewczynka, gdy się zjadła kaszkę?
-kogo zobaczyły misie w swoim domku?
-co chciała Złotowłosa od małego misia , gdy się obudziła?
-co zrobiły misie dziewczynce?
-jaką się stała Złotowłosa, gdy wróciła do domu?
6. Zabawa przy muzyce –„ Zabawa z piłką”
– dzieci stoją w kole, nauczycielka wraz z piłką znajduje się w jego środku. Dzieci zamieniają się w piłki i naśladują wszystkie ruchy, jakie wykonuje piłka poruszana przez nauczycielkę:
•nauczycielka odbija piłkę o podłogę w różnym tempie, dzieci skaczą obunóż,
•w miejscu w takim samym tempie jak piłka,
•nauczycielka kołysze piłkę, trzymając ją oburącz wysoko nad głową, dzieci kołyszą się na boki w tym samym tempie co piłka,
•nauczycielka kręci piłką jak bąkiem, dzieci obracają się w miejscu,
•nauczycielka toczy piłkę po podłodze, dzieci kładą się i turlają po podłodze,
•nauczycielka wystukuje piłką różne rytmy, dzieci je wyklaskują.
7. Oglądanie książek dla dzieci
Dzieci, które są chętne opowiadają czego ciekawego można dowiedzieć się z oglądanej książeczki
8. Odgadywanie tytułów bajek na podstawie ilustracji
9. Zagadki – rozwiązywanie zagadek związanych z książką i bibliotek?

-Oto zagadka książkowa! Dziesięć liter ma słowo, a na końcu jest w nim „teka”. Książka tam na ciebie czeka, coraz inna, coraz nowsza (biblioteka)
-Kto ma na półkach książek bez liku? I dba o książki i czytelników? (bibliotekarz)
-Bez kluczyka ją otwierasz, żeby stron zobaczyć wiele. O niej ludzie mówią nieraz, że jest mądrym przyjacielem (książka)
-Z niej w szkole i w domu nauczysz się wiele. Szanuj ją i kochaj, jest twym przyjacielem (książka)
10. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gąski”
Dzieci poruszają się po całej sali, zgodnie z muzyką. Na sygnał ustawiają się w rzędzie i idą za wyznaczonym dzieckiem „gęsiego” w różnych kierunkach sali.
11. Zakończenie zajęć i podziękowanie za udział w zajęciach
Dzieciom, którym podobały się zajęcia wkładają do koszyczka słoneczka, a tym którym zajęcia się nie podobały – chmurkę

Opracowała Hanna Bloch
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Wolsztynie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.