Scenariusz lekcji fizyki w klasie II Gimnazjum
Data:
Kl. II a
Czas: 45 minut
Miejsce: pracownia fizyczna
Prowadzący: Ewa Rokosa
Temat: Fale sprężyste
1. Cele kształcenia:
- wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub do rozwiązywania prostych zadań obliczeniowych
2. Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
- pojęcie fali sprężystej
- przykłady fal w życiu codziennym
- rodzaje fal sprężystych
Uczeń potrafi:
- rozwiązywać zadania z wykorzystaniem pojęć okres, częstotliwość, długość fali
- na podstawie wykresu określić amplitudę, okres, częstotliwość, długość fali
3. Metody i techniki: słowna, problemowa, oglądowa, ćwiczenia uczniowska
4. Formy pracy: indywidualna
5. Środki dydaktyczne: film edukacyjny, plansza, podręcznik, karty pracy, wstążka gimnastyczna
6. Przebieg zajęć
I Wprowadzenie
- czynności organizacyjne
- podanie tematu lekcji
- zapoznanie uczniów z celami lekcji (slajd 1, 2)
- nawiązanie do ostatnich lekcji, przypomnienie przykładów drgań, definicji okresu i częstotliwości
- uczniowie przez skojarzenia wybierają nazwy fal np. radiowe, morskie itd.
II Rozwinięcie
- film edukacyjny (przykłady fal z życia codziennego)
- sformułowanie definicji fali sprężystej, zapis do zeszytu (podręcznik strona 206)
- prezentacja planszy z graficznym obrazem fali sprężystej (rozdanie gotowych kartek dla uczniów mających trudności)
- zapoznanie uczniów z rodzajami fal, prezentacja przykładu wstążki gimnastycznej i sprężyny oraz fragment filmu edukacyjnego
- podanie wzoru opisującego długość fali (slajd 3, kartki ze wzorem)
- obliczanie długości fali (zadanie 1 z karty pracy)
- prezentowanie zjawisk falowych (pokaz na filmie)
III Podsumowanie
- przypomnienie celów lekcji i sprawdzenie czy zostały one zrealizowane (zad.2, 3, 4 w karcie pracy A i B).
- ocena aktywności uczniów na lekcji (słowna i za pomocą plusów)
- praca domowa „Co to jest hałas, jego znaczenie dla zdrowia”