Scenariusz lekcji fizyki w klasie III Gimnazjum
Data:
Kl. III b
Czas: 45 minut
Miejsce: pracownia fizyczna
Prowadzący: Ewa Rokosa
Temat: Fale elektromagnetyczne
1. Cele kształcenia:
- wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk fizycznych opisywanych za pomocą poznanych praw
- posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy przeczytanych tekstów
2. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- poznaje pojęcie i definicje fal elektromagnetycznych
- potrafi podać fale elektromagnetyczne
- podać niektóre przykłady zastosowań fal elektromagnetycznych w życiu codziennym
3. Metody i techniki: słowna, problemowa, oglądowa, prezentacja
4. Formy pracy: prezentacja pracy w grupach
5. Środki dydaktyczne: podręcznik, referaty, prezentacje multimedialne
6. Przebieg zajęć
I Wprowadzenie
- czynności organizacyjne
- podanie tematu lekcji
- zapoznanie uczniów z celami lekcji (slajd 1, 2)
- nawiązanie do ostatnich lekcji, przypomnienie wiadomości o magnesach
- uczniowie przez skojarzenia wybierają nazwy fal np. radiowe, morskie itd.
- ćwiczenia w czytaniu tekstu ze zrozumieniem
II Rozwinięcie
- przypomnienie wiadomości o polu magnetycznym magnesów, polu przewodnika, prądzie elektrycznym
- podanie i zapis definicji fali elektromagnetycznej
III Podsumowanie- notatka
- „ Przewodnik z prądem wytwarza zmienne pole elektryczne, a także pole magnetyczne.’’ Te dwa pola przenikają się i powstaje pole elektromagnetyczne. Takie pole jest źródłem fal elektromagnetycznych.
- Prezentacja wiadomości o falach elektromagnetycznych przez uczniów, podanie notatki do zeszytu.
- Rodzaje fal elektromagnetycznych
7. Ocena pracy uczniów
8. Praca domowa:
- Z podręcznika str.188 wypisz 3 najważniejsze różnice miedzy falą sprężystą(mechaniczną), a elektromagnetyczną