Konspekt otwartych zajęć rewalidacyjnych
Cele:
Ogólne:
Rozwijanie motoryki dużej i małej,
Bogacenie zasobu wiedzy,
Usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej,
Rozwijanie mowy i słownictwa.
Operacyjne:
Uczeń odtwarza proste układy rytmiczno - taneczne do muzyki klasycznej,
Rozpoznaje i dopasowuje do ilustracji odgłosy niektórych narzędzi i urządzeń, np. wiertarka, młotek,
Ćwiczy na przyrządach utrzymując równowagę,
Metody:
gier dydaktycznych,
aktywizujące,
słowna.
Formy:
praca indywidualna,
Środki dydaktyczne:
pałeczki, chusty,
odtwarzacz i płyta CD z muzyką klasyczną oraz z odgłosami narzędzi,
ilustracje przedstawiające różne zawody,
kartoniki z przedmiotami potrzebnymi w pracy kucharza, stolarza, ogrodnika,
małe szczudła, równoważnia,
gra – loteryjka obrazkowa „Zawody”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodzica i dziecka – wspólne wykonanie prostego układu rytmiczno – tanecznego z pałeczkami do muzyki klasycznej.
2. Zawody – nauczyciel prezentuje trzy ilustracje przedstawiające kucharza, stolarza i ogrodnika:
nazwanie wykonywanych zawodów,
określenie czym zajmuje się dana osoba,
dopasowanie do postaci przedmiotów używanych w danym zawodzie.
3. Ćwiczenia podnoszące sprawność ogólną:
idzie murarz po murze - przechodzenie po równoważni,
skoki obunóż przez przeszkodę,
malarz maluje sufit - chodzenie na szczudłach,
stanie na jednej nodze,
4. Ćwiczenia percepcji słuchowej:
wysłuchanie odtwarzanych z płyty CD odgłosów narzędzi i urządzeń używanych w pracy stolarza i kucharza,
odszukanie ilustracji przedstawiającej dany przedmiot i włożenie jej do kieszonki.
5. Ćwiczenia utrwalające wiedzę o różnych zawodach – loteryjka obrazkowa „Zawody”.
6. Pożegnanie – wspólne wykonanie układu tanecznego z chustami do utworu M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach.