„ Bałwankowa opowieść zimowa ”- scenariusz zajęcia dzieci 3,4 letnich w grupie„ Biedronki”
DATA: 23.02.2017 r.
CELE OGÓLNE:
kształtowanie umiejętności czytelniczych z elementami przeliczania na miarę możliwości dziecka.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko uważnie słucha prezentowanego tekstu
dziecko potrafi rozróżnić zdania prawdziwe od nieprawdziwych związanych z tekstem
dziecko próbuje uzasadnić swój wybór
dziecko próbuje podzielić na sylaby wybrany przez siebie przedmiot oraz podać ilość sylab
dziecko próbuje przeliczać przedmioty na miarę swoich możliwości
dziecko doskonali pamięć i spostrzegawczość
dziecko rozróżnia i prawidłowo wskazuje kierunki w przestrzeni ( w przód, w tył, w bok)
dziecko prawidłowo układa co najmniej 4 obrazkową historię
dziecko rozpoznaje swoje imię spośród innych imion
dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
REALIZOWANIE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
8. Wychowanie przez sztukę- muzyka: różne formy aktywności muzyczno- ruchowej (śpiew, gra, taniec).
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
METODY:
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka.
FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI I POMOCE: – płyta CD, pudełko, postać bałwanka, śnieżynka z papieru, wata, płatki kosmetyczne,wizytówki ze swoim imieniem, buźka uśmiechnięta, buźka smutna, zdania związane z tekstem, karty z ilością oczek, korki, dywaniki, obrazki zimowe, historyjka 4 obrazkowa, kartka papieru dla każdego dziecka, klej, kredki, naklejki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci piosenką „ To jest Koza hopsa- sa” .
2. „ Tajemnicze pudełko”- przekazanie dzieciom „ z rąk do rąk” pudełka, w którym znajdują się przedmioty symbolizujące Zimę, odgadywanie z jaką porą roku kojarzą się dzieciom znajdujące się w nim przedmioty.
3. „ Zimowy Bałwanek”- Odczytanie dzieciom wiersza pt: „ Bałwan”, naśladowanie ruchów nauczyciela podczas czytanego tekstu.
Grzegorz Podgórski „ Bałwan”
Gdy wychodzimy z samego rana,
Ulepić w parku wielkiego bałwana,
Ja, mama, tata, no i mój brat,
Pokryty śniegiem jest cały świat.
Bierzemy garnek, marchew, guziki,
Po drodze tata znajduje patyki.
I choć niecierpliwi i pełni zapału,
Śniegowe kule lepimy pomału.
Największą z nich ulepił nasz tata
I będzie chyba stała do lata!
Niewiele mniejszą zrobiła mama,
Będzie to brzuch naszego bałwana.
Tę całkiem małą, wspólnymi siłami,
Ulepiliśmy z braciszkiem sami.
Pocieszył nas tato, mówiąc te słowa:
"Mała, lecz ważna - bałwana GŁOWA".
Nosem - marchewka, oczami - guziki,
Rękami będą suche patyki.
Garnek na głowę - praca skończona,
I cała rodzina jest zadowolona!
4. Przedstawienie dzieciom zdań związanych z wierszem , próby określenia czy zdanie jest prawdziwe poprzez ułożenie wizytówki ze swoim imieniem pod buźką uśmiechniętą (oznaczającą zgodność z tekstem) bądź buźką smutną( oznaczającą iż dziecko uważa zdanie za fałszywe).
- W wierszu występował: Bałwan, mama, tata i rodzeństwo (prawda).
- Rodzina wybrała się ulepić Bałwana gdy na podwórku świeciło słońce, rosły kwiatki i trawka była zielona( fałsz).
- Do ulepienia Bałwana potrzebne im było : śnieg, garnek, marchewka, guziki, patyki (prawda).
- Największą kule śnieżną ulepiła mama (prawda).
- Małą kule zrobiło rodzeństwo ( prawda).
- Mama zrobiła kule średnią ( prawda).
- Taty kula była największa ( prawda).
- Ręce Bałwana zrobione były z ciasteczek ( fałsz).
- Po ulepieniu Bałwana cała rodzina płakała bo nie podobał im się Bałwan( fałsz).
5. „Zimowy taniec”- zabawa ruchowa przy muzyce, rozwijanie poruszania się we wskazanym kierunku ( do przodu, do tyłu w bok ), naśladowanie gestów nauczyciela.
6. „ Guziczki bałwanka”- wskazywanie przez nauczyciela obrazka przedstawiającego ilość guzików, układanie przez dzieci tej samej ilości korków na swoim dywaniku.
7. „ Sylabowa śnieżyca”- wybieranie obrazka, dzielenie na sylaby, odkładanie obrazka do pudełka z właściwie ilustrowaną liczbą sylab.
6. „ Opowieść zimowa”- układanie historyjki obrazkowej, przedstawienie swojej opowieści innym dzieciom, tworzenie własnej książeczki poprzez naklejanie obrazków na kartkę papieru
i pokolorowanie ich.
7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę , nagrodzenie naklejką każdego dziecka.
Opracowała:
Iwona Bulejak