Konspekt zajęć otwartych w grupie 4-latków
„Przyszła wiosna-pora radosna”
Nauczyciel: Anna Kuba
Cel ogólny:
• zapoznanie dzieci z oznakami wiosny
• kształtowanie umiejętności matematycznych
• kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Cele szczegółowe:
• Rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci: układania rytmów, dodawania
• Doskonalenie zdolności szybkiej reakcji na sygnał dźwiękowy
• Zachęcanie dzieci do wspólnych działań z rodzicem
Środki dydaktyczne:
• Paski papieru w kolorze zielonym i żółtym
• Wiersz autorski („Oznaki wiosny” Anna Kuba)
• Ilustracje o tematyce wiosennej
• Płyta CD „Świat 3-latka”
Metody:
• Czynne (zadań stawianych dziecku)
• Oglądowe (ilustracja, pokaz)
• Słowne (opowiadanie, rozmowa)
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Przebieg zajęć
1. Przywitanie: „taniec-przyklejaniec” z rodzicami: dziecko tańczy z rodzicem według słów nauczyciela (przykleja się do rodzica różnymi częściami ciała)
2. Rozmowa kierowana na temat wiosny po wysłuchaniu utworu pt „Oznaki wiosny” czytanego przez n-la:
„Oznaki wiosny”
Pora najpiękniejsza, choć zimno na razie,
Kwitną na gałęziach małe kotki-bazie.
Rozbłysło słoneczko, bociany wróciły,
Na łące nad rzeczką Marzannę topimy.
Zielenią się drzewa, owadów jest tyle:
Biedronki i pszczółki, i barwne motyle.
Na gałązce swą piosnkę śpiewa ptaszek mały;
Tonie wiosną w kwiatach chyba już świat cały!
Dzieci odnajdują spośród przygotowanych plansz te, które przedstawiają zwiastuny wiosny: (bazie, bocian, słońce, zielone drzewa, owady, ptaki, kwiaty): klasyfikują pozostałe ilustracje do poszczególnych pór roku-argumentują swój wybór
3. Ponowne odczytanie wiersza: zadaniem dzieci jest uważne jego wysłuchanie i ułożenie plansz według kolejności chronologicznej- jakie oznaki wiosny wymienione zostały w wierszu jako pierwsze, które jako drugie itd.;
• przeliczanie elementów, wspólne wymienienie tych, które jeszcze nie wystąpiły
• podział słów na sylaby
4. „Kwiaty”- z. orient-porządkowa: dzieci siedzą po turecku naprzeciw swojego rodzica. Miedzy parą na podłodze leży kolorowy kwiat. Zadaniem dzieci i rodziców jest jak najszybsze dotknięcie części ciała wskazanych przez n-la: nauczyciel co jakiś czas mówi „kwiat”: wtedy należy jak najszybciej złapać kwiat w dłonie. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie
5. „Na łące”- z. matematyczna: dzieci siedzą w kole, za nimi rodzice. Przed każdym dzieckiem leży dywanik do ćwiczeń oraz talerzyk, a w nim żółte i zielone paski papieru. Zadaniem dziecka jest :
• Wyjęcie jednego paska i ułożenie go według słów nauczyciela: na górze dywanika, na dole, z boku, pod dywanikiem
• Rozłożenie wszystkich pasków na dywaniku, przeliczenie ich (ile jest zielonych? Policz. Pokaż na palcach. Ile jest czerwonych? Policz. Pokaż na palcach. Których jest więcej?)
• Dokończenie prostego rytmu zaproponowanego przez nauczyciela: np. żółty-zielony-żółty-zielony-żółty-zielony......-.......; żółty-żółty-zielony- żółty....
• Ułożenie pasków na dywaniku w sposób zaprezentowany przez nauczyciela: nauczyciel siedzi tyłem do dzieci, układa prosty wzór z pasków, wszystkie dzieci podchodzą, stają za jego plecami, „robią zdjęcie wzoru” (zapamiętują) i odtwarzają go na swoim dywaniku. Każdy kto zapomniał może podejść i powtórnie „zrobić zdjęcie” (wzór: trójkąt jednobarwny, „płotek” zielony-zielony-żółty, żółte paski w górnych rogach, zielone w dolnych
• Dodanie prostych liczb: np. Kasia zebrała na łące 3 żółte kwiaty (dziecko słuchając manipuluje paskami na dywaniku), a od mamy dostała 2 czerwone. Ile kwiatów ma teraz Kasia? Przelicz. Pokaż na palcach. (2-3 krotna zmiana danych)
6. „Żaby”- z. z muzyką: dzieci śpiewają rodzicom piosenkę pt „na łące” („Świat 3-latka”); gestykulują w rytm słów; prezentują swe zdolności
7. „Dzieci uczą rodziców”- z. z piosenką; dzieci prezentują rodzicom słowa i gesty wykonywane przy piosence, rodzice próbują je zapamiętać, a na koniec występują dla dzieci śpiewając prosty utwór o żabkach:
„Ja jestem żabka dziecko wskazuje na siebie
Ty jesteś żabka dziecko wskazuje na kolegę
My nie mamy nic takiego dziecko przecząco macha palcem wskazującym
Jedna łapka otwieranie i zamykanie dłoni
Druga łapka otwieranie i zamykanie drugiej dłoni
Skrzydełka żadnego machanie ramionami jak skrzydełkami
Uła-kła-kła.... „ Jednoczesne rozkładanie rąk i nóg na boki