X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33567
Przesłano:

"Balony małe i duże" - scenariusz zajęcia otwartego w grupie 3,4 latków

Cele ogólne:

- tworzenie okazji do poznawania i rozwijania własnych możliwości w działalności plastycznej,

- zapoznanie z nową techniką plastyczną- malowanie palcami,

- tworzenie zbioru 5- elementowego,

- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,

- kształtowanie stosunków przestrzennych w schemacie własnego ciała,

- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,

- rozwijanie zainteresowania karnawałem i związanym z nim tradycjami.

Cele operacyjne:

Dziecko – uzyskuje płynność ruchów

- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniami nauczyciela,

- usprawnia pracę dłoni,

- uwalnia się od zahamowań,

- wzmacnia wiarę we własne siły,

- przelicza elementy w zbiorze do 5,

- zna pojęcia : karnawał, serpentyna, bal karnawałowy,

- określa położenie przedmiotów w przestrzeni.

Metody:

- podająca,

- problemowa,

- praktyczna,

- aktywizująca.

Formy:

- praca z całą grupą,

- indywidualna.

Środki dydaktyczne: balon nadmuchane, obręcze w takich kolorach jak balony, wiersz D. Gellner „ Balonik”, sylwety do wiersza, pudełko z rekwizytami ( balon, serpentyna, korona, grzebień, mysz komputerowa), farby do malowania palcami, szablony papierowe balonów,

Przebieg zajęcia:

1. Piosenka na powitanie ilustrowany ruchem

„Wszyscy są”

Wszyscy są, witam Was!

Zaczynamy już czas,

jestem Ja, jesteś Ty!

Raz, dwa, trzy!

2. Zabawa „ Co przyda się na balu?”

Nauczyciel pokazuje obrazki związane z balem karnawałowym, rozpoczyna rozmowę kierowaną z dziećmi. Następnie wybrane dzieci sprawdzają co znajduje się w „Magicznym pudełku”, próbują tylko dotykiem rozpoznać rzeczy w pudełku.

- Co to jest karnawał?

- Co jest potrzebne na balu karnawałowym?

Dzieci wyjmują różne rzeczy z pudełka i wybierają te, które mogą być potrzebne na balu?

3. Zapoznanie z wierszem Balonik D. Gellner –odsłaniam tablicę z ilustracją do wiersza.

Dorota Gellner „Balonik”

Idę sobie z balonikiem. On na sznurku, ja chodnikiem.

Ja jem ciastko, a on nie je, tylko się do sznurka śmieje.

Skacze żaba z wielkim krzykiem:

- Będę tańczyć z balonikiem!

Smok się w smoczą skrobie głowę:

- Ja balonik wezmę sobie!

Mysz przebrała się w sukienkę:

- Chcę z balonem iść pod rękę!

Gdy balonik tego słuchał, jeszcze bardziej się nadmuchał,

wrzasnął:

- Tego już za wiele! Przecież ja się nie podzielę! Mogę pęknąć,

jeśli chcecie. Lecz co wtedy mieć będziecie?

Rozmowa kierowana

- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?

- Co chciały zrobić?

- Dlaczego balon się zezłościł?

4. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową „ Który balon znikną?”

Na tablicy przypięte 5 balonów papierowych w różnych kolorach. Dzieci określają miejsce kolejnych balonów. Na polecenie, dzieci zakrywają oczy. Odpinam 1 balon. Dzieci odsłaniają oczy i mówią, który balon schowałam. Zabawę powtarzam 4 razy.

5. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Balonik mały, balonik duży”.

Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku. Na hasło „mały balonik” dzieci chwytają się za ręce i stają ciasno w gromadce. Na hasło „duży balonik” dzieci łapią się za ręce i robią jak największe koło.

6. Ćwiczenia oddechowe.

Dzieci siedzą w kole. Rozdaję balony z przywiązanymi sznurkami. Trzymając za sznurek, dzieci dmuchają, żeby wprawić balony w ruch.

7. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni

Połóż balon przed sobą, za sobą, obok siebie, w górze, na dole.

8. Tworzenie zbiorów z balonów na podstawie jednej cechy- koloru

Rozkładam obręcze kolorowe. Zajmijcie miejsce w obręczy, która ma taki sam kolor jak wasz balon. Liczenie dzieci z balonikami w określonym kolorze, porównywanie liczebności zbiorów, których baloników jest najmniej, najwięcej itp.

9. Zabawy ruchowe z balonami

Podbijamy balony raz jedna ręką potem drugą, nogą, kolanem. Odkładanie balonów w wyznaczone miejsce.

10. Zabawa ruchowa w kole „Baloniku nasz malutki” z elementem ćwiczeń oddechowych

„Baloniku nasz malutki,
rośnij duży okrąglutki
Balon rośnie, że aż strach,
Przebrał miarę no i TRACH”

11. Praca przy stolikach- malowanie dziesięcioma palcami.

Zapraszam do współpracy rodziców. Na stolikach rozłożone są farby farby w pojemnikach oraz duże szablony balonów wycięte z papieru. Dzieci razem z rodzicami ozdabiają sylwety baloników.

Farby do malowania palcami:
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 5 łyżeczek mąki ziemniaczanej
– pół szklanki ciepłej wody
– barwniki spożywcze
Do mąki i sody dodajemy wodę i zaczynamy dokładnie mieszać. Rozlać do pojemniczków, dodać barwniki.Gotowe prace schną dość długo.

12. Podziękowanie rodzicom za przyjście na zajęcia. Omówienie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.