Scenariusz zajęć dla wszystkich przedszkolaków z okazji święta zdrowego jedzenia i gotowania.
Prowadząca zajęcie: Pucka Marzena
Data zajęcia: 08.11.2016r.
Temat zajęcia: Dzień zdrowego jedzenie i gotowania.
Zajęcia z obszaru:
I – kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dziećmi i dorosłymi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
V – wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
Cel ogólny:
• Kształtowanie nawyków i zasad zdrowego żywienia oraz ograniczanie spożywania słodyczy;
Cele szczegółowe:
- wie, dlaczego obchodzimy święto zdrowego jedzenia;
- układa piramidę żywienia;
- wymienia witaminy zawarte w żywności i wie na co mają wpływ;
- rozpoznaje smaki różnych produktów;
- potrafi wskazać żywność zdrową i niezdrową;
- układa puzzle;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody:
Aktywizujące, czynne, słowne
Forma pracy:
praca indywidualna i w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
Wiersz „Witaminowe abecadło” – Stanisława Karaszewskiego, obrazki różnorodnych owoców, warzyw i innych produktów żywnościowych, plansze przedstawiające piramidę zdrowego jedzenia, duże litery przedstawiające witaminy, puzzle (owoce, warzywa, nabiał, ryby, pieczywo), produkty do degustacji: (chleb, jabłko, gruszka, mandarynka, marchewka, papryka, cukierek czekoladowy, ciasteczko, mleko, woda, sok, coca-cola, naleśnik z twarożkiem), ziemniak, burak, cebula, 3 łyżki, emblematy warzyw, tacki papierowe i woreczki, chusta animacyjna, płyta z piosenką „Urodziny marchewki”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie;
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel wita dzieci:
Witam te przedszkolaki, które zjadły wczoraj jabłuszko. (Wstają i machają do pozostały dzieci, te które to zrobiły.)
Witam te przedszkolaki, które w tym tygodniu piły sok owocowy.
Witam te przedszkolaki, które lubią marchewkę i pietruszkę w zupie.
Witam te przedszkolaki, które dziś piły mleko lub jadły zupę mleczną.
Witam te przedszkolaki, które pomagają, gdy mama robi sałatkę warzywną.
Witam te przedszkolaki, które w tym tygodniu zjadły razowy/ciemny chleb.
Witam te przedszkolaki, które myją owoce przed jedzeniem.
Nauczyciel może zaproponować także inne formy powitania.
2. Krótkie wprowadzenie z jakiej okazji wszyscy się spotykamy na wspólnym zajęciu.
Drogie dzieci, 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Jest to święto obchodzone w całej Polsce, a nawet w Europie.
Dlatego my, dziś przypomnimy sobie i wspólnie ustalimy, co należy jeść, aby być zdrowym.
3. Słuchanie wiersza „Witaminowe abecadło” – Stanisława Karaszewskiego
„Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.
B – bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
C – to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!
Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Mleko, mięso, jajka, sery,
w słońcu marsze i spacery.”
4. Rozmowa z dziećmi na temat tego, czy wiedzą, czym są witaminy i w jakich produktach spożywczych się znajdują. Prezentacja dużych liter oznaczonych jako witaminy i produktów, które zawierają te witaminy. Dzieci wymieniają nazwy witamin, o których usłyszały w wierszu:
A – marchew, pomidory
B – ziarna, orzechy, sery, jajka
C – porzeczki, cytryny, warzywa
D – ryby, jajka, mleko
5. Wypowiedzenie przez wszystkie dzieci hasła:
Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
Wszyscy mamy grzeczne minki, bo zjadamy witaminki.
6. ,,Piramida żywienia” – pokaz, omówienie, wskazanie wartości odżywczych niektórych produktów.
7. Sam potrafię ułożyć piramidę zdrowia:
Kilkoro dzieci losuje karty z różnymi produktami. Następnie kolejno podchodzą do pustego schematu piramidy zdrowia i układają w niej swoje produkty.
8. Zgadnij co jesz?
Dzieci mają zamknięte oczy i kosztują kolejno różnych produktów (chleb, jabłko, gruszka, mandarynka, marchewka, papryka, cukierek czekoladowy, ciasteczko) następnie odgadują, co jadły i określają smak oraz czy jest to zdrowe, czy może niezdrowe.
9. ,,Zanieś śniadanie” - zabawa ruchowa
Dzieci podzielone na dwie grupy: jedna to ,,kelnerzy”, którzy trzymają ,,tace ze śniadaniem” (papierowa tacka jednorazowa z woreczkiem) i stoją obok siebie szeregiem. Naprzeciwko każdego ,,kelnera” siedzi po turecku w odległości 2 – 3 metrów jedno – gość. Na sygnał ,,kelnerzy” idą w stronę ,,gości” i wręczają im ,,tacę ze śniadaniem”, po czym wracają na swoje miejsca i siadają. Zmiana ról.
10. Zgadnij, co pijesz?
Dzieci przez słomką wypijają różne napoje (mleko, woda, sok, coca-cola), następnie odgadują co piły, jaki to ma smak i czy jest zdrowe.
11. Smakowite puzzle.
Dzieci dostają koperty z puzzlami, układają je, następnie mówią co to jest, określają czy jest to zdrowe, czy niezdrowe.
12. Sałatka warzywna – zabawa ruchowa.
Przedszkolaki siedzą w kręgu. Każde dziecko dostaje naklejkę przedstawiającą jakieś warzywo, które może znaleźć się w sałatce, na przykład: ogórek, rzodkiewka, marchewka, pomidor, sałata. Na komendę „ogórek” wszystkie dzieci z daną naklejką zamieniają się miejscami. Na hasło sałatka warzywna wszystkie dzieci – warzywa zamieniają się miejscami. Zabawa może odbywać się przy akompaniamencie muzycznym.
13. Wyścigi warzyw – zabawa ruchowa równoważna
Dzieci ustawione w 3 rzędach przenoszą na łyżce ziemniaka, buraka, cebulę, w taki sposób, by warzywo nie spadło z łyżki.
14. Czego brakuje? – zabawa dydaktyczna
Na dywanie rozłożone są różne obrazki przedstawiające produkty żywnościowe. Wytypowane dziecko przygląda się im, następnie odwraca się , a nauczyciel zabiera jeden obrazek. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie którego obrazka brakuje.
15. „Urodziny Marchewki” – zabawa ruchowa do piosenki z wykorzystaniem chusty animacyjnej
Dzieci otrzymują emblematy z warzywami zgodnie z treścią piosenki, kiedy usłyszą warzywo w piosence muszą biegnąć dookoła chusty.
16. Degustacja zdrowego jedzenia – różowe naleśniki z twarożkiem.
{przepis z Wychowanie w Przedszkolu. Czasopismo dla nauczycieli Październik 8/2016 (20) s.65}
2 szklanki mąki (najlepiej razowej)
1,5 szklanki mleka
0,5 szklanki gazowanej wody
1 surowy burak
2 jajka
2 łyżki oleju oraz trochę do smażenia
sól
Burak dokładnie umyć, obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Do miski ze startym burakiem dodać mąkę, mleko, wodę, olej, sól i wbić jaja. Wszystko razem dokładnie wymieszać i smażyć na patelni. Gotowe naleśniki można podawać z twarożkiem ziołowym lub na słodko z serkiem z dodatkiem miodu i laski wanilii.