Scenariusz z okazji Dnia Kosmosu
obchodzonego w przedszkolu.
Data zajęcia: 21.05.2015
Prowadząca: Marzena Pucka
Temat: Podróż rakietą w kosmos
Cel główny:
• Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego; stworzenie warunków do różnorodnej działalności dziecka; wdrażanie do współdziałania w grupie.
Cele operacyjne (dziecko):
- Wie, jak zbudowany jest Układ Słoneczny
- zna rolę i pozycję Słońca
- rozwiązuje zagadki dotyczące kosmosu
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- współdziała z innymi
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zespołowa - dzieci ze wszystkich grup.
Środki dydaktyczne: zagadki, film – „Układ słoneczny”- Solar System [Down Tube.pl], puzzle: rakieta, kosmonauta, słońce; figury geometryczne do układania rakiet; pojemniki z piaskiem, „pyłem kosmicznym”, kamieniami, pojemniczki do pobrania próbek, rękawiczki jednorazowe, małe łyżeczki plastikowe, napisy do próbek; bajka filmowa „Świnka Peppa – Dziadek królik w kosmosie”; płyta „Bumbumkowe poruszanki”; muzyka relaksacyjna; laptop, rzutnik, ekran.
Przebieg
1. Powitanie – nauczycielka wita się z dziećmi machając ręk?
Witam dzieci, lubią się bawić;
witam dzieci, lubią się uśmiechać;
witam dzieci, które lubią niebieski kolor;
witam dzieci, które lubią gwiazdy;
witam dzieci, które lubią księżyc;
witam dzieci, które lubią słońce.
2. Rozwiązywanie zagadek, które wprowadzą nas w temat zajęcia.
Zawsze jest nad nami.
To płacze czasami deszczem,
to śmieje się słońcem
albo gwiazd tysiącem. (niebo)
Kiedy po niebie wędruje nocą,
dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik,
raz okrągły jak talerz.
Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. ( księżyc)
Co to za złota świetlana kula,
która swym ciepłem Ziemię otula? (słońce)
W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć
nocą i wieczorami. (gwiazdy)
Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca nie byłoby życia. (Ziemia)
Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr i samoloty. (rakieta)
Co to za przestrzeń
między Ziemią, Księżycem,
planetami oraz między gwiazdami? (kosmos)
3. Zaproszenie dzieci do obejrzenia, krótkiego filmu przedstawiającego układ słoneczny.
4. Nasz układ słoneczny - przypięcie na tablicy słońca i planet układu słonecznego.
5. Układanie puzzli – wybrane dzieci układają puzzle i odgadują co one przedstawiają.
6. Lot na Księżyc – opowieść ruchowa
- Przygotowujemy się do lotu na księżyc.
- Wkładamy kombinezon, który uchroni nas przed niską lub wysoką temperaturą (wykonujemy ruch suwaka sssssssssssss....),
- zakładamy specjalne buty ( tup, tup).
- Idziemy do rakiety ( tup, tup, tup),
- otwieramy właz do rakiety ( klaskanie językiem).
- Wskakujemy do środka( hop).
- Zamykamy właz ( klaskanie językiem).
- Siadamy na fotelu ( siup).
- Zapinamy pasy ( klap).
- Zanim wystartujemy należy zapłacić za podróż, nasz lot będzie kosztował jeden szeroki uśmiech, kto chce lecieć z nami ładnie się uśmiecha.
- Odpalamy silniki - siedząc na podłodze okręcamy się wokół własnej osi i odliczamy, a na hasło start podnosimy wysoko ręce. 5, 4, 3, 2, 1.... Start
7. Rakieta, którą podróżujemy - zaproszenie po jednym/dwoje dzieci z każdej grupy do ułożenia rakiety z figur geometrycznych.
8. Na niezwykłej planecie - zaproszenie troje dzieci do poszukiwania próbek
- kamieni,
- piasku,
- pyłu kosmicznego
Zbieranie próbek do pojemników. Porównywanie ile jest pyłu, a ile piasku. Przeliczanie kamieni. Umieszczenie napisów przy próbkach.
9. Planeta zastygających – dzieci stoją w rozsypce. Gra muzyka – dzieci swobodnie poruszają się po Sali, a na przerwie w muzyce – zastygają w bezruchu.
10. Planeta dziwnych kroków – we wszechświecie, w którym wszystko wydaje się dziwne jest planeta dziwnych kroków. Dzieci wymyślają i prezentują różne dziwne kroki.
11. Taniec z gumoludkami – taniec do piosenki z płyty „Bumbumkowe poruszanki.
12. Zaproszenie dzieci do obejrzenia bajki „Świnka Peppa – Dziadek królik w kosmosie” (4,5 min)
13. Zakończenie zajęcia – relaksacja – dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają muzyki relaksacyjnej.