Scenariusz zajęć klasa II-III
Temat: Mój styl uczenia się
Cele:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych zalet, zdolności i zainteresowań,
- opracowanie planu pracy przy odrabianiu lekcji,
- uświadomienie uczniom istnienia różnych stylów uczenia się (wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy),
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze złością.
Metody:
„burza mózgów”, rozmowa kierowana, gry i zabawy ruchowe, zdania niedokończone, działania praktycznego
Formy pracy:
indywidualna, zespołowa
Pomoce:
Kolorowe samoprzylepne karteczki(tyle ilu uczniów); piłka; kartki z napisami: lubię pisać, lubię czytać, lubię liczyć, lubię rysować, lubię śpiewać, lubię ćwiczyć; kartki w trzy linie (tyle ilu uczniów), karton, flamaster, karta ewaluacyjna (tyle ilu uczniów); notatki dla nauczyciela (załącznik A)
Czas trwania zajęć: 90 minut
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie. Iskierka.
Przedstawienie tematu, treści i celów zajęć.
Kontrakt: odczytanie umowy, każdy podchodzi i się pod nią podpisuje;
1. Słucham, gdy inni mówi?
2. Gdy chcę coś powiedzieć, podnoszę rękę
3. Mówię o sobie
2. Samoprzylepne karteczki z imieniem – zapisanie imienia i przyklejenie karteczki. Odczytanie przez uczniów imion.
3. W kole prowadzący rzuca do dziecka piłkę. Zdaniem dziecka jest złapanie piłki, powiedzenie swojego imienia, powiedzenie co najbardziej lubi robić i odrzucenie piłki do prowadzącego. Na początek prowadzący mówi jak się nazywa i co lubi robić.
4. Szukanie wspólnych cech. Jakie mogą być kolory włosów? Podział wg koloru włosów (wskazać miejsce gdzie stają dane kolory) Jakie mogą być kolory oczu?
5. Rozłożenie (przylepienie do ściany) w różnych miejscach sali kartek: lubię pisać, lubię czytać, lubię liczyć, lubię rysować, lubię śpiewać, lubię ćwiczyć. Odczytanie kartek. Dzieci wybierają i stają pod kartką. Popatrzcie każdy w waszej klasie lubi coś robić w szkole (jedni czytać, inni pisać...) i każdy z was jest w tym najlepszy!
6. Dzieci w ławkach. Każdy z nas jest trochę inny i w inny sposób jest mu najlepiej się uczyć. Teraz popróbujemy różnych sposobów uczenia się i zobaczymy, który jest najlepszy dla każdego z was. Zamknijcie oczy. Powiem teraz kilka razy zdanie, a wy postarajcie się je zapamiętać. To jest stary las. Otwórzcie oczy. Zapiszcie zdanie na kartce. Teraz zapiszę zdanie na tablicy. Przyglądamy mu się. Teraz zamknę tablicę i piszemy zdanie, na kartce. Adam ma kotka. A teraz zapiszę i przeczytam zdanie a wy napiszcie je 3 razy na swoich kartkach. Cela myje liska. Odwracamy kartkę na drugą stronę i zapisujemy to samo zdanie.
Sprawdzenie które zdanie każde dziecko zapisało poprawnie. Które zdanie było ci najlepiej zapisać? Niech wstaną ci, którzy najłatwiej zapamiętali zdanie to jest stary las. Jesteście słuchowcami. Najlepiej uczyć się wam, kiedy głośno coś sobie powtarzacie. Słuchowcy siadają na dywanie. itp. Każdy typ.
7. Zabawa – gimnastyka.
8. Planowanie pracy. Dzieci w kole. Karton duży na środku koła. Co zrobić przed odrabianiem lekcji, żeby dobrze się pracowało? Zapisywanie pomysłów. Odczytanie. Wybór najlepszych. Podkreślenie ich. Opracowanie na tej podstawie planu: Przed odrabianiem lekcji:1.....
2....
9. Zabawa Marmurki – dzieci chodzą w kole. Na hasło prowadzącego Marmurki zatrzymują się nieruchomo. Kto się poruszy siada w środku koła. Za każdym razem mówić jak chodzą: np. podnosimy wysoko kolana, ręce na biodrach, piętami dotykamy pośladków itp.
10. Wyjaśnienie pojęcia złości. Wyobraź sobie, że jesteś zły. Co robisz gdy jesteś zły? Pokaż. Wypróbujemy teraz kilka sposobów na radzenie sobie ze złością (zał. A).
11. Ćwiczenia P. Dennisona.
12. Co czujesz kiedy jesteś zdenerwowany? Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
13. Czy lubię moją klasę? Kończenie zdania (ustne) Moja klasa jest...
14. Kto w czym jest najlepszy? Dzieci kolejno wstają. Inne dzieci mówią w czym jest ono najlepsze.
15. Rozdanie karteczek. Jeśli podobały ci się zajęcia pomaluj kwiatek na czerwono, jeśli zajęcia ci się nie podobały – na niebiesko.
16. Pożegnanie – prowadzący śpiewa (lub mówi) jak miło mi było spotkać się z tobą np. Kasiu. Robi pociąg – podchodzi do każdego dziecka i dołącza się ono do pociągu. Stają na dywanie w kole. Iskierka.