Scenariusz zajęć hospitowanych
opracowała: Joanna Łoniewska
Temat: „Świnka skarbonka”- praca przestrzenna z surowców wtórnych (butelki PET)
Cele :
- rozwijanie umiejętności słuchania czytanego opowiadania,
- rozwijanie szybkiej reakcji na umówione sygnały słuchowe,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole,
- prawidłowe korzystanie z instrumentów muzycznych,
- adekwatne reagowanie na polecenia wydawane przez nauczyciela,
- przestrzeganie umów dotyczących zabawy,
- rozwijanie umiejętności regulowania siły oddechu (wdech - wydech)
-rozwijanie umiejętności pracy wg instrukcji oraz z wykorzystaniem zegara daltońskiego
- rozwijanie kreatywności oraz inwencji twórczej podczas ozdabiania.
Metody:
- podające,
- aktywizujące,
- eksponujące.
Formy:
- praca z całą grupą,
- praca w zespołach,
- praca indywidualna.
Pomoce: sylwety postaci z bajki, kartki papieru, patyczki (słomki), kamyki, instrumenty (drewienka, grzechotki, tamburyna, talerze), butelka pet, plastelina, wycięte elementy w kopercie dla każdego dziecka, podkładki.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie –„Taniec przyklejaniec”- zabawa ruchowa ze śpiewem w parach – (2min)
Uczestnicy zabawy łączą się w pary i tańczą. Podczas tańca dzieci wykonują usłyszane komendy.
2. Podział dzieci na trzy grupy Świnek (oznaczenie z wykorzystaniem kolorowych karteczek; na każdej karteczce inny kolor = nazwa innego zwierzątka), wyodrębnienie Wilka. Rozdanie instrumentów.( 5min)
a. I grupa - Słoninka: grzechotka,
b. II grupa - Szczecinka: drewienka,
c. III grupa - Ryjek: tamburyn,
d. Wilk - talerze.
3. Ćwiczenia rytmiczno-oddechowe na podstawie treści baśni braci Grim pt. „Trzy świnki . (10min)
Przypomnienie treści baśni Nauczyciel wyjaśnia zasady zachowania się poszczególnych grup podczas czytania bajki. Rozdaje instrumenty.
Dzieci uderzają w instrumenty tylko dwa razy w momencie, kiedy usłyszą w opowiadaniu swoje bajkowe imię. Jeżeli usłyszą w bajce: trzy świnki - odzywają się trzy instrumenty jednocześnie. Wilk odgrywa swoją rolę wg. czytanego tekstu.
Były sobie raz trzy świnki: Słoninka, Szczecinka, Prosiaczek.(zegar daltoński) (3 zespoły)
Szczecinka zrobiła domek z patyczków.
(dzieci biorą po patyczku w zespole tworzą dom)
A Prosiaczek wybudował piękny domek z cegieł.
(dzieci układają przed sobą kamyki tworząc w grupie dom).
(Każda świnka grała na innym instrumencie.)
Wybierz lidera lider rozda instrumenty
Świnka Słoninka –na grzechotce, Szczecinka – na drewienkach, Ryjek – na tamburynach
Za lasem, niedaleko trzech świnek mieszkał Wilk.
Wilk postanowił zjeść trzy świnki.
Pewnego dnia pobiegł do domu Słoninki (grają grzechotki) i zawołał:
"Dmuchnę, chuchnę i zdmuchnę twój domek!"
Chuchał i dmuchał tak mocno, że zdmuchnął dom Słoninki (grają grzechotki).
(dzieci mocno dmuchają na papier)
Słoninka (gra grzechotka) pobiegła do domu Szczecinki (grają drewienka) szukać schronienia.
Zły Wilk pobiegł do domu Szczecinki (grają drewienka) a i zawołał:
"Dmuchnę, chuchnę i zdmuchnę twój dom"
I dmuchał i chuchał i zdmuchnął dom Szczecinki (grają drewienka).
(dzieci mocno dmuchają na słomkę)
Obie świnki (grają drewienka, grzechotki) pędem pobiegły szukać schronienia u Prosiaczka (tamburyn).
Wilk znów popędził za nimi.
Zatrzymał się przed murowanym domem Prosiaczka( tamburyn).
Bardzo zły zawołał:
"Dmuchnę i chuchnę i zdmuchnę twój dom"
(dzieci mocno dmuchają na kamień)
Dmuchał i dmuchał.....
Tak się nadął, że aż pękł!
Trzy świnki (grają )wzięły się za ręce i razem zaśpiewały:
"Kto by się tam wilka bał, wilka bał, wilka bał...."
5. „Uwaga wilk” - zabawa ruchowa- orientacyjno- porządkowa( 2min)
Nauczyciel gra na tamburynie dzieci podskakują w rytm, na słowa uwaga wilk stają w bezruchu.
6. Zajęcia plastyczne "Świnka" – konstruowanie świnki skarbonki wg instrukcji daltońskiej. Zastosowanie zegara i sygnalizatora daltońskiego(10min)
7. Ewaluacja zajęć - przyklejenie świnkom minek z plasteliny adekwatnych do emocji, które towarzyszyły dzieciom w trakcie zajęć. (1min).
8. Oglądanie i podziwianie prac kolegów.