Scenariusz zajęć.
OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA.
PROWADZĄCA: Joanna Mikłusiak - Paluch
GRUPA: 3/4 latki
DATA: 1 9 .06.2015
TEMAT: „Figurkowo”
CEL GŁÓWNY: Stawarzanie sytuacji umożliwiających rozwijanie umiejętności matematycznych.
WSKAŹNIKI HOSPITACJI:
dziecko:
1. Odczytuje i zapamiętuje symbole
2. Poprawnie liczy w dostępnym zakresie
3. Określa położenie przedmiotów w przestrzeni i w stosunku do własnego ciała
Metody:
słowne: instrukcje i polecenia
czynne:zadań stawianych dziecku do wykonania
Środki dydaktyczne:duże kostki do gry, liczmany(patyczki, figury), karty pracy, sznurki, kredki, tamburyn.
Przebieg zajęć:
1. „Czego brakuje” - zabawa dydaktyczna. Dzieci otrzymują koperty z figurami (koła, kwadraty, trójkąty). Wyjmują zawartość z koperty, koperty kładą za siebie, a figury rozkładają przed sobą. Przeliczają ile mają figur i układają nad tymi figurami odpowiednią ilość patyczków do liczenia. Następnie nauczyciel przedstawia sekwencje ułożone z figur dzieci przyglądają się tej sekwencji, po czym zasłaniają oczy, nauczyciel zabiera figurę, a dzieci wybierają spośród swoich figur i kładą przed sobą taką figurę jaka zniknęła.
2. „Kostka” zabawa dydaktyczna
Nauczycielka rzuca kostką do gry, dzieci przeliczają ilość wyrzuconych oczek i układają przed sobą tyle figur ile oczek wypadło.
3. „Gdzie to jest ” – karta pracy nr 1
Dzieci odszukują swoją kartę pracy oznaczoną imieniem i nazwiskiem oraz znaczkiem jaki mają w szatni, następnie odszukują i zaznaczają i przeliczają na karcie pracy koła, kolorują tyle serduszek ile kół odnalazły
4. „Ugi - bugi” - zabawa ruchowa.
Dzieci wybierają sznureczki, następnie poruszają się w rytm muzyki, po czym gdy muzyka milknie podskakują taką ilość razy jaką liczbę wymieniła nauczycielka, następnie układają ze sznurka taki kształt jakiego nazwę usłyszą. Gdy muzyka znowu gra dzieci poruszają się po Sali w dowolny sposób, gdy muzyka ucichnie układają sznurek w odpowiednim położeniu (nad głową, za sobą, na dywanie, obok siebie, na głowie)
5. „ W figurkowie ” - karta pracy nr 2.
Dzieci odszukują swoją kartę pracy oznaczoną imieniem i nazwiskiem oraz znaczkiem jaki mają w szatni, następnie rysują odpowiednie figury w określonym położeniu:
• Trójkąt obok samochodu
• Koło nad drzewem
• Kwadrat pod chmurk?
Notatka poobserwacyjna
Obserwacja diagnozująca.
PROWADZĄCA: Joanna Mikłusiak - Paluch
GRUPA: 3/4 latki
DATA: 19 .06.2015
Zakres badań: Stawarzanie sytuacji umożliwiających rozwijanie umiejętności liczenia.
WSKAŹNIKI
dziecko:
1. Odczytuje i zapamiętuje symbole
2. Poprawnie liczy w dostępnym zakresie
3. Określa położenie przedmiotów w przestrzeni i w stosunku do własnego ciała
Zastosowana skala:
1 2 3 4 5 1 – 0% potrafi
2 – 25% potrafi
3 - 50% potrafi
4 – 75% potrafi
5 – 100% potrafi
Z A D A N I A
Taksonomia wg. Niemierko Umiejętności składowe Umiejętności operacyjne
„Czego brakuje ” zabawa dydaktyczna (1,2,3)
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Odczytuje i zapamiętuje symbole 1 2 3 4 5
wie jakiej figury brakowało
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Liczy w dostępnym zakresie 1 2 3 4 5
przelicza figury
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Określa położenie przedmiotów w przestrzeni i w stosunku do własnego ciała 1 2 3 4 5
kładzie kopertę za siebie i układa figury przed sob?
„Kostka” – zabawa dydaktyczna (2,)
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Liczy w dostępnym zakresie 1 2 3 4 5
przelicza kropki na kostce
„Gdzie to jest” – karta pracy nr 1 (1,2)
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Odczytuje i zapamiętuje symbole
1 2 3 4 5
Odnajduje koła wśród innych figur i zaznacza je
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Poprawnie liczy w dostępnym zakresie 1 2 3 4 5
Przelicza ilość kół i koloruje taką ilość serduszek
„Ugi - bigi” - zabawa ruchowa (1,2,3,)
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Odczytuje i zapamiętuje symbole 1 2 3 4 5
Układa figury ze sznurka
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Poprawnie liczy w dostępnym zakresie 1 2 3 4 5
Podskakuje odpowiednią ilość razy
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Określa położenie przedmiotów w przestrzeni i w stosunku do własnego ciała
1 2 3 4 5
Układa sznurek w odpowiednim położeniu
„W figurkowie' – karta pracy nr 2 (1,3)
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Odczytuje i zapamiętuje symbole 1 2 3 4 5
Rysuje figury jakich nazwę usłyszy
C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach Określa położenie przedmiotów w przestrzeni i w stosunku do własnego ciała 1 2 3 4 5
Rysuje figury w odpowiednim położeniu