SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Z DNIA 19 LUTEGO 2009 ROKU
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności formułowanie pojęć
- Rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej
- Wzmacnianie swojej samooceny
Cele szczegółowe:
- Uczeń zna pojęcie „przyjaźń”
- Uczeń wymienia cechy dobrego przyjaciela
- Uczeń rozwiązuje krzyżówkę
- Uczeń układa rozsypankę wyrazową
- Uczeń zna przysłowia związane z przyjaźnią i potrafi je wyjaśnić
- Uczeń rysuje portret swojego przyjaciela
Metody pracy:
- „burza mózgów”
- Metoda praktycznego działania
- Metoda problemowa
- Ekspresja twórczo- plastyczna
Formy pracy:
- Zbiorowa jednolita
- Grupowa jednolita
Środki dydaktyczne:
Krzyżówka, rozsypanka wyrazowa, arkusz papieru, kredki, kartony
Przebieg zajęć:
1) WPROWADZENIE
Nauczyciel wita uczniów. „Dzisiejszego dnia porozmawiamy o przyjaźni. Zanim to jednak nastąpi proszę byście usiedli w kręgu. Każdy z nas ma w sobie pozytywne cechy. Spójrzcie na kolegę/koleżankę siedzącą obok was i dokończcie zdanie- „Najbardziej podoba mi się w Tobie....”
2) KRZYŻÓWKA
Nauczyciel czyta polecenia, a dzieci rozwiązują dużą krzyżówkę.
Hasło główne- „PRZYJACIEL”
Hasła potrzebne do rozwiązanie krzyżówki:
1. Najlepszy przyjaciel człowieka
2. Wynik odejmowania
3. Kiedy się nie kłócimy panuje ...
4. Myjemy nim twarz i ręcę
5. Zdrowy, mleczny do picia
6. Piszemy nią po tablicy
7. Smaczny słodki przysmak
8. Obecna pora roku
9. Uczy nas w szkole
10. Jemy je latem
3) „BURZA MÓZGÓW”
Dzieci siedzą na dywanie i definiują pojęcie „przyjaźń”. Podają cechy dobrego kolegi. Nauczyciel zapisuje odpowiedzi dzieci na dużym kartonie papieru. Następuje dyskusja na temat przyjaźni.
4) ROZSYPANE PRZYSŁOWIA
Dzieci podzielone są na 6-osobowe grupy. Każda grupa dostaje po jednym pociętym przysłowiu. Ich zadaniem jest ułożenie z rozsypani wyrazowej treści przysłowia i wyjaśnienie jego znaczenia.
„Lepiej mieć dziesięciu przyjaciół niż jednego wroga”
„Troska mniej boli, gdy ją przyjaciel podzieli”
„Gdy pieniędzy wiele, wkoło przyjaciele”
„Chcąc poznać przyjaciela, trzeba z nim zjeść beczkę soli”
„Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela”
„Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”
5) PORTRET PRZYJACIELA
Dzieci otrzymują kartony i kredki. Ich zadaniem jest narysowanie portretu przyjaciela.
6) ZAKOŃCZENIE- EWALUACJA
Dzieci siedzą w kręgu. Odpowiadają na pytania: „Czego dowiedzieliście się z dzisiejszych zajęć?”, „Jak podobały się wam zajęcia”