SCENARIUSZ WPROWADZENIA LICZBY 8
Cele – przewidywane osiągnięcia ucznia
• rozumie pojęcie liczby 8 w aspekcie kardynalnym, porządkowym
• prawidłowo ją zapisuje
• dodaje i odejmuje w zakresie 8
Metody:
• podająca – objaśnienie
• problemowa – rozmowa kierowana
• praktyczne – pokaz, metoda praktycznego działania
• aktywizująca – pomiar,
• czynna – zadań stawianych do wykonania
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne: pudełko z 7 sylwetami piłek w kolorze niebieskim, 1 sylweta kolorowej piłki, plansza – monografia liczby 8, dla każdego dz. zestaw klocków – liczby w kolorach „Matematyka w kolorach klasa 0 - III”, fragment wiersza „Dziesięć piłek” A. Łada – Grodzińska, sylwety piłek do wiersza, ilustracja przedst. zbiór 8 lalek, 8 pajacyków, kartoniki z cyframi od 1 do 8, Elementarz XXI wieku, edukacja matematyczna cz.1, zeszyt w kratkę
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe
• powitanie dz., przygotowanie do zajęć
2. Powstanie liczby 8 (dz. siedzą w kręgu na dywanie)
• Zabawa „Muzyczne pudełeczko”
n–l podaje pudełeczko dz. stojącemu z prawej strony wypowiadając słowa „muzyczne pudełeczko puszczam w krąg, gdy muzyka umilknie, piłka wpadnie do twych rąk” dz. w rytmie muzyki podają sobie pudełeczko, na przerwę w muzyce dz. trzymające pudełeczko wyciąga jedną piłkę i odkłada ją na środek dywanu
- Ile jest piłek? (7)
(zawieszenie piłek na tablicy, dz. siadają w ławkach)
• Opowiadanie n–la „Siedem niebieskich piłek w sklepie na półce leżało, na zabawę chęć miało. Sprzedawca pan Zdziś, nową piłkę przyniósł dziś. Bajecznie kolorową, do zabawy gotową. Myśli pan Zdziś – ile piłek mam dziś?
- Ile niebieskich piłek w sklepie na półce leżało? (7) – zawieszenie kartonika z cyfrą 7 obok pętli otaczającej zbiór niebieskich piłek
- Ile piłek przyniósł sprzedawca pan Zdziś? (1) – zawieszenie kartonika z cyfrą 1 obok pętli otaczającej zbiór jednoelementowy
- Ile piłek jest teraz w sklepie? (8)
3. Prezentacja znaku liczby 8
- Kto wyszuka wśród kartoników z cyframi, kartonik z cyfrą 8 i umieści na tablicy?
4. Aspekt kardynalny liczby 8 (n–l wiesza na tablicy zbiór lalek, samochodów)
- Policzcie ile jest lalek, pajacyków? (8)
- Co wspólnego mają ze sobą te zbiory?
- Ułóżcie na ławce przed sobą tyle patyczków ile jest piłek. (8)
- Pokażcie tyle palców ile jest lalek? (8)
5. Aspekt porządkowy liczby 8 (podczas recytacji wiersza n–l wiesza piłki)
• Słuchanie fragmentu wiersza „Dziesięć piłek”
Kup mi tato piłkę
Prosi Krzyś.
Dobrze synku, chodź do sklepu
– kupimy ją dziś.
W sklepie bardzo trudny wybór,
– tyle piłek jest ...
A co jedna to ładniejsza ...
Na pierwszej jest pies,
Na drugiej kaczki,
Na trzeciej szlaczki,
Czwarta jest w kratki,
A piąta w kwiatki.
Szósta ma kółka,
Na siódmej mknie jaskółka
Na największej ósmej jest miś,
Właśnie tę wybrał Krzyś.
(umieszczenie pod piłkami kartoników z kolejnymi cyframi od 1 do 8)
- Na półce leżą piłki, która jest pierwsza?
- Która z kolei jest piłka w kwiatki?
- Które miejsce zajmuje piłka z misiem?
- Która z piłek jest ostatnia?
- Skoro piłka z misiem jest ostatnia i jest piłką ósmą, to ile jest wszystkich piłek? (8)
5. Przerwa śródlekcyjna „W sklepie z zabawkami” – „Piłeczki” podskoki obunóż w miejscu, „Zepsuty pajacyk” (dz. w lekkim rozkroku, ręce uniesione nad głową, na sygnał dz. kolejno opuszczają ręce, głowę, wykonują skłon w przód – pajac się zepsuł, odpoczynek siad skrzyżny, „Balonik” ćw. oddechowe (głęboki wdech nosem, wydech ustami, jak najdłużej wymawiając głoskę ssss...,
6. Aspekt miarowy liczby 8 (dla każdego dz. zestaw klocków – liczby w kolorach „Matematyka w kolorach klasa 0 – III”)
- Wyjmijcie z pudełka klocek, którym oznaczamy liczbą 1 (biały)
- Ułóżcie przed sobą osiem takich klocków, jeden obok drugiego w rzędzie.
- Poszukajcie klocek, który ma taką samą długość jak te osiem klocków razem.
- Jaki kolor ma ten klocek? (ciemnoniebieski)
- Jaką liczbą możemy go określić? (8)
- Zmierzcie teraz tym klockiem, którym oznaczmy liczbę osiem, długość (szerokość)
waszej ławki, poprzez dokładanie tego klocka?
- Ile klocków „osiem” mieści się na długości (szerokości) waszej ławki?
7. Nauka pisania cyfry 8 – prezentacja planszy – monografia liczby 8
- Policzcie, ile grzechotek, (klamerek do bielizny) znajduje się w przedstawionym zbiorze? (8)
- Jaką cyfrą opisany jest ten zbiór? (8)
- Jak wygląda cyfra 8?
- Narysujcie w zeszycie zbiór złożony z 8 piłek.
- Jaka cyfrą go podpiszemy?
• N–l demonstruje sposób pisania cyfry 8
- Spróbujcie napisać cyfrę 8 tak jak ja to robię – dłonią w powietrzu, palcem na ławce, na plecach kolegi, tacy z kasz?
• N–l rozdaje dz. kartki z cyfrą 8 do wklejenia do zeszytu
- Otwórzcie teraz ćwiczenia z niebieskim paskiem (Elementarz XXI wieku, edukacja matematyczna cz.1 s. 48), poćwiczcie pisanie cyfry 8 (w powiększonych kratkach i normalnej wielkości po śladzie i samodzielnie)
- Podpiszcie cyfrą 8 zbiór narysowanych wcześniej piłek.
8. Aspekt algebraiczny liczby 8
• Rozkład liczby 8 na składniki (dla każdego dz. liczby w kolorach)
- Wyjmijcie z pudełka klocek, którym oznaczamy liczbą 8 (ciemnoniebieski)
- Ułóżcie dywanik z kolorowych liczb do liczby 8
- Z jakich klocków ułożyliście dywanik (n – l formułę matematyczną zapisuje na tablicy) np.:
8 = 5 + 3
8 = 4 + 4
8 = 6 + 2
8 = 1 + 7
8 = 2 + 3 + 3
8 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 itd.
- Otwórzcie teraz ćwiczenia z niebieskim paskiem (Elementarz XXI wieku, edukacja matematyczna cz.1 s. 49 ćw.1) – dorysujcie brakujące piłeczki i zapiszcie działania (n– l na tablicy dz. w Elementarzu)
7 + 1 • • • • • • • •
6 + 2 • • • • • • • •
5 + 3 • • • • • • • •
4 + 4 • • • • • • • •
3 + 5 • • • • • • • •
2 + 6 • • • • • • • •
1 + 7 • • • • • • • •
• s. 50 ćw.2
- Zanim wpiszecie wynik, wspólnie policzymy na patyczkach, ułóżcie 6 patyczków, odłóżcie 2. Ile zostało?
- Wpiszcie wynik
6 – 2 = 4
7 – 4 = 3
5 – 4 = 1
8 – 3 = 5
7 – 5 = 2
8 – 6 = 2
8. Praca domowa
- W zeszytach poćwiczcie pisanie cyfry 8 (ksero wklejone do zeszytu)
SCENARIUSZ OPRACOWAŁA NAUCZYCIELKA Z PRZEDSZKOLA NR 3 W KOSZALINIE
MONIKA SPAŁKA