Scenariusz zajęć
grupa „Tygryski”
dzieci 5-6 lat
Temat kompleksowy: Ptaki przed zim?
Termin: .....
Temat : Taniec ptaków
Cel główny: ćwiczenie pamięci muzycznej
Cele szczegółowe:
rozbudzanie zainteresowań muzyką poważn?
rozwijanie wyobraźni muzycznej
poszerzanie wiedzy o ptakach (jaskółce)
poznanie układu tanecznego „Taniec ptaków”
zna ciekawostki dotyczące życia ptaków
Metody: pogadanka, pokazu
Formy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: ciekawostki z numerami, zdjęcia jaskółek, piosenka „Taniec kurcząt w skorupkach”
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu – rozmowa na temat ptaków wylatujących do ciepłych krajów.
3. Co to za ptak? - synteza głoskowa wyrazów (nazw ptaków wylatujących na zimę z Polski) losowanie ciekawostek o jaskółkach.
4. Słuchanie piosenki – dzieci określają czy jest szybka czy wolna.
5. Taniec – ustawianie się w kole, poznanie nazw części układu tanecznego, wykonanie tańca bez muzyki oraz z muzyką.
6. Podziękowanie za zajęcia.
Temat : „Jaskółka”
Cel główny: rozwijanie zdolności technicznych
Cele szczegółowe:
sprawnie wycina po śladzie
wykonuje polecenia nauczyciela
zna wygląd jaskółki
utrzymuje porządek w czasie pracy
Metody: pokazu, instruktażu, aktywizująca
Formy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: elementy jaskółki do wycięcia, nożyczki, klej, wzór, klej, pędzle, plastikowe oczy.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć – pokaz papierowej jaskółki.
2. Przedstawienie zasad bezpiecznej, czystej i cichej pracy.
3. Przeprowadzenie instrukcji wykonania papierowego ptaka.
Wycinanie poszczególnych jego elementów, sklejanie ich w określonej kolejności.
4. Przygotowanie galerii, omówienie pracy.
Temat kompleksowy: Nasze zabawy
Termin:....
Temat : Zabawy z kwadratem
Cel główny: rozwijanie pojęć matematycznych
Cele szczegółowe:
rozbudzanie zainteresowań matematyk?
rozwijanie wyobraźni konstrukcyjnej
utrwalenie pojęć matematycznych
wdrażanie do przestrzegania ustalonych zasad w grze
rozwijanie spostrzegawczości
poznanie cechy kwadratu
rozwijanie umiejętności pracy w zespole
poprawne przeliczanie
Metody: pogadanka, pokazu, własnych doświadczeń, zadaniowa
Formy: zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne: sznurki, przedmioty kwadratowe, gra dydaktyczna, kostki do gry
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu – pokazanie różnych przedmiotów, szukanie wspólnej cechy.
3. Kwadraty nas otaczają – szukanie kształtów w otoczeniu.
4. Od supełka do supełka- mierzenie boków kwadratów, określanie cechy kwadratu.
5. Zrób kwadrat - konstruowanie kwadratów z różnych klocków.
6. Gra dydaktyczna – poznanie zasad gry, przeliczanie oczek na kostce.
7. Podziękowanie za zajęcia.
Temat kompleksowy: Nasze zabawy
Termin:
Temat : „Miś”
Cel główny: rozwijanie zdolności manualnych
Cele szczegółowe:
- estetycznie wykonuje pracę
- doprowadza pracę do końca
- potrafi pracować z klejem
- przyjmuje właściwą pozycję w czasie pracy
- potrafi wykonać kulki z bibuły
- odpowiednio dobiera kolory
Metody: pokazu, praktycznego działania
Formy: zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:zagadka, pytania do zabawy „Lubię nie lubię”, bibuła w różnych kolorach, postać misia do wyklejania, pojemniki na kulki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu – zagadka słowna na temat zabaw.
3. „Lubię nie lubię” - zabawa w, której nauczyciel zadaje pytania, jeżeli, dzieci lubią daną czynność, muszą zrobić kulkę z bibuły i wrzucić ją do koszyka na środku. (po zabawie kulki rozdajemy po równo na każdy stolik)
4. „Miś – najlepsza zabawka” - nauczyciel pokazuje sposób wykonywania pracy, zwraca uwagę, na sposób modelowania kulek, przyklejania ich, dobór kolorów, estetykę pracy i sposób siedzenia. Dzieci wykonują misia wypełniając go bibułowymi kulkami (musi odznaczać się brzuch, łapki oczy i nos).
5. Sprzątanie po wykonanej pracy.
6. Tworzenie wystawy, omawianie prac wraz z dziećmi.
7. Podziękowanie za zajęcia.
Temat kompleksowy: Święta w naszym przedszkolu
Termin: .
Temat : Wigilia
Cel główny: rozwijanie mowy i umiejętności wypowiadania się
Cele szczegółowe:
wdrażanie do uważnego słucha opowiadania
zachęcanie do wypowiadania się na forum
utrwalenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia
rozwijanie umiejętności rysowania
kształtowanie umiejętności opisywania własnej pracy
zachęcanie do budowania pełnych zdań i dłuższych wypowiedzi
Metody: pogadanka, pokazu, zadaniowa
Formy: zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Wigilia”, przedmioty związane i nie związane z wigilią, kredki, kartki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu. Czytanie opowiadania „Wigilia” E. Stójowej. rozmowa na temat tradycji usłyszanych w opowiadaniu, wypowiedzi dzieci na temat własnych tradycji świątecznych w domu.
3. Co się przyda? - oglądanie przedmiotów potrzebnych do świątecznej wieczerzy.
4. „ Wigilia u mnie w domu” - rysowanie obrazków na dany temat.
5. Przedstawienie prac - wypowiedzi chętnych dzieci na temat tego co namalowały. Zwracanie uwagi na staranność wykonania rysunku.
6. Podziękowanie za zajęcia.