15.04.2016
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W ODDZIALE DZIECI 6 - LETNICH W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6
Prowadząca zajęcia: Ewa Wiśniewska
Temat: Gimnastyka Smyka „na wiejskim podwórku „ – stosowanie metod twórczych na zajęciach fizycznych w przedszkolu .
Cele zajęć
cel główny:
- wspomaganie rozwoju dziecka wykorzystując elementy ruchu rozwijającego V. Sherborne i elementy metody gimnastyki twórczej R.Labana .
cele operacyjne :
- dziecko czynnie uczestniczy w zabawie i w ćwiczeniach
- dziecko rozumie polecenia nauczyciela
- potrafi ćwiczyć i bawić się w parach
- wyczuwa nogi , ręce i całe ciało w ruchu
- aktywnie uczestniczy w zajęciach z profilaktyki wad postawy , wykonując
ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu
- nawiązuje i pogłębia stosunki międzyludzkie
- wie ,że należy dbać o zdrowie i sprawność fizyczn?
- jest radosne podczas zajęć
- wie ,która ręka(noga ) jest prawa, a która lewa
- inicjuje ruchy kreatywne w sytuacjach zabawowych
- zna polecenia : w kole, w parach, w rozsypce, w siadzie skrzyżnym, w
zespołach 3-4 osobowych
Obszar edukacyjny : Dbam o zdrowie i sprawność fizyczn?
Metody: elementy metody V.Sherborne i elementy metody R.Labana,
praktyczne, aktywne z zakresu pedagogiki zabawy, zabawy integracyjne
Formy: indywidualna , z całą grupą, w zespołach 3 i 4 osobowych
Środki dydaktyczne:
stroje gimnastyczne ,kolorowe chusty, woreczki, kosze .
Środki audiowizualne : magnetofon , płyta z muzyką i piosenkami .
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci piosenką integracyjną pt: „Dwa koty się spotkały”.
Dzieci w parach wykonują ruchy zgodne ze słowami piosenki.
2. Rozgrzewka.
Tworzenie koła –marsz, bieg , podskoki w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Bieg na palcach, pajacyki, wiatraczki. ( wyczuwanie rąk i nóg – V.Sherborne )
3.Część główna .
Ćwiczenia z elementami równowagi – dzieci chodzą z woreczkiem na głowie (ćwiczenie kształtujące odpowiednią postawę ciała ).
Ćwiczenia mięśni tułowia – „ ukłon kapeluszem „ – woreczki to kapelusz . Dzieci wykonują ukłon – zdejmują woreczek - kapelusz „ prawą ręką i sięgają nim daleko w prawo ,skłaniając w tym kierunku głowę i tułów, po czym kładą woreczek ponownie na głowie w powtarzają ćwiczenie w lewo.
Ćwiczenia z elementem czworakowania – dzieci chodzą tak jak kotki ,a woreczek mają na plecach, starają się żeby nie spadł.
Ćwiczenia rzutu- Kto potrafi ? Dzieci stają w szeregu -rzut woreczka do kosza.
4..Zabawa muzyczno - ruchowa „ Dzieci lubią gimnastykę „ . Interpretacja ruchem piosenki.
5.Ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu –dzieci stoją w rozsypce- zabawa stopami z chustami; podnoszenie ,przenoszenie. Siad ugięty podparty –zwijanie chusty palcami tak ,aby przez cały czas pięty przylegały do podłoża.
6. Marsz z apaszką do tamburyna. Machanie z apaszką prawą ręką ,lewą.
7..Zabawa „Lustra „- ćwiczenia z elementami metody V. Sherborne -wyczuwanie własnego ciała, leżenie na plecach ,turlanie się (mięśnie naprężone i rozluźnione ); ćwiczenia z elementami metody Labana- naśladowanie ruchów kolegi.
8. „Kołyska” – zabawa odprężająca przy muzyce relaksacyjnej.
Jesteśmy zmęczeni więc odpocznijmy chwilkę w cieniu.
Dziecko tworzy „fotelik” dla drugiego dziecka, obejmuje je łagodnie kołysząc do przodu, do tyłu, na bok, oboje mają zamknięte oczy.
9. Zabawa ruchowa do piosenki „ Gąski „( ćwiczenie np. równowagi)
10.Zakończenie elementami gimnastyki twórczej R. Labana.
Rytmiczny marsz z klaskaniem w rytm muzyki.
11.Ewaluacja zajęć.
Elementy metody V.Sherborne – wyczuwanie twarzy ( w kole ),”śmieszne miny „.Robimy odpowiednią minę – jeśli zajęcia nam się podobały wesołą, jeśli nie –smutną.
Opracowała nauczycielka Ewa Wiśniewska