Od owcy do swetra
scenariusz zajęć z edukacji społeczno – przyrodniczej
Grupa: 5- latki
Prowadząca: Ewa Kościelnik
Temat: Od owcy do swetra
Cele główne:
- Zapoznanie ze znaczeniem hodowli owiec z uwzględnieniem korzyści
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
- Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
Cele szczegółowe:
- rozwiązuje zagadkę słown?
- z uwagą słucha wiersza, analizuje, wyciąga wnioski;
- dzieli wyrazy na sylaby,
- potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie
- przelicza ilość sylab w wyrazie
-ogląda ilustracje i omawia ich treść, wyciąga wnioski
- wykonuje pracę plastyczn?
- uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody:
- słowne: zagadki, rozmowa, pogadanka,
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- czynna: zadań stawianych do wykonania
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: maskotka baranek, tekst wiersza, nagranie melodii na CD, Wielka księga tropicieli, druty, wełna, sweter, bębenek, trójkąt, obrazki baranka, wata, wełna, bibuła, klej.
Przebieg zajęć:
1. Witają się - zabawa ruchowa na powitanie . Dzieci swobodnie poruszają się po sali, na przerwę w muzyce zatrzymują się i słuchają polecenia nauczyciela np. teraz witają się rączki, witają się noski, witają się stopy itp.
2. Rozwiązanie zagadki słownej: baran. Podział wyrazu baran na sylaby, określenie pierwszej głoski w wyrazie.
Na polanie trawkę je,
Wybrzydzając bee i bee,
Wełnę ma i duże rogi,
Gdy go spotkasz zejdź mu z drogi.
3. "Wełniany baranek" – słuchanie wiersza J. Gałkowskiego.
Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
Wełniane ma trzewiczki,
wełniane rękawiczki.
Co tu robisz, baranku?
Chłodno dzisiaj od ranka,
chmurki w niebie jak pianka.
Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
W kołnierzu futra pełnym
ma łepek cały z wełny.
Ślicznie ci jest, baranku,
w tym wełnianym ubranku.
Rozmowa na temat treści wiersza.
Kto jest głównym bohaterem wiersza? Jak ubrany był baranek? Jak myślicie czy ubranie baranka jest ciepłe? Jak nazywa się samica barana? Do czego potrzebna jest wełna, którą mamy dzięki owcom?
4. Od owcy do swetra - historyjka obrazkowa.
Opowiedz co się dzieje na każdym obrazku. Powiedz skąd mamy wełnę z której powstają swetry. Jakie jeszcze ubrania mogą być zrobione z wełny.
Uzupełnianie historyjki o brakujące elementy, czytanie globalne wyrazów; owca, wełna. Podział na sylaby wyrazu owca, wełna, określenie pierwszej głoski w wyrazie.
5. Koszyk skarbów – prezentacja motków wełny, ubrań z wełny, drutów do robienia ubrań.
6. Owieczki na łące - zabawa ruchowa – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci leżą na łące (dywanie) i udają śpiące owieczki. Na dźwięk trójkąta zaczynają czworakować. Na dźwięk bębenka i hasło Wilk idzie! owieczki zatrzymują się bez ruchu.
7. Wesoły baranek – praca plastyczna. Na stolikach przygotowane są kawałki wełny, krepina, wata, kredki, klej. Dzieci używają dowolnego materiału do wyklejenia futra baranka, wybrane elementy
kolorują kredkami. Rysują trawę i słońce. Przyklejają wizytówkę ze swoim imieniem. Omówienie prac, zorganizowanie wystawy.
8. Zakończenie zajęć.
Iskierka przyjaźni – iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech z radością wróci do mych rąk.
Podziękowanie.