SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA PODSTAWIE FRAGMENTU
Z KSIĄŻKI „INNE OPOWIEŚCI Z PLANETY TAKTALI”
Temat: Mecz Fio – problem agresji w grupie
Cele:
• Wyeliminowanie zachowań opartych na agresji i przemocy
• Budowanie poczucia własnej wartości, wyzwalanie pozytywnych uczuć.
Uczestnicy: 16 uczniów, kl. I (szkoła podstawowa)
Czas trwania: 45 min.
Warunki: klasa przedszkolna
Metody i techniki:
• Podająca
• Eksponująca
• Praktycznych działań
• Metody aktywizujące Burza mózgów
Formy: zespołowa, grupowa, indywidualna
Środki: materiały plastyczne: kartki, farby, flamastry, bibuła, papier kolorowy, klej, parasol, kapelusz, garnek, pudełko.
Literatura: Inne opowieści z Taktali, opowiadanie pt. Czy Fio zagra w meczu? str.25, Rojewska Jolanta, Grupa bawi się i pracuje, Oficyna Wydawnicza UNUS 2000, Pedagogika zabawy KLANZA – zabawy zaczerpnięte z warsztatów w których uczestniczyłam.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ I
1. Zabawa Powitanie
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel w szczególny sposób wita uczniów, tak aby wszyscy czuli się powitani np.: witam wszystkich, którzy mają dobry humor, lubią się uśmiechać, lubią grać w piłkę itp. Dzieci identyfikujące się z powitaniem wstają i kłaniają się.
2. Zabawa integracyjna Miłe szepty
Grupa siedzi w kole, w środku koła stoi krzesło na, którym siadają po kolei dzieci - zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest powiedzieć każdemu miłe słowo np. ładnie rysujesz, lubię cię, itp.
3. Zabawa twórcza – Zabawy z gazetami
Nauczyciel przygotowuje dla każdego dziecka kawałek gazety. Dzieci starają się wydobyć różne odgłosy, np. stukają palcami – naśladują odgłosy deszczy, dmuchają na gazetę – naśladują odgłosy wiatru, gniotą gazetę – naśladują szelest liści.
.
CZĘŚĆ II
1. Jak można pomóc dziecku, któremu ktoś dokucza? - burza mózgów.
Rozmowa na podstawie obserwacji i doświadczeń dzieci. Nauczyciel przygotowuje duży karton i marker do zapisywania piktogramów pomysłów dzieci. Zadaje dzieciom pytanie: Jak myślicie , w jaki sposób możecie pomóc dziecku, któremu ktoś dokucza? Dzieci udzielają odpowiedzi, wymyślają piktogramy i zapisują je na kartce. Powstanie bank pomysłów, który na koniec należy podsumować.
2. Czy Fio zagra w meczu? – wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela
z książki Inne opowieści z Taktali str. 25
Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania:
Dlaczego Fio spóźnił się na mecz?
Co czuł Fio w czasie tego zdarzenia? Spróbujcie oddać jego emocje swoją miną.
Dlaczego chłopcy mu dokuczali?
Czy można dokuczać innym, tylko dlatego, że różnią się od nas?
Co zrobili koledzy i koleżanki z drużyny Fio?
3. Portret Fio – praca plastyczna.
Na stolikach są przygotowane kartki, farby, kredki, papier kolorowy, gazety, bibuła, klej. Nauczyciel prosi dzieci aby wyobraziły sobie jak może wyglądać główny bohater opowiadania i dowolną techniką wykonują jego portret – rysują, malują wydzierają, wyklejają. Na zakończenie zajęć omawiamy portrety i robimy w klasie wystawę prac.
4. Dokończ zdanie – zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, dzieci siedzą w kole - przypominamy o czym mówiliśmy, co należy z nich zapamiętać (trzeba panować nad swoimi emocjami, konflikty należy rozwiązywać pokojowo, warto być życzliwym i uśmiechniętym, w razie konfliktu z rówieśnikami należy zwrócić się po pomoc do dorosłych).
Każde dziecko kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem (-am) się, że...
5.Ewaluacja
Jeżeli dzieciom podobały się zajęcia – wspinają się na palcach, podnoszą ręce wysoko do góry i uśmiechają się, jeśli się nie podobały – przykucają, kładą dłonie na podłodze.
Dzieci wspinają jeśli zajęcia się im podobały,