Numer: 33366
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy zawód piekarza - scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci 3-letnich

Temat tygodniowy:. Poznajemy zawody.
Temat dnia: Praca piekarza. Zapoznanie dzieci z etapami wypieku chleba: wspólne wyrabianie ciasta, pieczenie i degustacja wypieku. Wyrabianie szacunku dla pracy piekarzy oraz szacunku dla chleba
Cel główny: Zapoznanie się z wyglądem i praca piekarza z jego charakterystycznym ubiorem ,poznanie różnych gatunków pieczywa
Cele ogólne:
• Zdobycie wiadomości na temat zawodu piekarza
• Kształtowanie pożądanej postawy szacunku pracy piekarza
• Wzbogacenie czynnego słownika dzieci o nazewnictwo związane z poznawanym zawodem: piekarz, piekarnia, cukiernia itp.
• Kształtowanie inwencji twórczej poprzez nadawanie wyrabianemu ciastu różnych kształtów – tworzenie własnej ,,marki” wyrobu,
• Doskonalenie małej motoryki poprzez wyrabianie ciasta na chleb,
• Doskonalenie umiejętności przeliczania zakresie 3, porządkowanie pieczywa wg., jakości i kształtu.
• Wyrabianie postawy szacunku dla pracy piekarza, szacunku dla chleba: nie wolno wyrzucać chleba do kosza, wiemy, że wiele ludzi na świecie cierpi głód.
Cele szczegółowe, dziecko:
• Dziecko słucha poleceń Nauczyciela, wypowiada się na temat kolejnych etapów wypieku chleba,
• Dziecko stara się odpowiadać na pytania związane z kolejnymi etapami pracy piekarza,
• Opisuje na podstawie kolejnych etapów wypieku chleba, na czym polega praca piekarza i dlaczego zawód piekarza jest tak potrzebny nam wszystkim
• Potrafi wymienić przynajmniej dwa składniki chleba, wie jakie dodatki można dodawać do wypieku
• Nazywa rodzaje pieczywa zaprezentowane przez Nauczyciela, poznaje ich smak i zapach ( degustacja)
• Potrafi/podejmuje próby przeliczania w zakresie 3

Metody pracy: Słowna – rozmowa w związku z obrazkiem oraz z prezentacją zawartości kosza z pieczywem.
Poglądowe - pokaz różnych rodzajów pieczywa, określanie cech charakterystycznych różnych gatunków pieczywa poprzez bodźce smakowe, węchowe, dotykowe , wzrokowe.
Czynne – praktycznego działania, Zabawa ruchowo – naśladowcza pobudzająca aktywność ruchowa i słowną związana z poznawaną tematyk?

Forma pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• Plansza lub obrazek przedstawiające postać piekarza w stroju roboczym
• Plansza lub obrazek przedstawiające różne gatunki pieczywa,
• Płyta CD z podkładem muzycznym do zabawy lub piosenki

Materiały i przybory do zajęć:
- fartuszki dla dzieci, koszyk na upieczone bułeczki, chlebek, miski plastikowe do wyrabiania ciasta, formy na ciasto, mąka, drożdże, woda, rodzynki i inne dodatki do ciasta.

Podstawa programowa:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku. Dziecko:
1) umie poprawnie umyć się i wytrzeć
5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
3) dziecko posługuje się liczebnikami porządkowymi
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
3) dziecko dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
2) dziecko orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez różne osoby, np. policjanta, piekarz.

Przebieg zajęć

Przygotowanie do zajęć :
Wszystkie dzieci starannie myją ręce, zakładają fartuszki.
Siadają na krzesełkach ustawionych półkolem, na środku przygotowany jest stolik demonstracyjny, na którym znajduje się kosz z różnymi gatunkami pieczywa ( przykryty czystą lnianą ściereczką).
Powitanie dzieci, przywitanie gości

Pierwsze pytanie do dzieci :
• Jak myślicie - za kogo ja się dzisiaj przebrałam ?Kogo przypomina Wam mój strój?
• Piekarz zakłada takie ubranie do pracy w piekarni. My dzisiaj też zabawimy się w piekarzy i będziemy tak jak oni wypiekać bułeczki, chlebek
• Kto lubi jeść chleb?
• Kto lubi bułeczki?
• Kto lubi rogaliki?
Zwrócenie uwagi na zdrowe odżywianie: Nauczycielka mówi, że lubi chlebek razowy z ziarnami, unika natomiast jedzenia słodkich rogalików, drożdżówek, które są smaczne, ale mniej zdrowe,
Czy czujecie jakiś nowy zapach? Czy lubicie takie zapachy, czy on jest przyjemny? Co Wam przypomina ten zapach? Jak myślicie, skąd dochodzi do nas ten zapach? N. wybiera dziecko, które znajdzie koszyk z pieczywem. Wprowadzenie elementu zabawowego: zimno, ciepło, gorąco! Nagrodzenie brawami, jeśli dziecko odnajdzie źródło zapachu.

Odkrycie i omówienie zawartości koszyka: Dzieci pozostaną na swoich miejscach . Nauczyciel odsłania zawartość koszyka- dzieci próbują nazywać rodzaje pieczywa – Nauczycielka nie podaje gotowych rozwiązań. Na koniec po zaprezentowaniu całej zawartości koszyka podaje nazwę ogólną - pieczywo.
Nauczyciel mówi: Dzisiaj wszyscy będziemy piekarzami. Dlatego mamy starannie umyte ręce, oraz odpowiedni strój. Upieczemy chlebek i bułeczki. Jak myślicie, czego nam potrzeba? Dzieci z pomocą Nauczycielki nazywają składniki na ciasto przygotowane na stoliku: przygotowany wcześniej zakwas, mąka, woda itp. Nauczycielka demonstruje kolejne etapy łączenia składników.
Wyrabianie wypieków przez dzieci i Nauczyciela
Teraz przejdziemy do stolików.

Rozmowa przy stoliku: zwrócenie uwagi na BHP – nie wolno jeść mąki, surowego ciasta. Należy zachować porządek na miejscu pracy, nie wolno rozrzucać mąki. Każde dziecko ma podkładkę (piekarz wyrabia ciasto na stolnicy) . Nauczycielka demonstruje sposób wyrabiania ciasta, podsypuje mąką podkładkę, ugniata dwiema rękami, formuje bułkę, obtacza w mące, posypuje ziarnami i układa w formie. Dzieci wykonują bułeczki wg własnej inicjatywy twórczej.
Kiedy chlebki są gotowe, Nauczycielka opowiada dzieciom, że staropolskim zwyczajem jest robienie znaku krzyża na chlebie przed włożeniem do pieca, żeby dobrze wyrósł i był smaczny. Dzieci same wykonają znak krzyża na swoich chlebkach.

Mycie rąk po pracy. Zdjęcie fartuszków i czapek.
Dzieci siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym. Nauczycielka objaśnia zabawę.

Zabawa muzyczno ruchowa „Mało nas do pieczenia chleba”.
Nauczycielka kolejno po imieniu zaprasza dzieci do kółeczka ( do pieczenia) . Kiedy wszystkie dzieci są już w kółeczku zatrzymujemy się i N. stwierdza, że chlebek jest upieczony. Dzieci siadają w kołeczku.
Nauczyciel dziękuje i chwali dzieci za staranną pracę, za pomysłowość w nadawaniu kształtu bułeczkom, własnej inicjatywie w doborze posypki, zachowaniu ładu i porządku na stanowisku pracy. Nauczycielka informuje dzieci, że bułeczki zostaną upieczone w piekarniku i będą gotowe na wspólny podwieczorek.

Podsumowanie zajęć , utrwalenie nowego słownictwa
Jaką dzisiaj wykonaliśmy pracę?
Jak nazywamy ludzi, którzy pracują w piekarni?
Czy pamiętacie co dla nas upiecze piekarz? - wykorzystanie obrazka, przeliczanie bułeczek w zakresie 3
Jak ubrany jest piekarz ? - wykorzystanie obrazka .

Pamiętajmy o tym, kiedy rano jemy śniadanie, że to dzięki piekarzom mamy świeży chleb i bułeczki.
W najbliższym czasie wybierzemy się do sklepu spożywczego, aby zobaczyć gdzie znajduje się pieczywo.

Zakończenie: Nauczyciel nagradza dzieci pieczątką „uśmiechem wspaniałego piekarza”. W nagrodę dzieci podczas podwieczorku będą mały okazję zjeść własne wypieki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.