SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
TEMAT ZAJĘĆ: STROIMY CHOINKĘ
Cele ogólne:
- zapoznanie ze zwyczajem strojenia choinki
- rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej
Cele szczegółowe(dziecko...) :
- uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na temat jego treści
- starannie wykonuje pracę plastyczn?
- przelicza elementy
- utrwala kolory
- reaguje ruchem na polecenia nauczyciela
- współpracuje z innymi dziećmi
Formy:
indywidualna, grupowa, binarna
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie „Ubieramy choinkę” J.Dymkowskiej, płyta CD z piosenkami, ilustracje bombek, ilustracje choinek, kolorowy papier, woreczki strunowe, sól, cekiny, bibuła, bombki z rolet, słomki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Powitanie w kręgu: „Impuls przyjaźni” i piosenka „Wszyscy są”.
Sprawdzenie: ile przyszło dziewczyn, chłopców, kogo jest więcej?
Pan kciuk, Paluszkowa Rodzinka, Rączki robią...
II Opowiadanie „Ubieramy choinkę” – J. Dymkowskiej
Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Tuż przy stajence rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Co chwilę zaglądały one do stajenki i szumiąc cicho, szemrały słodką kołysankę. Jezus spał spokojnie, a kiedy się zbudził i otworzył oczy, wtedy palma powiedziała do smukłej oliwki:
- Chodź, pójdziemy pokłonić się Jezusowi.
- Dobrze – zaszemrała oliwka.
- Pojdę i ja z wami – dorzuciła cicho nieśmiała choinka.
- Ty? – rzekły pogardliwie dumne drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty możesz dać Jezusowi? Chyba chcesz go przestraszyć.
Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa, i cichutko zapłakała. Tymczasem palma pokłoniła się przed żłóbkiem i składając najpiękniejszy swój liść u stóp dzieciątka, powiedziała:
- Ofiaruję ci ten liść, by chronić cię od żaru słońca i deszczu.
A drzewo oliwne, pochylając się nieco, upuściło ze swych soczystych gałązek kilka kropli oliwy o pięknym zapachu. Boże dzieciątko uśmiechnęło się serdecznie i w podziękowaniu pokiwało rączką. Zakołysały się dumnie palma i drzewo oliwne. Tylko niepozorna choinka, spoglądając na nie, westchnęła żałośnie i rzekła do siebie ze smutkiem:
- Tak, palma i oliwka to naprawdę piękne drzewa. A ja jestem biedna i brzydka. Pewnie by się mnie mały Jezusek przestraszył. Zostanę na uboczu, żeby nie przeszkadzać.
Lecz był ktoś, kto usłyszał skromne słowa zasmuconego drzewa. To mały aniołek, który stał przy żłóbku. Słyszał on także dumne słowa palmy i oliwki. Żal mu się zrobiło biednej choinki. Podszedł więc do niej i powiedział:
- Nie płacz, choinko, spełni się twoje pragnienie. W nagrodę za twoją skromność tak cię wspaniale przystroję, że zachwycisz Jezusa. I skinęła na gwiazdki złote, co wesoło mrugały na niebie. Na wezwanie aniołka gwiazdki jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na drżących z radości gałązkach choinkowych. Mała, niepozorna choinka rozbłysła wspaniałym blaskiem. Wyglądała jak zaczarowana.
Boża dziecina uśmiechnęła się uszczęśliwiona, zaczęła klaskać rączkami i wyciągać je w stronę ślicznego drzewka. Od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością wszystkich dzieci. Jak tam, w Betlejem, koło niej stoi żłóbek, a w gałązkach błyszczą złote gwiazdki i różnokolorowe świecidełka. Wśród rozłożystych gałązek ukryte są skarby, o których dziecko marzy cały rok.
Pytania do opowiadania:
1. Ile drzewek rosło przy stajence? Jakie to były drzewka?
2. Jakie drzewka poszły pokłonić się Jezusowi?
3. Co drzewka wręczyły Jezusowi?
4. Dlaczego palma i oliwka nie chciały zabrać choinki, aby pokłonić się Jezusowi?
5. Kto słyszał popłakiwanie choinki?
6. Co zrobił aniołek?
7. Kto się cieszy najbardziej z choinki? Co znajdujemy co roku pod choinką?
8. Co możemy powiesić na choince?
III Zabawa matematyczna „Bombki”
Liczymy bombki – segregacja i przeliczanie (układanie cyfr od 1 do 6)
IV Zabawa ruchowa „Kolorowe bombki"
Nauczyciel pokazuje emblematy bombek w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim. W trakcie muzyki dzieci chodzą po dywanie, na przerwę w muzyce nauczyciel pokazuje jedną bombkę. Dzieci wykonują określony ruch.
- bombki czerwone - podskakuj?
- bombki żółte - siadaj?
-bombki niebieskie – machaj?
V „Witamy się częściami ciała” – zabawa ruchowa
VI Zabawa logopedyczna
Dzieci przenoszą papierowe bombki za pomocą słomki.
VII Piosenka „Zima, zima...” (taniec z rodzicami)
VIII Masażyk relaksacyjny (z rodzicami)
Mały aniołek mocno śpi i o świętach sobie śni:
Śniły mu się bombeczki
Pierwsza była w piękne kropeczki (uderzenia paluszkami- kropki)
Druga w malutkie serduszka (rysujemy serduszka)
Trzecia była w paseczki (rysujemy paseczki)
Czwarta w wesołe kółeczka(rysujemy kółeczka)
Piąta w małe jajeczka. (rysujemy jajeczka)
Świeci gwiazdka.(rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
Gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)
Hop, hop, hop!
Tu choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
Tam choinka.
A tu uśmiechnięta (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku)
minka.
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół)
A w tych sankach
Dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka)
IX Praca plastyczna „Świąteczna choinka”
X Podziękowanie za wspólną zabawę, nagrodzenie dzieci.
1 2 3 4
LISTA OSÓB OBECNYCH ZA ZAJĘCIACH OTWARTYCH W DNIU 9.12.2016R. W GRUPIE „RADOSNE PSZCZÓŁKI”