Numer: 33355
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pisanki - jajka malowane. Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI

TEMAT ZAJĘĆ: PISANKI – JAJKA MALOWANE

Cele ogólne:
- zapoznanie ze zwyczajami wykonywania pisanek
- rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej
Cele szczegółowe(dziecko...) :
- uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na temat jego treści
- wykonuje pisankę wybraną technik?

- przelicza elementy w zakresie 10
- utrwala kolory
- potrafi odwzorować podany wzór
- potrafi ustalić położenie obiektów względem siebie
- reaguje ruchem na polecenia nauczyciela
- współpracuje z innymi dziećmi
Formy:
indywidualna, grupowa, binarna
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie A.Galica „Pisankowa bajeczka”, koszyk, płyta CD z piosenkami, 6 kolorowych jajek, kolorowy papier, klej, filc, chusta Klanzy, emblematy jajek, kwiatki, cekiny, farbki do malowania palcami. guziki, obręcze, karty z cyframi i literami

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Powitanie w kręgu: „Impuls przyjaźni” i piosenka „Wszyscy są”.
Sprawdzenie: ile przyszło dziewczyn, chłopców, kogo jest więcej?
Pory roku, dni tygodnia, miesiące - chętne dzieci
Pogoda za oknem
Piosenka "Wiosna, wiosna, urodziły się motyle"

II Opowiadanie A.Galicy „Pisankowa bajeczka”

Zajrzały wróbelki do kurnika i zobaczyły, że kura zniosła cztery jajka.
– Ko-ko-ko – zagdakała. – Leżcie tu cichutko.
I poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale jajka myślały, że są mądrzejsze od kury. Turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot.
– Mrau – powiedział. – Będzie z was pyszna jajecznica.
– Nie, nie! – Trzęsły się ze strachu jajka. – Nie chcemy na patelnię!
– Uciekajcie – ćwierkały wróbelki. – Schowajcie się przed kotem.
– Nie dam się usmażyć! – zawołało pierwsze jajko i poturlało się przed siebie. Po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło:
Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.
– Co ci się stało? – pytały pozostałe jajka.
– Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i już nie jestem zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. Drugie jajko też poturlało się do pędzelka i rzekło grubym głosem:
To nie jajko, tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. Teraz wyglądało jak pisankowy tygrys w pomarańczowo-czarne paski.
– Brawo! – ćwierkały wróbelki.
– I ja też, i ja też! – wołało trzecie.
Trzecie jajko wróciło całe zieloniutkie i pisnęło:
- Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? O Nie!
Trzy pisanki były bardzo zadowolone. Czwarte jajko zbladło ze strachu.
– Pospiesz się! – ćwierkały wróbelki. – Kot idzie.
– Tylko jedno jajko? – mruczał kot. – Ugotuję cię na twardo.
Jajko ze strachu trzęsło się tak, że skorupka zaczęła mu pękać.
– Ojej, ratunku! – wołały przerażone wróbelki. – Teraz na pewno kot cię zje.
– Trach-trach-trach! – skorupka pękła na małe kawałki i... wyszedł z niej żółty kurczaczek.
Zamrugał czarnymi oczkami i zapiszczał:
- Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka!
A wróbelki zaćwierkały, że „w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku”.

Pytania do opowiadania:

1. Co zobaczyły wróbelki w kurniku?
2. Ile jajek zniosła kura?
3. Co robiły jajka, kiedy kura poszła szukać ziarenek?
4. Co powiedział kot, kiedy usłyszał jajka?
5. W co zamieniły się jajka, żeby nie trafić na patelnię?
6. Co się stało z czwartym jajkiem?

III Zabawa matematyczna „Pisanki” – liczenie pisanek umieszczonych w koszyku. Nauczyciel wyciąga z koszyka po jednej pisance, a dzieci głośno liczą, ile ich jest - wskazują obrazek z odpowiednią cyfrą.
A) Dzieci przed sobą odwzorowują kod kolorowych pisanek, jaki ułoży nauczyciel oraz wybrane dzieci
B) Każda pisanka ma na sobie literkę - Chętne dzieci odczytują wyraz ułożony z liter

1) MA
2) TA
3) DO
4) KO
5) PI
6) TE
7) JA
C) LITERKI UŁOŻYŁY SIĘ W WYRAZY
1. PISANKA
2. JAJKO
3. KURA

IV Zabawa „Gdzie jest jajko?” (z jajka niespodzianki)
Dzieci układają jajko zgodnie ze wskazówkami nauczyciela np. połóż jajko obok siebie...połóż jajko przed sobą...połóż jajko za sobą... daj do prawej ręki, do lewej, pomiędzy siebie i kolegę/koleżankę
Następnie dzieci dmuchają w jajeczka, tak długo, aż znajdą się blisko koszyka - wtedy jajko wrzucają. (najpierw dziewczynki, później chłopcy)

V Zabawa logopedyczna
Dzieci przenoszą za pomocą słomki jajka do wózka zajączka.

VI Zabawa ruchowa „Kolorowe pisanki"
Nauczyciel pokazuje emblematy pisanek w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. W trakcie muzyki dzieci chodzą po dywanie, na przerwę w muzyce nauczyciel pokazuje jedną pisankę. Dzieci wykonują określony ruch.
- pisanki czerwone -podskakuj?

- pisanki zielone- siadaj?

- pisanki żółte-kłaniają się
-pisanki niebieskie - machaj?

VII Zabawa z chustą animacyjną „Koszyk pana zajączka”
Dzieci wraz z nauczycielką trzymają brzeg chusty i starają się, aby jajeczko wpadło do dziury.
Zajączek się zmęczył i chce odpocząć pod chustą - falowanie

VIII Zabawy z guzikami: dzieci otrzymują obręcz- jajko, pisanka jest w linie, w kropki,
w kwiatuszki, ma serce, koło, uśmiech, dzieci wymyślają swój wzorek .
Masażyk relaksacyjny (z rodzicami):
Mały zajączek mocno śpi i o wiośnie sobie śni:
Śniły mu się pisaneczki
Pierwsza była w piękne kropeczki (uderzenia paluszkami- kropki)
Druga była w paseczki (rysujemy paseczki)
Trzecia w wesołe kółeczka(rysujemy krateczkę)
Czwarta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

IX „Wielkanocna pisanka”- wykonanie pisanek różnymi technikami.

1 grupa: dzieci używają farbek do obijania palcami
2 grupa: dzieci używają gotowych elementów - kwiaty i cekiny
3 grupa: dzieci wykorzystują plastelinę, kółeczka (które mogą zginać), kwiatuszki
4 grupa: dzieci malują farbami pisankę wg wzorków

X Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.