Numer: 33352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kochamy Świętego Mikołaja - scenariusz zajęcia dzieci 3- 4- letnich

„Kochamy Świętego Mikołaja”- scenariusz zajęcia dzieci 3,4 letnich w grupie„ Biedronki”

DATA: 06.12.2016 r.

CELE OGÓLNE:
pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych
przybliżenie dzieciom postaci Mikołaja
rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej
rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawach

CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko wie, jak wygląda św. Mikołaj
dziecko uważnie ogląda przedstawienia teatralne
dziecko próbuje wypowiadać się na forum grupy na temat obejrzanego teatrzyku
dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę
dziecko porusza się w rytm muzyki
dziecko próbuje rozpoznać przedmioty po dotyku
dziecko aktywnie bierze udział w zabawach integracyjnych z chustą animacyjną

REALIZOWANIE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych(1/2).
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób (3/1).
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne a te inne( 4/2).
8. Wychowanie przez sztukę- muzyka: różne formy aktywności muzyczno- ruchowej (śpiew, gra, taniec).
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach (8/1).
- dostrzega zmiany charakteru muzyki i wyraża je ruchem(8/2).

METODY:
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka.

FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa

ŚRODKI I POMOCE: – sylwety: Mikołaja, chłopca, dziewczynki, CD z utworem „Święty Mikołaju”, dzwoneczki, worek Mikołaja, zabawki, karta zadaniowa, kolorowe koperty z sylwetami zabawek, klej, kredki, chusta animacyjna, woreczek, ilustracje przedstawiające zabawki, ilustracje z Mikołajem.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie dzieci piosenką „ Zobacz to maluchy”.
2. Powtarzanie z nauczycielem słów wiersza:
Święty Mikołaju – bardzo się cieszymy
Od dawna czekamy na Twe odwiedziny
Od dawna jesteśmy grzeczni, że aż strach!
Nie broimy we dnie, nie broimy w snach!
Wszystkie polecenia dokładnie spełniamy,
Dobrze się czujemy i słuchamy mamy.
I co powiesz na to, Św. Mikołaju?
My tak Mikołaju czasem rozrabiamy,
Ale za to bardzo Cię kochamy!
3. Odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela związane z Św. Mikołajem:
• Kto występował w wierszu ?
• Co mówiły dzieci Mikołajowi?
• Jak wygląda Św. Mikołaj?
• Czym podróżuje?
• W jaki sposób dostaje się do naszych domów?
• W jakim celu Św. Mikołaj do nas przychodzi?
2. „Zapraszamy Cie do nas Mikołaju” – zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki .(Dzieci tworzą zaprzęgi w parach poruszają się w rytm muzyki.
3.” Co pasuje do Św. Mikołaja?”- grupowanie obiektów związanych z Mikołajem, odkładanie ich do worka.
4.” Prezenty Mikołaja” – karta zadaniowa. Naklejanie lalki, misia i samochodu we właściwych miejscach(kontury zabawek).
5. Zabawy ruchowe z chustą animacyjną: „Przebieganie pod chustą” (niech przebiegnie pod chustą ten, kto dostał od Mikołaja np. samochód itp.), „ Gdy Mikołaj lata”- poruszanie w rytm muzyki chustą, na której znajdują się prezenty od Mikołaja, odgadywanie jaki prezent spadł na podłogę.
6. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę , pasowanie dzieci na pomocników Św. Mikołaja, podarowanie dzwoneczków w nagrodę.

Opracowała:
Iwona Bulejak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.