Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3,4 – letnich
Temat zajęcia: Bezpieczne zabawy zimowe
Cel ogólny zajęcia: Pobudzanie aktywności i samodzielności dzieci poprzez zachęcanie do różnorodnej działalności zabawowej
Cele szczegółowe:
• Utrwalenie znajomości zasad bezpiecznej zabawy zimą,
• Rozwijanie aktywności dziecka w różnych obszarach,
• Wdrażanie do samodzielnego wykonywania zadań stawianych dziecku,
• Wdrażanie do wypowiadania się na określony temat,
• Wdrażanie do spokojnego oczekiwania na swoją kolej, formułowania wypowiedzi na okresowy temat,
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania przedmiotów po dotyku,
• Zachęcanie do podejmowania współpracy w małych zespołach,
• Rozwijanie twórczej aktywności werbalnej i ruchowej,
• Ilustrowanie ruchem treści utworu muzycznego.
Metody pracy:
• Słowne: rozmowa, objaśnienie
• Czynna: zabawy ruchowe, kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
• Oglądowa: obserwacja, pokaz
• Aktywizujące: elementy pedagogiki zabawy, aktywnego słuchania muzyki B. Strauss
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: treść zagadki o bałwanku, papierowa śnieżynka dla każdego dziecka, sylweta bałwanka, list do dzieci, podkład muzyczny, obrazki przedstawiające zimowe zabawy, kartony z minami smutną i wesołą, obrazki przedstawiające prawidłowe i nieprawidłowe zachowania, materiał w kolorze niebieskim, obrazki do zabawy „Lodowe rzeźby”
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci wierszykiem:
Świecą gwiazdki na niebie i mrugają do siebie
Śnieżek pada, pada, pada, a ja w pięknym kole siadam.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadka słowna. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, iż otrzymały one list. Rozwiązanie zagadki podpowie, od kogo.
Kto to jest?
Ze śniegu jest zrobiony, nos ma marchewkowy
Guziki z węgielków, garnek zaś na głowie.
Kto z was zgadnie i odpowie?
Odkrycie bałwanka ukrytego na tablicy. Nauczyciel pyta dzieci:
• Z jaką porą roku kojarzy wam się bałwan?
• Z czego jest zrobiony?
• Jak czuje się nasz gość?
• Dlaczego? Co mogło się stać?
Przy bałwanku ukryty jest list. Nauczycielka odczytuje treść listu do dzieci:
Drogie dzieci!
Dzień dobry. Piszę ten list do Was, ponieważ, często zaglądam do waszego przedszkola. Obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie. Wiem, że rozmawialiście też o zimie, która zbliża się do nas. Już nie mogę doczekać się zimowych zabaw. Ale teraz jest mi smutno. Nie jestem jeszcze gotowy na zimowe zabawy bo zgubiłem części swojego bałwankowego stroju. Potrzebuję waszej pomocy. Chciałbym, abyście pomogli im je odnaleźć. Jeśli wykonacie zadania, które dla was przygotowałem, odzyskam potrzebne rzeczy. A wy, drogie dzieci, dowiecie się przy okazji jak bezpiecznie bawić się zimą. I będziecie się świetnie bawić. Pomożecie mi?
Nauczycielka wyjaśnia, że za każde prawidłowo wykonane zadanie bałwanek odzyska utraconą rzecz. Elementy bałwanka ukryte są w sali pod śnieżynkami.
3. W co bawimy się zimą? – zagadki ruchowe. Dzieci podzielone są na grupy. Nauczycielka prezentuje każdej grupie ilustrację przedstawiającą zimowy sport lub zabawę. Zadaniem dzieci jest zaprezentowanie go za pomocą ruchu. Pozostałe dzieci zgadują, jaki to sport wymieniając nazwę dyscypliny lub nazywają zabawę.
• Jazda na łyżwach - łyżwiarstwo
• Jazda na nartach - narciarstwo
• Lepienie bałwana
• Rzucanie śnieżkami
• Robienie aniołka
Za poprawnie wykonane zadanie wskazane dziecko odszukuje brakujący element i przyczepia go bałwankowi. (garnek)
4. Co wolno, a co nie? – rozmowa na temat zasad. Na tablicy znajdują się 2 buzie: uśmiechnięta i smutna. Nauczycielka prezentuje dzieciom ilustracje różnych zachowań. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji pod odpowiednią buzią, w zależności, czy jest to poprawne zachowanie, czy nie. Dzieci rozmawiają również o zasadach bezpiecznej zabawy.
• Dziecko zjeżdżające na sankach w pobliżu ulicy.
• Dziecko jeżdżące po zamarzniętym stawie.
• Dzieci jedzące śnieg.
• Dziecko jeżdżące w kasku po lodowisku.
• Dziecko rzucające śniegiem w twarz kolegi.
• Dzieci bawiące się śnieżkami rzucające w drzewo.
• Dziecko jeżdżące w kasku.
• Dziecko jeżdżące po sztucznym lodowisku.
• Dziecko zjeżdżające na sankach w bezpiecznym miejscu.
Za poprawnie wykonane zadanie dziecko odszukuje brakujący element i przyczepia go bałwankowi. (nos z marchewki)
5. „Lodowe rzeźby” – zabawa przy muzyce. Gdy gra muzyka dzieci jeżdżą na łyżwach. Na przerwę w muzyce dzieci zamarzają tak jak zwierzęta na ilustracjach. Na hasło „BĘC” dzieci bezpiecznie upadają na lód.
Za poprawnie wykonane zadanie każda grupa wybiera brakujący element i przyczepia go bałwankowi. (węgielkowe oczy)
6. Czarodziejski worek – zabawa rozwijająca zmysł dotyku. W worku ukryte są różne przedmioty. Dziecko z zawiązanymi oczami wyjmuje przedmiot i rozpoznaje go po dotyku. (łyżwa, jabłuszko do ślizgania, kask, rękawica, marchewka).
Za poprawnie wykonane zadanie każda grupa wybiera brakujący element i przyczepia go bałwankowi. (miotła)
7. Ewaluacja zajęcia – dzieci wybierają białą śnieżynkę, jeśli zajęcia im się podobały, albo szarą, jeśli się nie podobały.
• Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
• O czym należy pamiętać?
• Jeśli zajęcia wam się podobały, wybierzcie uśmiechnięta gwiazdkę, jeśli nie, wybierzcie gwiazdkę smutną.