Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 i 5 – letnich
Temat zajęcia: Zabawy w lodowej krainie
Cel ogólny zajęcia: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci.
Cele szczegółowe:
• Rozwijanie aktywności dziecka w różnych obszarach,
• Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole,
• Wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w grupie,
• Wprowadzenie elementów pozytywnej rywalizacji,
• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach,
• Rozwijanie twórczej aktywności ruchowej,
• Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze,
• Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
• Rozwijanie zręczności i poczucia rytmu,
• Budzenie radości ze wspólnej zabawy.
Metody pracy:
• Słowne: rozmowa, objaśnienie
• Czynna: zabawy ruchowe, kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
• Oglądowa: obserwacja, pokaz
• Aktywizujące: elementy pedagogiki zabawy, aktywnego słuchania muzyki B. Strauss
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: scenografia – lodowa kraina z materiału, igloo, postać Eskimosa, niebieski materiał, wędki z magnesami, papierowe sylwety rybek, emblematy dla każdego dziecka, lodowe kry z papieru, śnieżynki (po 3 jednakowe), obrazki z części przedstawiające zwierzęta polarne, śnieżynki (po 6 dla każdej grupy), kartoniki z cyframi 1-6, kolorowanki, muzyka z płyty CD.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci piosenką pt. „Tup, tup po śniegu”
2. Przygoda małego Eskimosa – wprowadzenie w tematykę zajęć. Nauczycielka prezentuje dzieciom przygotowaną scenografię (igloo, Eskimos). Opowiada historię: „Mały Eskimosek wybrał się na wyprawę. Chciał złowić rybę i, gdy mu się to udało, okazało się, że pękł lód i chłopiec nie może wrócić do swojego domu. Jest smutny i bezradny”. Nauczycielka pyta dzieci:
• Co możemy zrobić, by chłopiec nie był smutny?
• W jaki sposób możemy mu pomóc?
• Co mogłoby się stać, gdyby nikt nie pomógł chłopcu?
Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Wyjaśnia, że muszą wykonać określone zadania. Za każde dobrze wykonane zadanie będą mogły przyczepić jedną lodową krę. W ten sposób powstanie droga, a chłopiec będzie mógł wrócić do domu.
3. Zadanie I – praca indywidualna. W misce umieszczone są lodowe kule, a wśród nich obrazki z pingwinami. Dzieci kolejno podają sobie lód i wyławiają jeden obrazek, opisujące jednocześnie, jaki jest lód (zimny, śliski, twardy itp.). Każde dziecko przelicza swoje pingwiny. Zadanie polega na wyłowieniu takiej same ilości rybek, ile mają pingwinów. Każde dziecko otrzymuje wędkę z magnesem i wyciąga rybki. Układa je i przelicza. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, dyżurny przyczepia pierwszą lodową krę.
Po wykonaniu zadania dzieci rozgrzewają się przy rymowance ilustrowanej ruchem:
W rączki, rączki zimno mi, więc zaklaszczę 1, 2, 3
W nóżki w nóżki zimno mi, więc zatupię 1, 2, 3
W policzki, policzki zimno mi, więc masuję 1, 2, 3
W uszy, w uszy zimno mi, więc poszczypię 1, 2, 3
4. Zadanie II – dzieci dobierają się w pary na podstawie znaczków (postacie tego samego koloru). Pod niebieskim materiałem znajdują się śnieżynki (w zestawie po 2). Zadaniem każdej pary jest jak najszybsze odnalezienie dwóch takich samych śnieżynek, jak zaprezentowana przez nauczycielkę. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, dyżurny przyczepia kolejną lodową krę.
5. Zadanie III – walc meksykański. Dzieci potrzebują się rozgrzać więc wykonają taniec lodowy. Nauczycielka wręcza dzieciom folię, która zamienia się w lód. Dzieci ruchem ilustrują muzykę. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, dyżurny przyczepia kolejną lodową krę.
Po wykonani zadania dzieci śpiewają piosenkę ilustrowaną ruchem:
Snowflakes, snowflakes all around
In the air and on the ground.
Some are big and some are small,
Roll them into a snowball.
When the sun comes out to play,
Watch as they all melt away.
6. Zadanie IV – Dzieci dobierają się w zespoły zgodnie ze znaczkami (np. zespół pingwinów). Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka z części i nazwanie zwierzęcia, które on przedstawia. Jeśli zadanie zostanie wykonane poprawnie, dyżurny przyczepia kolejną lodową krę.
7. Jak skończyła się historia? – wypowiedzi dzieci. Wszystkie kawałki lodu są już na miejscu i chłopiec może wrócić.
• Jak czuje się chłopiec?
• Co sprawiło, że udało mu się wrócić?
• Jak wy się teraz czujecie? Dlaczego warto pomagać innym?
8. Ewaluacja zajęć – nauczycielka prezentuje przygotowane wcześniej prace schowane w papierowym igloo – kolorowanki Eskimosa, do których przyczepione są zdjęcia dzieci:
• Czy dobrze się bawiliście?
• Co podobało wam się najbardziej?
• Co było najłatwiejsze? Co było najtrudniejsze?
• Czy było coś, co wam się nie podobało?
• O czym należy pamiętać po dzisiejszych zajęciach?