„DZIEŃ BYSTRZAKA”
Scenariusz Przedszkolnego Turnieju Gier Edukacyjnych
zorganizowanego w Prywatnym Przedszkolu i Żłobku
„Pod Muchomorkiem” w Toruniu
Data: 08.02.2017 r.
Prowadzące: Katarzyna Sobiech, Marta Lewandowska, Anna Bieńkowska
Cel ogólny:
Umożliwienie każdemu dziecku udziału w zabawie i odniesienia sukcesu.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie postawy współzawodnictwa oraz umiejętności pracy zespołowej.
Wdrażanie do zabawy w zróżnicowanej wiekowo grupie.
Ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości oraz funkcji logicznego myślenia.
Utrwalanie wiedzy na tematy pochodzące z najbliższego środowiska dziecka.
Doskonalenie sprawności ruchowej.
Metody pracy:
Zabawowo – naśladowcza
Stacyjna
Formy pracy:
Indywidualna
Zespołowa
Praca z całą grup?
Przebieg turnieju:
I. Dzieci młodsze (żłobek, 2,5-latki, 3-latki):
1. Powitanie, podzielenie dzieci na mniejsze zespoły
2. Ukryty obrazek
Do zabawy nauczyciel przygotowuje kilka obrazków prezentujących zwierzęta (obrazki zasłonięte są kolorowymi kartkami). Stopniowo odsłania fragment obrazka, a zadaniem dzieci jest odgadnąć, co jest ukryte za kolorową kartką.
3. Bohaterowie bajek – zgadywanki
Nauczyciel czyta krótkie rymowanki dotyczące bohaterów bajek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, o jakiego bohatera chodzi.
4. Taniec z parach z balonem
Dzieci dobierają się parami. Zadaniem każdej pary jest tańczenie w rytm muzyki, trzymając wspólnie nadmuchany balon, nie używając rąk. W czasie tańca dzieci wykonują polecenia nauczyciela, np. tańczymy rękami dotykając pleców, dotykamy się czoło o czoło, łapiemy się dłońmi za uszy itd.
5. Zabawa ze słomkami
Każdy z zespołów wybiera po 1 przedstawicielu, który ma za zadanie w jak najszybszym czasie przenieść papierki z jednego końca stołu na drugi, używając do tego tylko słomki.
6. Zwierzęta i ich domy – puzzle
Dzieci w swoich zespołach mają za zadanie w jak najszybszym czasie dopasować zwierzę do domu, w którym mieszka. Wygrywa ta drużyna, która ułoży puzzle prawidłowo w jak najkrótszym czasie.
7. Rzuty do celu
Dzieci w drużynach ustawiają się jedno za drugim. Mają za zadanie rzucić woreczkiem tak, aby trafić do kosza. Wygrywa ta drużyna, która trafi najwięcej razy.
8. Magiczne pudełko
Chętne dzieci zasłaniają oczy chusteczkami (chusteczki pomaga zawiązać nauczyciel). Wkładają kolejno ręce do pudełka, w którym znajdują się przedmioty dostępne na co dzień w sali przedszkolnej (klocki, książka, pluszak, samochód itd.). Dzieci mają za zadanie powiedzieć, jaki przedmiot jest w pudełku tylko poprzez jego dotykanie.
9. Znikające przedmioty
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje sekwencję przedmiotów i kilka razy powtarza, w jakiej kolejności są poukładane. Dzieci zamykają oczy – w tym czasie nauczyciel zabiera jeden przedmiot lub zmienia ich kolejność ułożenia. Dzieci mają za zadanie wskazać, co się zmieniło.
10. Podsumowanie
Wręczenie dzieciom nagród (naklejki) oraz dyplomu grupowego za udział w turnieju.
II. Dzieci starsze (4-latki, 5-latki, 6-latki):
1. Powitanie, podzielenie dzieci na mniejsze zespoły
2. Ukryty obrazek
Do zabawy nauczyciel przygotowuje kilka obrazków prezentujących przedstawicieli różnych zawodów (obrazki zasłonięte są kolorowymi kartkami). Stopniowo odsłania fragment obrazka, a zadaniem dzieci jest odgadnąć, co jest ukryte za kolorową kartką.
3. Segregujemy!
Dzieci w mniejszych zespołach otrzymują od nauczyciela koszyk, w którym znajdują się szyszki oraz kasztany. Zadaniem każdej z grup jest posegregowanie ich do oddzielnych pojemników w jak najszybszym tempie.
4. Pomylone tytuły
Dzieci siedzą w kole. Ich zadaniem jest poprawienie błędów w nazwach znanych bajek lub wierszyków, które podaje nauczyciel:
Słoń Trąbaliński (Trąbalski)
Złoty kapturek (czerwony)
Królowa z zapałkami (dziewczynka)
Kubuś uszatek (Puchatek)
Słoń w butach (kot)
Jaś i Karolcia (Małgosia)
Akademia pana Jana (Kleksa)
Śpiąca staruszka (królewna)
5. Taniec z parach z balonem
Dzieci dobierają się parami. Zadaniem każdej pary jest tańczenie w rytm muzyki, trzymając wspólnie nadmuchany balon, nie używając rąk. W czasie tańca dzieci wykonują polecenia nauczyciela, np. tańczymy rękami dotykając pleców, dotykamy się czoło o czoło, łapiemy się dłońmi za uszy itd.
6. Zabawa ze słomkami
Każdy z zespołów wybiera po 1 przedstawicielu, który ma za zadanie w jak najszybszym czasie przenieść papierki z jednego końca stołu na drugi, używając do tego tylko słomki.
7. Zrób to, co ja
Dzieci tańczą swobodnie. Gdy następuje przerwa w muzyce mają za zadanie wykonać pozę, którą pokazuje nauczyciel na ilustracji.
8. Magiczne pudełko
Chętne dzieci zasłaniają oczy chusteczkami (chusteczki pomaga zawiązać nauczyciel). Wkładają kolejno ręce do pudełka, w którym znajdują się przedmioty dostępne na co dzień w sali przedszkolnej (klocki, książka, pluszak, samochód itd.). Dzieci mają za zadanie powiedzieć, jaki przedmiot jest w pudełku tylko poprzez jego dotykanie.
9. Znikające przedmioty
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje sekwencję przedmiotów i kilka razy powtarza, w jakiej kolejności są poukładane. Dzieci zamykają oczy – w tym czasie nauczyciel zabiera jeden przedmiot lub zmienia ich kolejność ułożenia. Dzieci mają za zadanie wskazać, co się zmieniło.
10. Podsumowanie
Wręczenie dzieciom nagród (naklejki) oraz dyplomu grupowego za udział w turnieju.