Warszawa 2 XII 2015 r.
Konspekt zajęcia modelowego- twórcza aktywność dziecka
TEMAT: Sen niedźwiedzia
Wiek dzieci: 5 lat
CELE:
-Ekspresywne wyrażanie swoich myśli poprzez ruch, słowo, muzykę i działalność plastyczną.
-Porządkowanie i poszerzanie wiedzy na temat zwyczajów zwierząt na przełomie jesieni i zimy.
POMOCE: nagranie odgłosów lasu letniego i zimowego, nagranie odgłosów niedźwiedzia, nagranie odgłosów chrapania, ilustracje zwierząt (żubr, dzik, lis, zając, sarna, jeleń, łoś, wiewiórka, dzięcioł, sójka, gil, borsuk, jeż, nietoperz, żaba, wąż, pająk), obrazki do bajki ( więcej niż dzieci), materiał plastyczny: kartony, farby plakatowe, akwarele, kredki olejne, klej w sztyfcie, papier o różnej fakturze( krepina, bibuła, tektura falista, papier kolorowy), nożyczki, pędzle , wydrążone papierowe łezki.
MUZYKA
Kangury - z cyklu „Karnawał zwierząt” C. Saint- Saëns
Skamieliny- z cyklu „Karnawał zwierząt” C. Saint- Saëns
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Las latem i zimą- słuchanie odgłosów przyrody ożywionej, porównywanie bogactwa dźwięków lasu letniego do ubogości dźwięków lasu z przełomu jesieni i zimy.
2 .Zwierzęta w lesie- segregowanie zwierząt na te, które są aktywne o tej porze roku i te, które śpią- na podstawie obrazków.
3.Niedźwiedź- zwierzę, które ma kłopoty z zaśnięciem - zagadka słuchowa.
4.Co zrobić, żeby pomóc niedźwiedziowi usnąć?- burza mózgów.
5.Taniec zwierząt- improwizacje ruchowe do muzyki. Jakie zwierzęta tańczyły dla niedźwiedzia?- wypowiedzi na podstawie wyobrażeń związanych z wysłuchaną muzyką.
6.Bajka dla niedźwiedzia – konstruowanie opowieści na podstawie obrazków.
7.Kołysanka dla niedźwiedzia- improwizacje melodyczne.
8. Sen niedźwiedzia- praca plastyczna z różnorodnego materiału.
Stanowisko nr 1- malowanie farbami plakatowymi.
Stanowisko nr 2- rysowanie kredkami olejowymi, uzupełnianie treści akwarelą.
Stanowisko nr 3 i 4 - wycinanka z wykorzystaniem papierów o różnej fakturze.
Stanowisko nr 5 – dokomponowanie do fragmentu ilustracji (wydrążona papierowa łezka).