SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa 4-5-latków
„CO TO JEST ŚNIEG?”
CEL GŁÓWNY:
wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
- klasyfikuje;
- wie co to jest i zna właściwości śniegu;
- dokonuje obserwacji, bierze udział w eksperymentach, badaniach;
- nazywa aktualny dzień tygodnia, miesiąc i rok;
- wyraża radość z wykonanej pracy plastycznej;
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
- łapie i rzuca piłkę oburącz;
- prawidłowo reaguje na sygnał dźwiękowy;
- reaguje na polecenia nauczyciela;
- potrafi zorganizować sobie samodzielnie zabawę, zajęcie w czasie wolnym;
- sprząta po sobie;
- stara się być samodzielne;
- bawi się w grupie
METODY PRACY:
- słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienie;
- czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda zadań stawianych dziecku;
- oglądowe: obserwacja, pokaz
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zespołowa;
- zbiorowa
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- obrazki przedstawiające przedmioty, osoby związane z zimą, zimnem (2-, 3-sylabowe)
- szkła powiększające;
- słoik;
- gazety;
- cukier i pojemnik na cukier;
- kleje w tubce z dozownikiem lub klej i cienkie pędzle;
- czarne kartki z bloku technicznego.
PRZEBIEG:
I CZĘŚĆ DNIA
1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
2. Zestaw ćwiczeń porannych. (Tropiciele)
II CZĘŚĆ DNIA
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy. Dzieci siedzą w kole i śpiewają piosenkę na powitanie „Wszyscy są”.
2. Zmiana dnia tygodnia na tablicy dni tygodnia, odczytywanie aktualnego dnia tygodnia i dnia miesiąca.
3. „Śnieg” – burza mózgów.
- co to jest śnieg?
- jaki jest śnieg?
- jakie ma właściwości?
- czy można jeść śnieg?
- co można z niego zrobić?
- co się stanie ze śniegiem przyniesionym do domu, do przedszkola i dlaczego?
4. „Krąży kula coraz cięższa”. Zabawa w kole; rozwijanie zręczności, zabawa dramowa. Dzieci stoją w kole i podają po obwodzie koła piłkę. Następnie dzieci podają sobie piłkę po obwodzie koła, ale teraz wyobrażają sobie, że piłka jest bardzo ciężka. Później powtarzają tę samą czynność, jakby piłka była bardzo gorąca.
5. „Mrozem malowane”. Praca plastyczna. Dzieci malują klejem po gotowym wzorze na czarnej kartce z bloku technicznego (lub tworzą własne kompozycje). Następnie posypują klej drobnym cukrem, a jego nadmiar strącają do pojemniczka.
6. Spacer w okolice przedszkola. Zabawy obserwacyjne. Zwrócenie uwagi na przeważające kolory w krajobrazie zimowym. Obserwacja wydychanego powietrza. Zwrócenie uwagi na różnicę temperatur w buzi i na zewnątrz. Zwrócenie uwagi na oddychanie nosem, gdzie powietrze jest dodatkowo ogrzewane. Obserwacja szronu. Po odnalezieniu metalowego przedmiotu, dzieci dmuchają na niego, a po pewnym czasie wilgotne powietrze w połączeniu z powierzchnią o temperaturze poniżej 0°C zamieni się w szron. Wyciągnięcie z doświadczenia wniosku o powstawaniu śnieżynek. Zbieranie śniegu do słoika do dalszych eksperymentów.
III CZĘŚĆ DNIA
1. „Wirujące śnieżynki” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci poruszają się po sali, chodząc na palcach stóp i trzymając ręce nad głową, udają wirujące śnieżynki. Na dźwięk bębenka dzieci kucają, udając opadające płatki śniegu.
2. „Śnieg pod lupą”. Obserwacja zmieniających się stanów skupienia wody. Dzieci obserwują śnieg pod szkłem powiększającym, wypowiadają się na jego temat. – wnioskowanie na podstawie wyników obserwacji. Sprawdzanie czystości śniegu. Dzieci umieszczają słoik wypełniony śniegiem pod ciepłym kaloryferem, a po pewnym czasie sprawdzają zawartość słoika. Dzieci wyciągają wnioski z eksperymentu i odpowiadają na pytanie czy śnieg jest czysty i czy wolno go jeść.
3. „Jedna, dwie, trzy sylaby” – liczenie sylab w wyrazach związanych z zimnem: „lody”, „bałwan ”, „czapka”, „igloo”, „śnieżynka”, „Eskimos”, porządkowanie obrazków w zależności od liczby sylab.
4. Zabawy swobodne w kącikach tematycznych, zabawy konstrukcyjne z klocków, wykorzystywanie budowli do dalszych zabaw.
5. Praca indywidualna z dzieckiem. Praca wyrównawcza.