Numer: 33327
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sprzątamy niebo, czyli jak walczyć ze smogiem

Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: Sprzątamy niebo, czyli jak walczyć ze smogiem.
Termin: 03.02.2017r.
Grupa: IX Wiek dzieci: 3 latki
Miejsce: sala przedszkolna
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak

Cel ogólny:
- Rozwijanie postaw proekologicznych;
- Uświadomienie potrzeby dbania o środowisko.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
- uważnie słucha czytanego tekstu;
- wskazuje korzystne i niekorzystne sytuacje dla środowiska;
- wyciąga wnioski z przeprowadzonego doświadczenia;
- układa puzzle;
- uczestniczy w zabawach ruchowych;

Metody:
- słowne;
- czynne - zadań stawianych do wykonania;
- aktywizujące;
- pedagogika zabawy.

Formy:
- z całą grupą, indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4.1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
7.2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką,gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).

Pomoce dydaktyczne: wiersz „Smok Wawelski kontra smog” B. i P. Smagowie, słoik, kawałek materiału, wilgotny wacik, zapałki, obrazki do układania (auto, fabryka, palone śmieci), chusta animacyjna, sylwety czarnych chmur i balonu, obrazki przedstawiające sytuacje korzystne i niekorzystne dla środowiska.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Baloniku nasz malutki” – zabawa ruchowa w kole na powitanie.

2. „Smok Wawelski kontra smog” – wysłuchanie wiersza Bożeny i Piotra Smagów. Rozmowa na temat treści utworu.

3. „Co to jest smog” – zabawa badawcza. Nauczycielka przygotowuje słoik, kawałek materiału i wilgotny wacik. Do słoika wkłada materiał, który następnie podpala – dzieci obserwują wydobywający się dym. Następnie słoik przykrywa wilgotnym wacikiem. Dzieci oglądają co pozostało na waciku i wnioskują.

4. „Skąd się bierze smog” – zabawa dydaktyczna. Dzieci otrzymują koperty z puzzlami. Nauczyciel informuje, że obrazki przedstawiają źródła smogu, omawia poszczególne ilustracje.

5. „Zróbmy wiatr” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Nauczycielka układa na chuście sylwety czarnych chmurek. Zadaniem dzieci jest tak poruszać chustą, żeby wszystkie chmurki z niej spadły. Gdy już nie ma na chuście żadnej chmurki, na środku siada dziecko. Pozostałe dzieci trzymają chustę za uchwyty, zwracają się w prawą stronę, idąc powoli zawijają siedzącego, uniemożliwiając ponowne pojawienie się czarnych chmur na chuście .

6. „Powietrze - co lubi, a co nie?” – zabawa dydaktyczna. Każde dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający sytuację korzystną lub niekorzystą dla środowiska. Zadaniem dzieci jest przyporządkować obrazek do odpowiedniej sylwety na tablicy: balon – oznacza to, co lubi powietrze, czarna chmurka – czego powietrze nie lubi.

7. „Ochrona przed smogiem” – zabawa ruchowa. Nauczycielka wyjaśnia, że możemy chronić się przed smogiem używając maseczek lub unikać wychodzenia z domu. Dzieci poruszają się w rytm tamburyno, gdy usłyszą hasło „smog” – zatrzymują się w miejscu i zakrywają dłońmi usta (zakładają maseczkę) lub robią daszek z rąk nad głową (zostają w domu). Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

8. „Sprzątamy niebo” – zabawa pantomimiczna. Dzieci naśladują sprzątanie i czyszczenie powietrza z pyłków.

9. „Gdy nie ma smogu?” – praca plastyczna. Dzieci otrzymują kartkę z sylwetą chmury, którą wyklejają bibułą w kolorze błękitnym.

10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:

....................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.