SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: mgr Anna Dąbek
Data: 25.10.2016 r.
Grupa wiekowa: 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Szanujmy się wzajemnie”
TEMAT ZAJĘCIA: „Brzydkie kaczątko bawi i uczy”- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci poprzez wykorzystanie baśni H.Ch.Andersena. Dopasowywanie ilustracji do danego fragmentu baśni „Łabędź”- wykonanie pracy plastycznej, usprawnianie motoryki małej.
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie mechanizmów empatii i tolerancji wobec innych,
- rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć pozawerbalnie,
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych,
- kształtowanie prawidłowych postaw społecznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECKO:
- potrafi wysłuchać w skupieniu bajki i opowiedzieć jej treść,
- zna i wymienia bohaterów bajki,
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową, dopasowuje ilustracje do fragmentu bajki,
- potrafi nawiązać bliski kontakt z partnerem w zabawie,
- potrafi nazwać niektóre uczucia i emocje oraz opowiedzieć o nich,
- potrafi wczuwać się w stan emocjonalny innych, dostrzec ich potrzeby,
- potrafi być wrażliwy na krzywdę i zły los,
- wie, że należy przyjąć każdego do zabawy bez względu na wygląd,
- wie, że wszyscy mają równe prawa, w tym prawo do szczęścia,
- dzieli nazwy bohaterów na sylaby, naśladuje odgłosy zwierząt,
- zna i stosuje cyfry od 1-7
- wykonuje pracę plastyczną,
Metody pracy:
- słowna, oglądowa, czynna
- pedagogika zabawy KLANZA,
-elementy metody I.Majchrzak.
Formy pracy:
• indywidualna,
• w parach,
• grupowa.
Środki dydaktyczne: bajka pt. Brzydkie Kaczątko, ilustracje do bajki, płyty CD z muzyką, kartoniki z cyframi, brystol, wełna, zszywacz, wizytówki z imionami, białe kartki A4, nożyczki, klej.
PRZEBIEG:
1.Powitanie w kręgu „Podajmy sobie ręce” (Klanza).
2. Słuchanie bajki H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”.
4. Omówienie treści bajki:
Nauczyciel zadaje dzieciom następujące pytania:
• Kto wystąpił w bajce?
• Dlaczego wszyscy wyśmiewali się z Brzydkiego Kaczątka?
• Czy Brzydkie Kaczątko rzeczywiście było dzieckiem Mamy Kaczki?
• Gdzie Brzydkie Kaczątko szukało swojej rodziny?
• Kto pomógł Kaczątku zrozumieć, że nie jest kaczką?
• Dlaczego Brzydkie Kaczątko czuło się w bajce smutne i opuszczone?
5. Układanie historyjki obrazkowej do bajki. Dopasowywanie cyfr do ilustracji.
6. „Brzydkie kaczątko”- zab. dydaktyczna, ćwiczenie słuchu fonematycznego.
7. „Sieć przyjaźni” – kolejno dzieci toczą do siebie kłębek wełny po dużym arkuszu brystolu, nauczyciel zszywaczem spina każdemu dziecku miejsce zatrzymania wełny.
8. Dzieci odnajdują swoją wizytówkę z imieniem i naklejają na „sieć przyjaźni” (EL.METODY I.MAJCHRZAK).
9. Zawieszenie plakatu „Sieci przyjaźni” w widocznym miejscu sali przedszkolnej. Plakat ma przypominać, że do zabawy przyjmujemy każdego bez względu na wygląd czy wiek.
10. „Łabędź”- wykonanie pracy plastycznej. Odrysowanie dłoni na kartce, wycinanie i naklejanie na sylwetę łabędzia; tworzenie ogona z dłoni.
13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.