SCENARIUSZ ZAJĘĆ OGÓLNOKONDYCYJNYCH
Prowadząca: Marta Lewandowska
Temat: Ćwiczenia ogólnokondyjne połączone z nową techniką plastyczną- Malowanie stopami
Cele główne:
• Usprawnianie ogólnej kondycji oraz prawidłowej postawy ciała;
• Kształtowanie umiejętności utrzymywania określonej pozycji ciała;
• Rozwijanie wyobraźni oraz poszerzanie horyzontów twórczych dzieci;
• Doskonalenie orientacji w przestrzeni;
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• zachować zasady bezpieczeństwa w czasie gier i zabaw;
• stosować się do poleceń nauczyciela oraz wcześniej ustalonych zasad;
• dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych;
• współdziałać z pozostałymi członkami grupy w spokoju, wytrwałości oraz współpracy;
• przeskakiwać obunóż przez tor przeszkód zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami;
• dbać o porządek w miejscu pracy.
• korzystając z wyobraźni malować obraz stopami.
Metody:
• słowne
• pokazowe
• czynne
• aktywizujące
Formy:
• zespołowa
• indywidualna
• zbiorowa (el. Integracji sensorycznej)
Środki:
• Płyta CD, duże arkusze szarego papieru, butelki plastikowe, woda, farby plakatowe, mokre chusteczki, stroje gimnastyczne, kolorowe piłeczki, kolorowe skrzynki, klocki różnego kształtu, wielkości, koloru, woreczki.
PRZEBIEG:
1. „Przywitajmy się” - zabawa zorganizowana wyzwalająca pozytywne emocje. Dzieci powtarzają słowa i ruchy nauczyciela.
2. „Zasady”- ustalenie zasad z dziećmi podczas prowadzonych zajęć- wzbudzenie odpowiedzialności u dzieci:
- nie biegamy;
- stosujemy się do poleceń;
- dbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych;
- współpracujemy;
- dobrze się bawimy;
3. „Rozgrzewka”- dzieci rozstawiają się na sali gimnastycznej w szachownicy tak by każde z nich miało miejsce i dobrze widziało nauczyciela. Na polecenie nauczyciela dzieci odwzorowują poszczególne pozy, postawy, ruchy dbając przy tym o bezpieczeństwo swoje oraz innych.
4. „Piłką do celu”- dzieci dzielone są na 5 osobowe grupy. Każda z grup otrzymuje kolorowe skrzynie, a każde dziecko kolorową piłkę. Na sygnał nauczyciela dzieci podejmują próbę trafienia piłeczką do celu. Aby każde z dzieci miało szansę próby kończą się w momencie wyciszenia muzyki.
5. „Woreczki”- dzieci kładą sobie woreczki w różnych miejscach na ciele i próbują pokonywać niewielki odcinek drogi w taki sposób by żaden z worków nie spadł.
Woreczki mogą być kładzione na:
- klatce piersiowej (wygięcie kręgosłupa w tył)
- głowie (utrzymywanie prawidłowej postawy- plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty)
- karku (skłon w przód) .
6. „Masaż stóp”- dzieci stają w „rozsypance” na dywanie pomiędzy nimi porozkładane są klocki w różnych kolorach, kształtach, wielkościach, gęstościach (klocki nie raniące stóp, bez ostrych krawędzi, z materiałów miękkich oraz półmiękkich). Dzieci na sygnał nauczyciela (włączenie muzyki) biegają, skaczą na jednej nodze w przód, w tył, chodzą na czworaka. Kiedy muzyka milknie dzieci stają na klockach według polecenia nauczyciela:
- wejdź na klocek jedną nogą;
- obiema nogami,
- wejdź na zielony klocek lewą nogą,
- wejdź na klocek żółty prawą nogą itp.
7. „Kolorowa w butelkach”- zabawa badawcza, wyciszająca, eksperyment- do butelek z wodą dzieci wybrane przez nauczyciela wciskają odpowiednie kolory farb. Niektóre kolory wciskane są pojedynczo, niektóre podwójnie:
- niebieski,
- zielony,
- czerwony,
- pomarańczowy,
- czerwony z białym,
- niebieski z zielonym;
- niebieski z czerwonym,
- żółty z czerwonym;
Zadaniem dzieci jest wymieszanie wciśniętych kolorów z wodą w butelkach plastikowych oraz obserwowanie zjawiska, które zachodzi podczas mieszania. Woda mieszana jest z farbami w plastikowych dobrze zakręconych butelkach stopami dzieci.
7. „Malowanie stopami”- Dzieci dzielone są na grupy 4 osobowe. Każda z grup otrzymuje arkusz szarego papieru oraz farby plakatowe na plastikowych półpłaskich podstawkach. Zadaniem dzieci jest malowanie stopami w sposób dowolny zwracając uwagę na estetykę miejsca pracy oraz współpracę z dziećmi w grupie.
8. Malowanie stopami odbywa się w pozycji siedzącej podpartej do tyłu.
9. Pożegnanie- wypowiedzi swobodne dzieci na temat tego jak podobały im się zajęcia czynności higieniczne dzieci.