29.11.2016
Karolina Bajsarowicz
Ewa Pawłowicz
Scenariusz zajęcia otwartego w gr. II „Biedronki”, dzieci 4-letnie
Temat: Znamy i rozumiemy nasze emocje
Cele ogólne:
• Powtórzenie wiedzy o emocjach i nastrojach,
• Zaprezentowanie przez dzieci zdobytej wiedzy i umiejętności,
Cele operacyjne:
• rozpoznaje i nazywa różne stany emocjonalne,
• wyraża swoje emocje za pomocą ruchu, mimiki, gestów,
• uważnie słucha wiersza i zapamiętuje jego treść,
• wie, jakie sytuacje wywołują radość, smutek, złość, strach
Metody: słowna: instrukcje, objaśnienia; czynna: zadań stawianych do wykonania, el.dramy; oglądowa: obserwacja,
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „To już wrzesień”, tekst wiersza Cz. Janczarskiego „Jaś i zabawki”, ilustracje buziek: smutnej, złej, wesołej, wystraszonej każda w 5 kolorach,
Obrazki uśmiechniętego, złego, smutnego i wesołego chłopca, kredki, flamastry, okrągłe kartoniki dla każdego uczestnika,
Przebieg:
1. Powitanka
2. Piosenka „To już wrzesień” – śpiewanie piosenki o tematyce jesiennej
3. Iskierka przyjaźni. Dzieci stoją lub siedzą w kole i trzymają się za ręce. „Bratnią iskrę puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”
4. Wiersz pt. „Jaś i zabawki” Cz. Janczarskiego
Jaś ma pociąg elektryczny, co po szynach w koło mknie
Chciał się z Jasiem bawić Lutek, ale Jaś zawołał „nie!”
To jest moja zabawka i dla siebie ją mam.
Odszedł Lutek od Jasia, teraz Jaś został sam.
Jaś ma konia na biegunach, co kołysze się buj, buj
Chciał na konia wskoczyć Włodek, a Jaś mówi: „koń jest mój!”
To jest moja zabawka i dla siebie ją mam
Odszedł Włodek od Jasia, teraz Jaś został sam.
Jaś ma piłkę kolorową, która skacze jeszcze jak
Chciał się z Jasiem bawić Adam, lecz Jasiowi to nie w smak.
To jest moja zabawka i dla siebie ją mam
Odszedł Adam od Jasia, teraz Jaś został sam
Pociąg stanął, konik usnął w ciemnym kącie piłka śpi.
Jas nasz stoi wśród zabawek i ociera słone łzy.
-Gdzie są moi koledzy? Przecież tylu ich mam
Wszyscy bawią się razem, a ja jestem tu sam.
5. Rozmowa na podstawie treści wiersza
- Czy podobał Wam się Jaś?(dlaczego?)
- Dlaczego Jaś został sam?
- Jak czuł się chłopiec, gdy koledzy go opuścili?
- Co poradzilibyście Jasiowi/co powinien zrobić aby koledzy chcieli się z nim bawić?
6. Zabawa z elementem dramy. Dzieci podczas muzyki poruszają się swobodnie po sali, na przerwę w muzyce zatrzymują się i obserwując ilustrację pokazywaną przez nauczycielkę całym swoim ciałem przedstawiają postawę osoby smutnej, wesołej, przestraszonej lub złej.
7. Jaki mam nastrój?- zabawa w grupach. Każde dziecko otrzymuje karteczkę z buźką w określonym kolorze(żółty, pomarańczowy, niebieski, zielony, czerwony). Dzieci siadają w grupach wg kolorów. Następnie wysłuchują zdań przedstawiających pewne sytuacje:
- Dostałaś/eś prezent, jak się czujesz?
- Mama lub tata wyjechał/a bardzo daleko, jak się czujesz?
- Zobaczyłaś/eś bardzo dużego i groźnego psa, jak się czujesz?
- Ktoś zniszczył twoją ulubiona zabawkę, jak się czujesz?
- Mama i tata zabrali cię na ulubione lody, jak się czujesz?
8. Zabawa ewaluacyjna. Rodzice i dzieci otrzymują okrągłe kartoniki, flamastry i kredki. Nauczycielka prosi aby ten kartonik zamienić w buzię. Emocje wyrażone na buźce mają przedstawiać emocje jakie wywarło na uczestnikach i obserwatorach zajęcie.