Scenariusz warsztatów metodycznych dla nauczycieli opracowanych przez mgr Marzenę Staniszewską – Rubacha i przeprowadzonych w dniu 18 01 2017 w PM nr 102
TEMAT : Warsztaty plastyczno – dekoratorskie- warsztaty twórcze.
CEL GŁÓWNY : rozwijanie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie poznawania technik plastycznych wykorzystywanych przy wykonywaniu kart i ozdób wielkanocnych.
CELE OPERACYJNE :
nauczyciel :
- wzbogaca swój warsztat pracy o wiedzę dotyczącą technik plastycznych;
- doskonali swoje umiejętności w zakresie tworzenia kart i ozdób świątecznych;
METODY PRACY:
-oparte na słowie; opis pogadanka, dyskusja
- oparte na praktycznym działania
FORMY PRACY
indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kolorowa bibuła, kolorowe kartony i kartki, gazety, farby, mazaki, kleje, kolorowy karton, nożyczki, tekturowe opakowania po jajkach, płyta cd.
PRZEBIEG WARSZTATÓW:
1.Część wstępna. Uczestnicy warsztatów zajmują dowolne miejsca przy stołach na których naszykowane są różnorodne materiały plastyczne. Prowadząca wita wszystkich i zachęca do aktywnego, wspólnego spędzenia czasu. Zachęca do podzielenia się wiedzą dotyczącą ulubionych technik i umiejętnościami z zakresu ich stosowania.
2. Prezentacja kilku wybranych technik plastycznych zaproponowanych przez prowadzącą:
- malowanie pianą (Na stołach zostają umieszczone plastikowe kubki z rozcieńczoną farbą plakatową w różnych kolorach. Uczestnicy otrzymują słomki a ich zadaniem jest utworzyć za ich pomocą pianę. Następnie za pomocą łyżki nakładają pianę na kartkę papieru i tworzą krajobraz wielkanocnych kwiatów.)
- wielkanocna odbijanka frottage ( Na kartce tektury przyklejamy powycinane różnorodne kształty np. jajka, baranka itp. Następnie kolorujemy je na dowolne kolory i odbijamy na kartce papieru.)
- test rysunkowy (Uczestnicy otrzymują karty z 12 polami. W każdym z pól znajdują się figury. Zadaniem uczestników jest wykonanie dowolnych rysunków w taki sposób by podane figury tworzyły początek rysunku.)
3. Tworzenie przez uczestników warsztatów różnorodnych kartek wielkanocnych według własnego pomysłu. Ich prezentacja. Omówienie użytych technik.
4. Część końcowa. Poproszenie uczestników warsztatów o wypełnienie krótkiej ankiety. Zakończenie warsztatów. Podziękowanie za uczestnictwo i aktywne spędzenie czasu.