Scenariusz zajęć w grupie IV wielopoziomowej
Temat zajęć: Nauka wiersza „Dwa rękawy” L. J. Kerna.
Cele zajęć:
- utrwalanie umiejętności skupiania uwagi na utworze literackim (wierszu)
- wyjaśnienie nieznanych zwrotów, np.: „narzekać skrycie”, „kiepskie szycie”, „uronić łzę”,
„do chrzanu sprawa”
- dostrzeganie humoru zawartego w utworze literackim
- rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych części garderoby
- doskonalenie umiejętności dokonywania podziału zdań na wyrazy
- stwarzanie okazji do budowania wypowiedzi pełnymi zdaniami
Pomoce:
Karta pracy -lalka chłopiec lub dziewczynka, ilustracje ubrań wycięte wcześniej z różnych czasopism, druciki kreatywne, szarfy, plansze na tablicę ze wzorami ściegów, guziki (jako liczmany).
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Zabawa „Witam dzieci, które... mają niebieskie spodnie, ..mają bluzkę na krótki rękaw,.. mają kolorową spódniczkę, itd.”
2. Rozmowa z dziećmi na temat wycieczki do pracowni krawieckiej. Dzieci dzielą się wrażeniami. Opowiadają, co tam widziały. Układają zdania zawierające wyrazy: „nożyczki”,
„naparstek”, „forma krawiecka”, „manekin”, „igła”, „szpulka”. Dokonują podziału zdań na wyrazy i przyczepiają na tablicy tyle rysunków guzików, ile jest wyrazów w zadaniu (dzieci najstarsze). Sprawdzają, które zdanie było najdłuższe, a które najkrótsze.
3. Słuchanie wiersza „Dwa rękawy” L.J. Kerna
Dwa rękawy
Rozmawiały dwa rękawy
jeden lewy, drugi prawy.
Narzekały oba skrycie
na swe bardzo kiepskie szycie.
Lewy skarżył się cichutko,
że go krawiec uszył krótko.
Prawy łez uronił parę,
bo był długi ponad miarę.
Lewy płakał: – Com ja winny,
że wyglądam jak dziecinny?
Prawy wzdychał: – Jakim cudem
jestem takim wielkoludem?
W końcu rękaw do rękawa
szepnął: – Trudna z nami sprawa.
Do chrzanu jesteśmy oba
z winy krawca brakoroba.
4. Rozmowa na temat treści wiersza. Dzieci opowiadają, o czym rozmawiają ze sobą rękawy, dlaczego są niezadowolone. Wyjaśnienie nieznanych dzieciom zwrotów:„narzekać skrycie”, „kiepskie szycie”, „uronić łzę”, „do chrzanu sprawa”.
5. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej – zabawa „Ściegi”.
Dzieci próbują określają kształt ściegów (zygzak, falisty i pętelkowy). Wskazują na te, które podobają się im najbardziej.
Za pomocą drucików kreatywnych odwzorowują każdy ze ściegów.
6. Zabawa ruchowa „Ściegi”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali zgodnie z rytmem wybijanym na tamburynie. Na sygnał: Ścieg fastrygowy! dzieci wykonują kroki naśladujące fastrygowanie – raz długi krok, raz krótki krok. Gdy ponownie usłyszą dźwięk tamburynu, dowolnie biegają po sali. Na sygnał: Zygzak! chodzą zygzakiem, stawiając nogi na boki. Później na sygnał: Ścieg falisty! drobnymi krokami tworzą linię falistą.
7. Karta pracy – „Ubranie mojej lali” – uzupełnianie wizerunku lalki (chłopca lub dziewczynki) gotowymi elementami (ubraniami) wyciętymi na poprzednich zajęciach z różnych czasopism. Nazywanie nazw poszczególnych elementów stroju. Zwrócenie uwagi na dostosowanie stroju do panującej pogody.
8. Zakończenie. Powtórzenie treści wiersza Dwa rękawy L. J. Kerna. Dzieci podejmują próby recytacji