Scenariusz zajęć prowadzony w grupie 4-latków
Temat zajęcia: Sposób na nudę.
Cele ogólne:
• Rozwijanie twórczości słownej.
Cele operacyjne:
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
• Rozbudzanie zainteresowań książką,
• Rozbudzenie wyobraźni,
• Rozwijanie aktywności plastycznej.
Zagadnienia programowe:
1.1, 1.2, 2.4, 3.1, 3.2, 3.3, 5.4, 8.2, 9.1, 10.1,.
Metody:
• słowne: pogadanka,
• czynne: zadań stawianych do wykonania,
• metody żywego słowa: interpretacje utworów artystycznych.
Formy:
- praca indywidualna i praca z całą grupą.
Pomoce:
Książka ,, Kopciuszek”, zakładka, naklejki książki w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym, 3 hula hop, koperty z puzzlami, gazety, pocięte paski z bloku technicznego, z falistego bloku, filcu, papierowe dżety, papierowe: kwiatuszki, serduszka, kwadraciki.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci przy utworze ,,Wyciszanka” siadają na dywanie w kółku.
Pytania:
Jak myślicie co to jest nuda?
Co robicie, kiedy się nudzicie?
Jak ja się nudzę, to po prostu wyciągam moją ulubioną książkę.
Trzymam ją w ręku, przeglądam, przewracam kartki słysząc ich szelest, próbuję sobie wyobrazić postacie, zamek, wróżki i przenieść się do zaczarowanej krainy.
A jak myślicie co to jest?
Zakładka ta służy do zaznaczania miejsca w którym skończyłam czytać jak również nie trzeba przewracać kartek i nie niszczy się książka.
Dzieci otrzymują naklejkę książki w kolorze: czerwonym, zielonym albo żółtym.
2. Układanie puzzli - znanych bajek: Kot w butach, Świnki trzy, Jaś i Małgosia.
Na dywanie rozłożone są koła hula-hop w kolorze czerwonym, zielonym i żółtym. W środku znajdują się są koperty w/w kopertach z puzzlami. Dzieci wybierają kopertę z koła według koloru swojej naklejki.
Po ułożeniu puzzli- dzieci nadają tytuł według swoich pomysłów.
3. Zabawa ruchowa:
Dzieci trzymają w ręku gazetę i tańczą do piosenki ,,Magiczna podróż”.
Na hasło: duża książka- siadają na dywanie i rozkładają gazetę, mała książka- siadają na dywanie i składają gazetę na pół. Na hasło książki na półki dzieci odkładają gazetę na swoje miejsce przy stole.
4. Wykonanie zakładki do książki.
Z pośród kolorowych pasków (z bloku technicznego, falistego, pianki), dzieci wybierają jeden i naklejają według swoich pomysłów ozdoby: z papieru kwiatki, serduszka, kwadraciki.
Będziecie mogły skorzystać z zakładki dopiero po wyschnięciu kleju w popołudniowych zajęciach.
5. Na koniec zajęć z naszego kącika dzieci wybierają książkę, którą chcą obejrzeć. Według koloru naklejki dzieci korzystają z miejsc czytania
( przy stole, na dywanie lub na materacach).