SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI
4- LETNICH
prowadząca: Danuta Banach
Temat: „ Listy od misia”
Cele: dziecko:
– potrafi wskazać swoje imię wśród innych,
- odszukać pierwszą literę swojego imienia,
- układać swoje imię wg wzoru,
- czytać imiona swoich kolegów,
- odczytywać globalnie wyrazy,
- segregować i przeliczać figury.
Pomoce: Miś, koperty oznaczone liczbą i odpowiednią ilością misiów, stopy z imionami, kwiatki z pierwszą literą imienia, kolorowe figury, wyrazy do czytania globalnego, koperty z imionami dzieci i literkami, sznureczki.
Przebieg:
1.Wprowadzenie- miały dzisiaj do nas przyjść misie, ale chyba coś im się przydarzyło, że nas nie odwiedziły. Wysłały tylko jednego misia. Popatrzcie on ma dla nas jakieś listy (listy ponumerowane, rozmieszczone w sali ). To na pewno są listy od misiów. Czy jesteś ciekawi co do nas piszą?
2.Odczytanie listu z koperty nr 1. Misie przepraszają nas, że wszystkie nie mogły dzisiaj nas odwiedzić, ale miały bardzo ważne spotkanie w bajkowej krainie. Proszą was drogie dzieci abyście wspaniale się bawiły i spróbowały wykonać zadania ukryte w kopertach. Znacie już niektóre literki a więc na pewno potraficie odszukać swoje imiona, a może nawet potraficie odczytać imiona kolegów!
·Odszukaj swoje imię ( stopki),
·Zabawy z sylabami- „ Klaskanie w rytmie imion” Podziel swoje imię na sylaby,
·Czyja to stopka? – dzieci maszerują po kole na przerwę w muzyce siadają przy stopce i czytają imię kolegi.
3.Wykonanie zadania od misiów z koperty nr 2.
·Odszukaj pierwszą literę swojego imienia ( litery na kwiatkach ). Podczas muzyki zmiana miejsca kwiatów.
4.W liście nr 3 misie proszą abyśmy posegregowali figury według kształtu, koloru i dokładnie je policzyli.
·Kolorowe figury – wkładają do oznaczonych pojemników i przeliczają.
5.Koperta z liczbą 4 zawiera wyrazy - misie są ciekawe czy potraficie je odczytać.
·globalne odczytywanie wyrazów, odszukiwanie ich w sali –nazywanie świata.
6.Została nam ostatnia koperta z liczbą 5. Ciekawi na pewno jesteście o co w niej proszą misie. Są w niej wasze imiona i literki. Misie proszą abyście spróbowali z tych liter ułożyć swoje imię.
·„Uszyj swoje imię” – układanie z liter według wzoru i nawlekanie na sznureczek- Nauczycielka podczas wykonywania przez dzieci zadania rozmawia z każdym indywidualnie i sprawdza poprawność ułożenia, w razie potrzeby stara się ukierunkować „Popatrz na kopertę, na swoje imię”; każdy kto ułoży poprawnie dostaje sznureczek i łączy karteczki.
7. Wyeksponowanie uszytych imion dzieci.
8.Zakończenie zajęcia-Myślę, że misiowi podobały się nasze zabawy. Kiedy wróci do swoich przyjaciół na pewno im wszystko opowie jak wspaniale wykonaliście wszystkie zadania.
9.Zabawa przy piosence