SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI SENSORYCZNEJ W INTEGRACYJNYM PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 4
W BARTOSZYCACH
TEMAT: ,,PODRÓŻ DO KRAINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”- wspólne zabawy dzieci i rodziców w sali sensorycznej
CELE OGÓLNE: - wzbogacanie wiedzy o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia - doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek o tematyce świątecznej -rozwijanie percepcji wzrokowo- słuchowej - rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt - doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10 i więcej - doskonalenie umiejętności wykonywania prostych działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 - doskonalenie umiejętności wyodrębniania sylab i głosek w wyrazach oraz czytania prostych wyrazów - rozwijanie poczucia rytmu i improwizacji ruchowej z użyciem pociętych pasków bibuły karbowanej - rozwijanie sprawności manualnej i precyzji ruchów
CELE OPERACYJNE:
- dz. rozwiązuje zagadki związane ze Świętami Bożego Narodzenia
- dz. układa pocięte obrazki o tematyce świątecznej
- dz. rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt
- dz. przelicza śniegowe kule , zebrane razem z rodzicem w suchym basenie
- dz. wykonuje dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
- dz. dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia w nich głoski oraz czyta proste wyrazy
- dz. zapamiętuje i odtwarza szeregi świetlno- dźwiękowe wg kodu na pasku papieru
-dz. śpiewa piosenki i naśladuje grę na instrumentach: na skrzypcach, na gitarze, na wiolonczeli, integruje się podczas zabawy z rodzicami - dz. naśladuje czynność zwijania pajęczynki przez pająki- zwijanie bibuły
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, zagadki słowne , pocięte obrazki o tematyce świątecznej, pocięte paski bibuły karbowanej, wycięte szablony figur geometrycznych w różnych kolorach i o różnej wielkości, sylwety choinek na dużych , białych kartkach , sylweta Mikołaja i worek przypięte na tablicy magnetycznej, zapisane działania matematyczne na kartkach ,a na odwrocie każdego działania- zapisana nazwa prezentu( wyrazy do czytania: lalka, domek, auto, korale, klocki, maskotka) torby plastikowe, białe piłeczki z suchego basenu
URZĄDZENIA W SALI SENSORYCZNEJ:
- tor świetlno- dźwiękowy
- suchy basen
METODY:
- słowne
- oglądowe
-praktycznego działania
- zabawa ruchowo- rytmiczna wg Klanzy
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie rodziców i zabawa integrująca ,,Mroźna Pani Zima na skrzypeczkach gra”
Dzieci i rodzice podczas śpiewania piosenki w kole naśladują grę na instrumentach: na skrzypcach, na gitarze, na wiolonczeli z wykorzystaniem pasków z bibuły karbowanej
,, Zima”
I. Mała Pani Zima na skrzypeczkach gra
Sypie w oczy śniegiem, raz i dwa.
II. Mała Pani Zima na gitarze gra
Sypie w oczy śniegiem, raz i dwa.
III. Mała Pani Zima na wiolonczeli gra
Sypie w oczy śniegiem, raz i dwa.
Zabawa zręcznościowa ,, Pajączki”- doskonalenie sprawności manualnej
Dzieci i rodzice zwijają paski bibuły przy piosence:
,, Małe pajączki”
Mała pajączki zgrabne mają rączki
Plotą pajęczynkę, by nakarmić swą rodzinkę. 3 X
Nagle przyszedł wiatr, dmuchnął w cały świat.
Zdmuchnął pajęczynkę, przewrócił rodzinkę.
(Naśladują czynności, o których mowa jest w piosence)
2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia ,,Kto to jest?- rozwiązywanie zagadek słownych i układanie obrazków z części będących rozwiązaniem zagadek
Zagadki:
1) „Przynieśli ją z lasu pięknie przystroili.
Teraz będzie z nami by święta umilić”! (choinka).
2) Co to za kochany święty,
co przynosi nam prezenty.
Kiedy gwiazdka już zaświeci,
on obdarza wszystkie dzieci.( Mikołaj)
3)Sympatyczne te zwierzaki rogate
Ciągną Mikołaja sanie bogate
W prezenty, zabawki oraz łakocie
Ciągną cierpliwie, ciągną w czoła pocie!( renifery)
Po każdej zagadce, dzieci układają obrazek z części, który jest rozwiązaniem zagadki
1).Co roku wyrusza w długą drogę.
Czerwoną ma czapę i długą białą brodę.
Wyraz twarzy uśmiechnięty.
Czy już wiecie, kto to taki to...
( Mikołaj Święty )
2).Co roku w grudniową noc,
wszystko ma czarodziejską moc.
Wtedy też Mikołaj Święty,
rozdaje dzieciom .
(prezenty)
3).Sympatyczne te zwierzaki rogate
Ciągną Mikołaja sanie bogate
W prezenty, zabawki oraz łakocie
Ciągną cierpliwie, ciągną w czoła pocie!
Ciągną, ciągną i nigdy nie przestają,
Bo dzieciaki na podarki czekają!
Mimo chłodu, nocy, mrozu i śniegu,
Nie zaprzestają świątecznego biegu
Przyjaciele Mikołaja wspaniali -
Niestrudzeni, sprytni oraz wytrwali.
Do tego mają dobre maniery.
Czy wiesz kto to taki?
( Renifery)
*Dzieci rozwiązują zagadki obrazkowe- składają pocięte obrazki i rozpoznają , kto ukrył się na obrazku
3. ,, Podróż do krainy świętego Mikołaja”- zabawa rozwijająca spostrzegawczość i pamięć wzrokową.
N. Aby, dzieci mogły wejść do krainy świętego Mikołaja, każde z nich musi powtórzyć szereg dźwięków na torze świetlno- dźwiękowym” Kluczem do krainy jest szyfr, zapisany na pasku papieru, każde dziecko ma inny szyfr. Dzieci zapamiętują i odtwarzają dźwięki na torze .Kto prawidłowo odtworzy , przechodzi przez rozłożony tunel, w wyznaczone miejsce na sali.
4. Zabawa rytmiczno- ruchowa wg metody C. Orffa ,,Pracujący Mikołaj”.
*Dzieci i rodzice ustawieni w kole naśladują czynności Mikołaja , związane z dostarczaniem do domów prezentów dla dzieci- pukają do każdego domu- wystukując
rytm melodii przy , której trwa zabawa.
5. Zagadki matematyczne ,, Ile to razem prezentów?” i ćwiczenia w czytaniu łatwych wyrazów.
* Dzieci losują karteczki z zapisanymi działaniami matematycznymi, podają wynik działania , przeliczając na palcach lub przygotowanych patyczkach. Podanie prawidłowego wyniku pozwala dziecku na odwrócenie kartki na drugą stronę i odczytanie nazwy prezentu, który Mikołaj ma w swoim worku.
Dzieci kolejno odczytują: lalka, domek, auto, korale, klocki, maskotka i umieszczają je w worku Mikołaja na tablicy magnetycznej, dzieci dzielą wyrazy na sylaby, wyodrębniają głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
6. Zabawa muzyczno- ruchowa wg Klanzy ,, Kolorowe bombki”
Na dywanie rozłożone są 4 sylwety choinek. Każde dziecko otrzymuje zestaw wyciętych z papieru sylwet bombek w kształcie figur geometrycznych.
* Dzieci poruszają się w rytm melodii, śpiewając piosenkę. Po każdej zwrotce zatrzymują się i kładą na choince bombki, w tym kształcie, o którym była mowa w piosence.
,, Kolorowe bombki”
Kolorowe bombki mamy
Na choince je wieszamy.
Święta , święta są tuż, tuż
Trójkątną bombkę na choinkę włóż.
Przy kolejnych zwrotkach dzieci wkładają: kwadratową, kolistą, prostokątną bombkę.
7. Zabawa zręcznościowa dla dzieci i rodziców: ,, Kto zbierze najwięcej kul śniegowych?”
* Dzieci i rodzice otrzymują torby plastikowe, zadaniem każdej drużyny jest zebranie jak największej ilości białych piłek w suchym basenie z piłeczkami.
Koniec czasu przeznaczonego na wykonanie zadania wyznacza dźwięk dzwoneczka. Po zakończeniu zadania, dziecko wraz z rodzicem przeliczają piłeczki- zwycięża drużyna , która nazbiera ich najwięcej.
8. Zakończenie zajęcia i wspólne zabawy w sali sensorycznej z rodzicami.
Scenariusz opracowały:Jolanta Lewandowska i Magda Zienkiewicz
Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach