Numer: 33188
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Trzy magiczne słowa - scenariusz obserwacji

Temat zajęcia: „Trzy magiczne słowa” – tworzenie gałązki TOC na podstawie wysłuchanego utworu (autor nieznany). Wyciąganie wniosków na temat zachowań w różnorodnych sytuacjach.
Grupa wiekowa: 5-latki

Cele ogólne:
• wprowadzenie dziecka w świat wartości uniwersalnych, jak: dobro, kultura słowa, szacunek, prawda poprzez tworzenie otoczenia sprzyjającego rozumieniu i przeżywaniu tych wartości
Cele operacyjne:
• dz. dostrzega bieg wydarzeń i ułoży historyjkę w postaci gałązki TOC
• zna zwroty grzecznościowe i wie, gdzie i kiedy należy ich używać
• dokonuje oceny postępowania bohaterów; dostrzega zachowania pozytywne i negatywne
• wybierze obrazek do historyjki, który pokoloruje oraz symbol chmurki lub słoneczka jako odpowiedź na zadawane pytania
Metoda: słowna, czynna, oglądowa
Forma: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst utworu „Trzy magiczne słowa”, ilustracje do utworu, mata do ułożenia gałązki, arkusze papieru z narysowanymi gałązkami, obrazki do kolorowania (części historyjki obrazkowej) dla każdego dziecka, klej, kredki, wizytówki, sylwety chmurek i słoneczek dla każdego dziecka, rysunki schematyczne sylwetki do zabawy ruchowej, arkusz ze słoneczkiem i chmurką do ewaluacji, „cenki”, dyplomy dla dzieci, odtwarzacz i płyta CD z piosenką „ Wszyscy są”


Przebieg zajęcia:
1. Zawiązanie kręgu przyjaźni – zabawa przy piosence „Dzień dobry”.

2. Rozmowa wprowadzająca w nawiązaniu do tekstu piosenki (dobre zachowanie, słowa czarodziejskie, itp.).
N. – A co w naszej sali przypomina o tym jak należy się zachowywać, co nam pomaga i podpowiada? ( zasady Zippiego, kontrakt z umowami grupowymi, klucze z czarodziejskimi słowami, tablica „Ocena zachowań”, sygnalizator, tablica dyżurów, tablica zadań w parach, regulamin korzystania z kącika czytelniczego).
3. Zapoznanie z utworem pt. „Trzy magiczne słowa” w oparciu o ilustracje. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu:
- Dlaczego książętom i królewiczom nie udało się wejść do pałacu?
- Co postanowił zrobić Janek, zanim udał się do zamku?
- Co poradziła mu babcia?
- Czy sprawiło, że dostał się do zamku?
- Jak kończy się bajka?

4. Wspólne tworzenie gałązki TOC – układanie obrazków wg kolejności zdarzeń i opowiadanie wg nich utworu.

5. Praca w zespołach. Dzieci przy stolikach wybierają sobie dowolny obrazek, układają wspólnie gałązki i przyklejają Następnie układają gałązki, przyklejają obrazki i prezentują przed całą grupą. Pokolorują później.

6. „Tak czy nie” – quiz dotyczący znajomości zasad dobrego wychowania. Dzieci odpowiadają przez podniesienie w górę słoneczka (TAK) lub chmurki (NIE).
Pytania:
Przy spożywaniu posiłków możesz głośno rozmawiać.
Kłócisz się z koleżanką to dobre zachowanie.
Chłopiec ustąpił miejsce pani w autobusie, postąpił dobrze.
Koleżance rozsypały się kredki, udajesz, że nie widzisz i odchodzisz.
Kolega zrywa kwiatki ze skalniaka w naszym ogrodzie przedszkolnym, bo chce je zanieść pani, którą bardzo lubi.
Dyżurny mówi, żebyś pozbierał klocki, więc ty słuchasz go i zbierasz.
Zabierasz bez pytania klocek z budowli kolegi, bo jest ci bardzo potrzebny.
Masz brudne ręce, ale jesteś bardzo głodny, więc siadasz do stołu i zaczynasz jeść.
Mówisz coś przykrego koledze, którego nie lubisz.
Pani Dyrektor wchodzi i rozmawia krótko ze mną, więc ty możesz się głośno zachowywać.
Mówisz do koleżanki„daj mi tą zabawkę”
Koledze skończyła się pasta do zębów, więc mu pożyczasz.
Przyniosłeś fajną grę do przedszkola, ale grasz w nią tylko z jednym kolegą, którego bardzo lubisz.
W łazience oszczędzasz wodę, bo tak jest ekologicznie.

7. Podsumowanie zajęcia:
8. Ewaluacja zajęcia: N. – Jeżeli zajęcie się Wam podobało – Proszę przyklejcie „cenkę” na słoneczku, a jeśli nie – na chmurce.
9. Wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów. Pożegnanie gościa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.