Numer: 33171
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kinezjologiczna zabawa edukacyjna "My się zimy nie boimy, zdrowo i wesoło się bawimy”

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PRZEZ RUCH
DLA DZIECI 3-4 LETNICH

PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska

TEMAT KOMPLEKSOWY: Kinezjologiczna zabawa edukacyjna "My się zimy nie boimy, zdrowo i wesoło się bawimy”.

TEMAT ZAJĘCIA: „Wyprawa do Bałwankowej Krainy”

CELE OGÓLNE:
nabywanie umiejętności pracy Systemem edukacji przez ruch;
doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej;
rozwijanie umiejętności matematycznych;
doskonalenie sprawności ruchowej i koncentracji uwagi;

CELE OPERACYJNE: dziecko
stara się rytmicznie kreślić znak graficzny - kropkę;
naśladuje czynności i gesty nauczyciela;
wskazuje koło małe duże i średnie;
wskazuje środek kartki i rogi kartki;
uczy się planować przestrzeń na kartce oraz samodzielnie komponować elementy;
doskonali koordynację wzrokowo – ruchowo – słuchową;
używa zwrotów grzecznościowych;
pracuje w zgodzie z innymi dziećmi;
uważnie słucha instrukcji nauczyciela i wykonuje jego polecenia;

METODY:
Czynna – zadania stawiane do wykonania;
Słowna – rozmowa kierowana, objaśnienie i instrukcje, opowiadanie nauczyciela;

FORMA: zbiorowa, indywidualna,

CZAS TRWANIA: 15-20 min

POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagrania na płycie CD "ZBIERAM POSZUKUJE BADAM, CZ.1 I 2, karki a4 w kolorze błękitnym przyklejone do stolików taśma malarską, klej dla każdego dziecka, koła w trzech rozmiarach dla każdego dziecka, kredki pastelowe (białe, odcienie niebieskiego, czerwone, brązowe, czarne), koła małe (niebieskie, czerwone, żółte, zielone), linia na dywanie rysowana kredą – ścieżka;

Przebieg zajęcia:

1. Zgromadzenie dzieci na dywanie, przywitanie piosenką: „Wszyscy są...” Przypomnienie zasad zachowania na zajęciach wg obrazkowego kodu. Zaproszenie dzieci na wspólną wyprawę do "Zimowej Krainy".

2. Zabawa ruchowo naśladowcza do muzyki "Zmarzluchy wędrują do Bałwankowej Krainy" z elementami ćwiczeń ortofonicznych.
Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę ale proponuje rozgrzanie poszczególnych części ciała ponieważ w "Zimowej Krainie" jest bardzo zimno i nie ma tam miejsca dla zmarzlaków. Dzieci wraz z nauczycielem wykonują rytmiczne gesty naśladujące rozgrzewanie poszczególnych części ciała do melodii CD I/10 lub CD II/16

Dzieci naśladują ubieranie poszczególnych części garderoby i wyruszają na wyprawę wędrując po linii narysowanej na dywanie kredą (ścieżce) naśladując gesty i odgłosy za nauczycielem:
- dz. wychodzą z przedszkola (tup, tup) – marsz z wysokim unoszeniem kolan;
- przechodzą pod mostkiem (człap, człap)- chodzenie na czworakach;
- przeskakują przez śnieżne zaspy (skok, skok)- odbijanie ssie i zeskakiwanie na ugiętych kolanach;
- zerwał się mały wiatr (wiu , wiu)- skłony w bok;
- chwycił silny mróz (szczyp, szczyp) – szczypanie poszczególnych części ciała;
- dz. biegną po ścieżce (tup, tup)- bieg;
- zjeżdżają z górki (ziu, ziu) - unoszą obie nogi siedząc na pupie;
- dotarły do krainy bałwanków(hura)- otrzepywanie ze śniegu;

3. Zabawa grafomotoryczna – rytmiczne kreślenie kropek jedną ręką. Gdy gra muzyka dzieci rysują rytmicznie kropki białą lub niebieską pastelą najpierw w powietrzu a następnie na błękitnych kartkach obrazując spadające śniegowe kuleczki lepione przez mieszkańców krainy podczas ich ulubionej zabawy na śniegu. Stemplowanie jest poprzedzone zabawą ruchową – rytmicznym uderzaniem w dywan przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci wymieniają kredkę na inny odcień niebieskiego lub biały, a gdy melodia ponownie się pojawia rysują ponownie kropki.

4. Zabawy matematyczne i manipulacyjne z kołami.

Nauczyciel zaprasza na dywan dzieci mówiąc że mieszkańcy krainy pozostawili śniegowe koła po swojej zabawie. Zastanawia się czy można by je było jakoś uporządkować. Następnie wspólnie z dziećmi segreguje koła na duże i małe, dzieci szacują których jest najwięcej. Nauczycielka zaprasza dzieci aby wzięły sobie jedno małe i jedno duże koło a następnie zaniosły je na swoją kartkę pozostawiona przy stoliku.

Następnie prosi aby dzieci pokazały koło duże a następnie koło małe. Koło duże dzieci mają podnieść wysoko – potem nisko, schować za siebie, położyć na środku kartki. Koło małe dzieci chwytają w dwa paluszki i przekładają z rączki do rączki a następnie przekładają jak naleśniki. Na samym końcu nauczyciel prosi aby dzieci położyły małe koło obok dużego.
W nagrodę za piękna prace nauczyciel wręcza każemy dziecku koło średnie. Nauczyciel pyta co z tych kół może powstać? Następnie prosi aby dzieci ułożyły z nich kształt bałwanka wg słownego instruktażu – najpierw koło duże potem średnie, a następnie małe. Dzieci wspólnie przeliczają koła. Dowiadują się, że mieszkańcami krainy są bałwanki a kraina nazywa się "Bałwankową Krainą"

5. Praca plastyczna "Bałwanek"
Zadaniem dzieci jest przyklejenie poszczególnych elementów bałwanka i dorysowanie mu oczu, guzików i nosa. Nauczyciel wręcza dzieciom kapelusze dla bałwanków w różnych kolorach, które następnego dnia wykorzystane zostaną do zabaw matematycznych. CD II/9 lub CD II/5

6. Zabawa ze śpiewem"Bałwankowa piosenka"
Dzieci układają swoje prace na dywanie i naśladując odpowiednie gesty wspólnie śpiewają piosenkę pt. "Bałwankowa piosenka".

7. Podziękowanie za udział w wyprawie , wręczenie nagród za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.