Numer: 33168
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Potrawa dla "Literowego Ludka". Utrwalenie znajomości samogłosek metodą symultaniczno - sekwencyjną

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA GOTOWOŚCI DZIECI DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA
W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH

PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Las jesienią”.

TEMAT ZAJĘCIA: Potrawa dla „Literowego Ludka” . Utrwalenie znajomości samogłosek metodą symultaniczno – sekwencyjną.

CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności czytania samogłosek poprzez zabawę z wykorzystaniem metody symultaniczno - sekwencyjnej .
Wdrażanie do samodzielnego myślenia i wykonywania zadań indywidualnych.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
utrwali graficzny obraz samogłosek wraz z ich ruchowym odpowiednikiem;
rozpozna i wskaże wypowiadane przez nauczyciela samogłoski;
potrafi samodzielnie odczytać wybrane sekwencje samogłosek;
weźmie udział w tańcu integracyjnym do muzyki;
jest zdyscyplinowane podczas zajęć;
potrafi uważnie słuchać i oczekiwać na swoją kolej;

METODY:
Praktycznego działania – zadania stawiane do wykonania;
Słowna –rozmowa kierowana, objaśnienia i instrukcje;
Oglądowa - krótka scenka odegrana przy pomocy pacynki;
Aktywizująca – uczenie przez przeżywanie;

FORMA: zbiorowa, indywidualna,

CZAS TRWANIA: 25 - 30 min.

POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podkład do piosenki „Wszyscy są..”, płyta
z nagraniem muzycznym do tańca integracyjnego, „Literowy ludek”, garnek metalowy
z pokrywka duży, dwa worki ściągane sznurkiem jednakowego koloru, kartoniki
z samogłoskami w koszykach, sekwencje 3 samogłosek do odczytywania,

Przebieg zajęcia:

1. Nauczycielka wita się z dziećmi piosenką „Wszyscy są...” . Zaciekawienie dzieci tajemniczym , metalowym garnkiem oraz jego zawartością.. Przypomnienie reguł grupowych obowiązujących na zajęciach.

2. Powtarzanie samogłosek poznanych metoda symultaniczno - sekwencyjną w zabawie dydaktyczno -ruchowej „Zaczarowane literki”.
Dzieci wraz z nauczycielką przypominają nazwy poszczególnych samogłosek wraz
z ich ruchowym odpowiednikiem a następnie rozpoczyna się zabawa. Na tablicy rozwieszone są 4 obrazki, każdy ma przyporządkowaną samogłoskę i oznacza inny sposób poruszania się po dywanie. Dzieci słuchając muzyki spacerują po dywanie na przerwę nauczyciel wypowiada nazwę samogłoski – zadaniem dzieci jest poruszanie się tak jak narysowany na obrazku przedmiot czy zwierzę. Po kilku zmianach nauczycielka wymienia samogłoski przy obrazkach i zabawa toczy się dalej.

3. Scenka z wykorzystaniem pacynki „Prośba Literowego Ludka”. Ćwiczenia w rozumieniu (rozpoznawaniu) poszczególnych samogłosek.
Nauczycielka odgrywa scenkę z wykorzystaniem pacynki ukrytej w metalowym garnku zachęcając dzieci do pomocy „Literowemu Ludkowi” w przygotowaniu literowego posiłku dla niego.
N: - Halo! Czy ja Mogę wyjść?
-Głodny jestem niesłychanie zjadłbym literek na pierwsze danie!!!
-Ojej, dzieci! Jak dobrze, że tu jesteście. Z głodu boli mnie już brzuszek.
Potrzebuję Waszej pomocy w ugotowaniu „Literowej potrawy”.
- Niestety nie umiem czytać żeby ją mógł sam przygotować, a wy podobno
się uczycie i znacie już literki. Czy to prawda?
-Pomożecie mi w przygotowaniu potrawy?
Aby potrawa się udała każde z was musi wrzucić do garnka jedną lub
dwie litery.
-Będę wam kolejno mówił jakie. Słuchajcie uważnie kochani pomocnicy
żebyśmy się nie pomylili bo potrawa się nie uda i nie będzie smaczna.
-Potrzebuję A, O....itd. (dzieci wkładają literki do woreczka w garnku)
Literowy Ludek wybiera kolejno dzieci które wkładają do garnka wybrane samogłoski. Następnie przykrywa garnek pokrywką pod którą ukryty jest drugi worek
z sekwencjami samogłosek. Następnie zaprasza dzieci do zatańczenia „zaczarowanego tańca” dzięki któremu danie się ugotuje.
4. Taniec integracyjny w kole „Zaczarowany taniec - gotowaniec”.

5. Nazywanie (odczytywanie) sekwencji samogłosek w zabawie „Potrawa dla Literowego ludka”

Nauczycielka zachęca dzieci do sprawdzenia czy potrawa się udała. Wybrane dziecko otwiera garnek i wyjmuje literkę. Okazuje się, że w garnku powstało literowe spaghetti. „Literowy ludek” prosi dzieci aby pomogły mu w odczytaniu literek na „makaronie”. Każde dziecko losuje sobie jeden pasek (sekwencje samogłosek), głośno odczytuje a następnie oddaje ja literowemu ludkowi na „pierwsze danie”. Po zebraniu wszystkich liter pacynka dziękuje dzieciom za pomoc, żegna się i warz z literkami chowa się do garnka, żeby tam spokojnie spożyć posiłek.

6. Podziękowanie za wspólna zabawę, zaproszenie dzieci do zabaw indywidualnych. Wyznaczenie dyżurnych do czynności porządkowych po zajęciach – zaproszenie chętnych dzieci do pokolorowania wg kodu kolorów Literowego Domku (prezent w podziękowaniu za pomoc).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.